Kakadu molucký (Cacatua moluccensis)

Největší z bílých kakaduů. Krásný, mohutný pták, jehož populace v zajetí je momentálně asi větší než ve volné přírodě. Celkově je lososově růžový, chocholka je tmavě růžová až červená, spodní strana letek tmavě růžová, ocas zespodu oranžově žlutý. Zobák má šedočerný, oko je u samce tmavě šedé, u samice červenohnědé. Okolo oka má nahé okruží s lehce namodralým odstínem. Dosahuje délky 52 cm a hmotnosti do 1,1 kg.

Ve volné přírodě žije kakadu molucký zejména na ostrově Ceram v jihovýchodní Asii. Jeho populace je ale ohrožena, počet divoce žijících jedinců tohoto druhu se odhaduje asi na 10 tisíc a neustále klesá. Proto byl zařazen na seznam ohrožených živočichů, s nimiž se nesmí volně obchodovat (mezinárodní úmluva CITES). Přesto patří k častěji chovaným vzácnějším kakaduům.

Chov v zajetí

Zřídka chovaný druh, nedá se o něm ale říci, že by byl vyloženě vzácný. Vzhledem k jeho ceně si ho nemůže dovolit každý. Jako další velké druhy kakaduů je velmi destruktivní, proto potřebuje bytelné chovné zařízení a pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Samci mohou být velmi agresivní, zvláště v době toku a hnízdění, kdy mohou napadat i samice. Odchov je komplikovanější než u běžnějších druhů bílých kakaduů.

V České republice jej poprvé odchoval v roce 1988 David Kožušník, který jej od té doby rozmnožuje pravidelně. Zdárné odchovy se ale daří i dalším chovatelům. Kakadu molucký je zařazen na seznam CITES, proto všichni ptáci chovaní v zajetí podléhají povinnosti registrace. To se týká i odchovaných mláďat, pro jejich prodej musí chovatel získat výjimku od příslušného oddělení krajského úřadu.

Dostupnost a cena

Nedá se říci, že by byl vyloženě vzácný, ale rovněž nejde o běžně dostupný druh. Mnoho chovatelů se ho kvůli vysoké ceně (až 100 tisíc korun za pohlavně dospělého jedince) nemůže dovolit. Často bývá chován i jako domácí mazlíček, mláďata bývají ručně dokrmovaná pro pozdější ochočení. Ochočení samečci jsou ale rizikoví, může se u nich projevit nečekaná agrese.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ústí nad Labem
ZOO Liberec
ZOO Dvůr Králové nad Labem