Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

Výrazné ztráty papoušků nádherných zaznamenávají v těchto dnech australští ochránci přírody v okresech Cowra, Young a Boorowa v Novém Jižním Walesu. Podél místních komunikací nacházejí desítky usmrcených ptáků, kteří končí pod koly aut, protože na silnicích zobají vysypanou pšenici z nákladních vozů převážejících obilí. Australský Úřad životního prostředí a dědictví (OEH) už vydal upozornění řidičům, aby v dotčených oblastech snížili rychlost a používali klakson, aby ptáky vyplašili a zabránili tak dalším ztrátám.

Přepravci slíbili převážet menší náklady

Pro ptáky, kteří slétnou na vozovku mezi vysypané zrní, je velmi těžké zareagovat na rychle jedoucí auto, upozorňuje australský web Cowra Community News. Věnují se potravě a nesledují tolik okolí. Koordinátor OEH Damon Oliver proto osobně intervenoval u obyvatel obcí, ale i zemědělců a přepravců, aby se společně pokusili omezit riziko na minimum. Přepravci souhlasili s tím, že nákladní vozy nebudou jezdit tolik naplněné, aby z nich zrní nepřepadávalo na vozovku.

„Asi před deseti lety přibylo v oblasti mnoho obilných sil a zemědělci nedomýšleli, jaké následky může mít přeprava na zcela naplněných korbách aut pro divoké ptáky,“ vysvětluje Damon Oliver. „Snažíme se odpovědnost za jejich osud přenést nejen na řidiče nákladních autor, ale i osobních vozů. Doporučujeme jim zpomalit a troubit, pokud projíždí oblastí, kde je rozsypané zrní a papoušci by mohli být na vozovce. Jedině tak se dají tito ohrožení ptáci chránit,“ dodává.

Na australských silnicích ročně uhynou desítky až stovky papoušků nádherných (Foto: oiseaux.net)

Hrozbou je i kácení vzrostlých eukalyptů

Mnoho statkářů a členů místních komunit má naštěstí pro papoušky nádherné pochopení a chce je v oblasti uchovat. Podle Olivera je k tomu zapotřebí ještě ochrana původních starých eukalyptů, v nichž tento druh papoušků hnízdí, a které často padnou za oběť rozšiřování zemědělských ploch. „Starých stromů je napříč krajinou stále méně, takže chválím každého majitele půdy, který zachovává remízky a aleje podél cest, či parky ve městech a zalesněná místa v buši,“ říká ochranář.

Mapa přirozeného výskytu papouška nádherného v Austrálii (Zdroj: environment.gov.au)

„Musíme také myslet na budoucnost a vysazovat nové stromy, protože jim trvá 150 let, než vyrostou do patřičné velikosti, aby mohly poskytnout hnízdní dutiny těmto ptákům a dalším zvířatům,“ konstatuje Damon Oliver. Papoušek nádherný žije výhradně v australském státě Nový Jižní Wales a na hranici s Victorií. Podle mezinárodní organizace BirdLife International se počet volně žijících ptáků odhaduje na 10 až 20 tisíc, přičemž jejich stavy poslední léta neklesají. Proto byl i přeřazen v Červené knize IUCN z kategorie ohrožený do kategorie „nejméně znepokojivý“.

„Pokud se prokáže, že úbytek hnízdních stromů může v budoucnu způsobit významný pokles  celosvětové populace tohoto druhu, vyžádalo by si to u tohoto papouška, ale i jiných ptáků hnízdících v dutinách těchto stromů, přehodnocení,“ konstatuje BirdLife International. V zajetí patří papoušek nádherný mezi velmi časté druhy, u českých chovatelů se vyskytuje zcela běžně, stejně jako další středně velcí australští papoušci, kteří jsou oblíbeni zejména pro velkou odolnost vůči chladu.

Úvodní foto: boca.org.au

Předchozí článek

Chceme se specializovat na chov velkých arů, říká Andrea Gruntová ze ZOO Ústí nad Labem

Dálší článek

Mexiko v příštím roce vypustí do přírody 60 arů arakang, do pěti let dalších 250

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější