Mexiko v příštím roce vypustí do přírody 60 arů arakang, do pěti let dalších 250

UVNITŘ VIDEA – Zachránit divoce žijící populaci mexického poddruhu arů arakang chtějí ochránci přírody z chovného centra Xcaret na poloostrově Yucatan (viz videa). V příštím roce se chystají do volné přírody vypustit 60 mladých arakang odchovaných v zajetí. V průběhu dalších pěti let by je mělo následovat dalších 250 ptáků. Mexická populace tohoto druhu arů by se tak měla téměř zdvojnásobit, protože podle aktuálních odhadů žije v Mexiku, Guatemale a Belize dohromady asi jen 250 až 400 arů arakang.


„Prvních 27 ptáků jsme už převezli do parku Aluxes, asi dva kilometry od přirozeného pralesa Palenque v Chiapasu,“ řekl mexickému listu La Prensa bilog Rodolfo Raigosa. Papoušci se po dvanáctihodinové cestě autem dostali do voliér umístěných na okraji svého budoucího biotopu, kde si budou po tři následující měsíce zvykat na nové prostředí a poznávat novou potravu. „Musí umět rozpoznat přirozené nepřátele, najít si úkryt v korunách stromů a létat ve volném prostoru,“ vypočítávají ochranáři.

Středoamerickým arakangám hrozí vyhubení

Záchranný program počítá s intenzivním vzděláváním místních obyvatel, kteří by měli pomoci v boji proti pytlákům. Ara arakanga je vděčným cílem nelegálních odchytů ptáků a obchodování na černém trhu, a to i přes to, že je už delší dobu zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a veškeré exempláře chované v zajetí podléhají povinné registraci. Biologové chtějí domorodcům vštípit i potřebu ochrany hnízdišť arů arakang.

Svého času se arakangy vyskytovaly po celém pobřeží Mexického zálivu od Tamaulipasu do Chiapas, včetně Veracruzu a Tabasca. Nyní jsou z celého Mexika k vidění jen na hranicích s Belize a Guatemalou. Mexický poddruh ary arakagy je výrazně méně rozšířený než jihoamerický. Celková populace obou poddruhů se odhaduje na 20 až 50 tisíc jedinců, přičemž podle mezinárodní organizace BirdLife International v důsledku úbytku vhodných hnízdišť kvůli odlesňování poklesne u následujících tří generací počet těchto ptáků až o čtvrtinu.

Úvodní foto: birdsofthebible.wordpress.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..