Kritický pokles počtu neofém oranžovobřichých v přírodě: na jediné známé hnízdiště se jich vrátilo 17

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Historicky nejnižší počet neofém oranžovobřichých, nejvzácnějších papoušků světa, kteří se dosud vyskytují ve volné přírodě, se letos vrátil do jejich jediného známého hnízdiště Melaleuca na Tasmánii. Ačkoli začátek hnízdní sezóny sliboval zajímavý rok, protože mezi navrátilci převažovaly vzácnější samičky, nakonec na Tasmánii ze zimovišť jihovýchodní Austrálie doputovalo jen 17 ptáků ze zbytkové populace asi 40 jedinců. To je výrazně méně než v loňském hnízdní sezóně, během níž 21 párů odchovalo rekordních 21 mláďat.

Dolní hranice 10 párů byla prolomena

Australští vědci ze záchranného projektu zaměřeného na zachování neofémy oranžovobřiché ve volné přírodě proto přikročili k plánovanému posílení divoké populace o ptáky odchované v zajetí. Na Tasmánii vypustili celkem 24 jedinců ze záchranných stanic Taroona na Tasmánii a Healesville Sanctuary ve Victorii na jihovýchodu Austrálie. Podle mluvčího projektu Jocelyna Hockeye totiž stavy hnízdících párů klesly na kritickou hranici, již si tým určil na deseti hnízdících párech. „Přede dvěma lety jsme si stanovili tento minimální počet hnízdících párů, letos se ale bohužel této mety nepodařilo dosáhnout,“ řekl Hockey australské televizi ABC.

K TÉMATU: Neofémy oranžovobřiché se vrací na hnízdiště v Tasmánii. Vědci k nim vypustí ptáky ze zajetí

Peter Copley z jihoaustralského ministerstva životního prostředí míní, že za pokles počtu divoké populace neofém oranžovobřichých můžou klimatické změny v jejich zimovišti na jihu Austrálie. „Poslední léta řadu lokalit postihla velká sucha, takže ptáci nemuseli nalézt dostatek potravy,“ vysvětluje. Tři specializovaná chovná zařízení naštěstí drží v zajetí poměrně silnou genetickou zálohu tohoto druhu, téměř 300 neofém oranžovobřichých, které se daří úspěšně množit. Příprava ptáků, kteří mají být vypuštěni do volné přírody, je ale komplikovaná. Papoušci si musí odvyknout na přítomnost lidí a naučit se sami hledat potravu. A také se dostat do vynikající kondice.

Divocí ptáci mají naučit vypouštěné, jak se chovat

„Ptáky vybrané pro vypuštění jsme nejprve umístili do větších voliér a pak jsme trváli mnoho času tím, že jsme je naháněli z jedné strany voliéry na druhou, aby si udrželi dobrou kondici a zvykli si být neustále v pohybu,“ přiblížila mluvčí chovní stanice Healesville Sanctuary ve Victorii Kristy Penrose. Při minulém vypouštění uměle odchovaných neofém oranžovobřichých přede dvěma lety všichni vypouštění ptáci postupně uhynuli, protože se nedostali do kontaktu s divokými neofémami svého druhu, od nichž by se naučili, jak přežít ve volné přírodě. Nynější vypouštění tedy proběhne přímo v místě jediného známého hnízdiště těchto papoušků v Melaleucu, kde se neofémy sdružují do hejn.

ČTĚTE TAKÉ: Počet neofém oranžovobřichých v zajetí chtějí do dvou let zvýšit z 200 na 350 jedinců

„Divocí ptáci perfektně znají celou oblast, vědí, jak se chovat a mohou vypuštěné jedince naučit, kde a jak hledat potravu, jak se vyhnout dravcům a kudy se na sklonku hnízdní sezóny dostat do zimovišť na australské pevnině,“ konstatuje Jocelyn Hockey. Zda se tento pokus skutečně vydaří, budou ochránci přírody vědět zhruba za rok, až se neofémy oranžovobřiché začnou znovu vracet ze zimovišť do hnízdiště Melaleuco na Tasmánii.

Předchozí článek

Nestor kea bude přeřazen v Červené knize IUCN z kategorie zranitelný na ohrožený druh

Dálší článek

Případy týrání papoušků ve zverimexech? Řešit je mají veterinární správy, vysvětluje ČIŽP

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější