Špatným zacházením s papoušky v kamenných obchodech se zvířaty a případy zanedbávání nebo dokonce týrání ve zverimexech se mají zabývat příslušné krajské veterinární správy, nikoli Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Serveru Ararauna.cz to na základě článku z minulého týdne řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. „Pošetřování případů podezření na týrání zvířat nespadá do kompetencí ČIŽP. S konkrétními podněty na podezření z týrání zvířat je třeba se obracet na krajské veterinární správy,“ uvedla. Inspektoři ČIŽP sice mohou provádět kontroly zverimexů, ale v jiné souvislosti.
ČIŽP se omezuje jen na kontrolu CITES
„Naši inspektoři mohou dle platné legislativy kontrolovat jen exempláře, podléhající úmluvě CITES, které jsou drženy v tzv. PETshopech, a to pouze z hlediska dodržování zákona č. 100/2004 o obchodování s ohroženými druhy, a z hlediska příslušných evropských předpisů,“ sdělila mluvčí ČIŽP. Kontrolují tedy původ exempláře, nezaměnitelného označení (kroužku nebo čipu), povinně vedených záznamů o exempláři, registračních listů u těch druhů, které podléhají povinné registraci a výjimek ze zákazu obchodní činnosti s exemplářem. „Naši inspektoři odvádějí v rámci svých kompetencí opravdu obrovské množství obtížné, náročné a vysoce kvalifikované práce,“ namítá Cigánková.
K TÉMATU: Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne
Případné rozšíření pravomocí inspektorů ČIŽP by podle Cigánkové bylo již nad kapacitní možnosti inspekce. Ale ani veterinární správy se případy týrání zvířat v obchodech příliš nezabývají, často čekají spíš na podněty od zákazníků zverimexů. Neexistuje ani žádná statistika, podle které by bylo možné zjstit, kolik případů zanedbávání papoušků ve zverimexech se Státní veterinární správa řešila. „Asi si můžete udělat představu z naší publikace Program ochrany zvířat, je na našich webových stránkách. Je tam mnoho tabulek. Popřípadě se můžete dotázat dotyčné krajské, popřípadě městské veterinární správy,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Loni veterináři zkontrolovali 758 zverimexů
Zmiňované publikace nabízejí jen obecný přehled počtu kontrol a udělených sankcí, například že v loňském roce jednotlivé krajské veterinární správy provedly celkem 758 kotrol obchodů se zvířaty. Jenom v 17 případech byly zjištěny nedostatky a z toho ve třech byly uděleny peněžité tresty, ostatní byly v době zpracování statistiky stále ještě „v běhu“. 14 kontrol proběhlo na podnět zákazníků. „Mimo plánované kontroly obchodů se zájmovými zvířaty, které jsou stanoveny VPK, byly provedeny neplánované kontroly při vzniku nových zařízení, dále na podněty a stížnosti na nevyhovující podmínky prodávaných zvířat, a následné kontroly,“ uvádí nekonkrétně Informačí bulletin Státní veterinární správy.
ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová
Kontroly ale mířily i na zájmové chovatele a pořadatele výstav exotů, u nichž si veterinární správa pochvaluje výrazně zlepšení situace: „Bez zjištěných závad byly kontrolovány i výstavy exotických ptáků, akvarijních ryb a plazů. Dokazuje to, že uplatněním podmínek řádů ochrany zvířat při veřejných vystoupeních se kvalita u většiny zájmových činností se zvířaty zlepšila.“ U jednotlivých chovatelů loni došlo ke 3 350 kontrolám, které se týkaly celkem 943 087 zvířat, přičemž nedostatky byly zjištěny u 410 kontrol a týkaly se 4 624 zvířat. „Velikost těchto souborů je ovlivněna skutečností, že činnosti se zájmovými zvířaty zahrnují v některých případech značně početné skupiny zvířat, např. akvarijních ryb, malých hlodavců a zájmově chovaných ptáků,“ vysvětluje Státní veterinární správa.
Jak a kde nahlásit týrání papoušků?
A jaký je tedy správný postup, pokud chcete zabránit špatnému zacházení s papoušky v nějakém konkrétním obchodě se zvířaty? Případ můžete nahlásit krajské, případně městské veterinární správě, ale také příslušnému obecnímu úřadu, Policii ČR nebo státnímu zastupitelství. Cesta přes veterinární správu je ale nejrychlejší, protože by se případem tak jako tak později zabývala, neboť k němu musí vypracovat posudek. Že to opravdu funguje, se na profilu webu Ararauna.cz na Faceboou svěřila Andrea Černá z Kladna. „Měla jsem „tu čest“ nahlásit Státní veterinární správě PetCentrum v Oáze na Kladně… Kvůli žakovi. Jednoho žaka mám doma, o to víc mě nervovalo, v jakých podmínkách tamní papoušek žil…“
ČTĚTE TAKÉ: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky
Žako byl v kladenském obchodě opakovaně bez čisté vody, v misce měl znečištěné zrní a jako pamlsek mu prodavači dávali slupky z mrkve. „Pokaždé jsem pro něj žádala čistou vodu a personál byl jen neochotný a drzý. Prý co mi je do toho?! Vodu si prý žako stejně znovu zaneřádí, takže je zbytečné mu ji vyměňovat. Takže jsem už na nic nečekala a nahlásila je. Už přes rok tam žádného jiného velkého papouška nemají,“ popisuje Andrea Černá. Nahlašování podobných případů je velice důležité, protože zverimexy víc než kdo jiný působí na širokou laickou veřejnost, která jejich personál považuje za odborníky a věří, že chovu ptáků rozumí. O to dalekosáhlejší jsou potom následky pro prodávané papoušky.
Úvodní foto: Kateřina Rylková (z oficiální stránky webu Ararauna.cz na Facebooku)
[poll id=“84″]
2 Comments
V jednom zverimexu jsem narazil taky na problém s Amazoňanem Modročelým. Nyní tam mají Amazoňana oranžovokřídlého a problém je stále stejný i po mích upozornění. Voda byla víceméně vpořádku. Vím sám, že můj Amazoňan dokáže zaneřádit vodu i pár minut po tom co mu jí dám čerstvou. Problém jsem viděl v krmení. Tradičně dostává směs zrní s velkým podílem slunečnice. Já osobně sulenčnicové semeno do krmiva nedávám vůbec a dávám jej každý den v malém množství jen za odměnu a dobré chování. Tvrdí mi, že ovoce dostává, ale nikdy jsem tam ani misku s ovocem neviděl. Má v kleci jen dvě, jednu na vodu a jednu na zrní. Obývá nerezovou klec pro papoušky, ale dle mého názoru je pro papouška příliš malá. Neroztáhne v ní ani křídla. Udělám ještě jednu návštěvu zverimexu a pokud bude vše při starém, tak zřejmě taky dám hlášku.
vemte sakra rozum do hlavy a kontrolujte zverimexi.bez ohlaseni dopredu .mejte soucit pro ty zvirata papousky andulky.a dalsi.ja kdybych mohl kontrolovat zverimexi tak ne pokuty ale vyhazov.ty vedouci taky jsou svine.vim to.neni to vec, ale zivy tvor.jako clovek.vodu taky nemeni casto zrni pro ptaky jen jeden druh davaj.chudaci aby nahodou nebyly chudi zverimex-lidi kteri tam pracuji se stale tam stridaji nevi nic ozviratech.ja kdybych mohl tak prone jedina vec a to TREST BEZ SOUCITU PRONE LIDI.HLAVNE VEDOUCI MANAZERI.ZAKAZAT VE ZVERIMEXU MIT ZVIRATA.A JE POKOJ.JEN ZE TIM SE NIKDO NEZABYVA .JEN PENIZE.TO JE HLAVNI.