Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Žako škublýJen padesátiprocentní šanci na dožití alespoň průměrného věku mají papoušci žako, které si v Česku pořídí lidé do domácnosti jako ochočené mazlíčky. Celá polovina z nich uhyne v mladším věku, než se dožívají andulky. Vyplývá to z šetření, které provedli specializovaní veterináři v čele s Ľubicou Nečasovou.  O jeho výsledku informoval na zářijovém semináři Svět papoušků a lidí v Jihlavě předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha. Podle jeho slov ptáci, kteří by se měli běžně dožít dvaceti nebo třiceti let, často hynou ve věku ani ne deseti let.


Mazlíčkové ukrmení k smrti

„Dělali jsme si soukromý průzkum mezi spřátelenými veterináři, kteří se specializují na ptáky, a vyšlo nám, že zhruna polovina ochočených žaků se u nás dožívá asi jen šesti nebo sedmi let,“ uvedl Žoha. To je méně než obvyklý věk dožití andulky, který se pohybuje mezi deseti a dvanácti lety. „Krátká životnost mazlíků byla řešena jednak v Praze – klinika doktorky Nečasové, jednak konzultována s dr. Tukačem v Brně, částečně i s dr. Mladým – ordinace Pchery, klinika dr. Svobodníka v Praze. Hlavní zdroj je však dr. Nečasová,“ doplnil Ladislav Žoha na dotaz serveru Ararauna.cz.

K TÉMATU: Papoušek není popelnice, nezabíjejte ho zbytky od stolu!

A hlavní příčiny předčasných úhynů ochočených papoušků? Především nesprávná strava. „Tři čtvrtiny českých chovatelů papoušky překrmují,“ konstatoval na zmíněném semináři Žoha. I když má krmná dávka správné složení, pokud je krmiva příliš a papoušci mají omezenou možnost pohybu, tloustnou a má to negativní vliv na jejich kondici. Ještě častějším problémem je ale nesprávné krmivo. „Hodně majitelů žaků kupuje krmivo podle toho, jaký je obrázek na obalu. Když tam vidí žaka, myslí si, že to směs vhodná pro žaky, ale ono tak vůbec nemusí být,“ varuje předseda KPEP. Nesprávná směs s jiným poměrem jednotlivých zrnin přitom může papouškovi při dlouhodobém podání uškodit.

Častá varianta: velký papoušek na chlubení

Velké druhy papoušků si bohužel stále častěji pořizují lidé, kteří o nich vůbec nic nevědí, ale mají na ně peníze a chtějí mít doma něco výjimečného. „Myslí si, že budou mít doma takovou velkou slepici, co bude chodit po zemi a nahradí jim psa. Papoušci jsou inteligentní, hraví, naučí se spoustu věcí, ale potřebují péči,“ varuje v rozhovoru pro server Ararauna.cz veterinářka Markéta Hašlová. „Majitele papoušků bych tedy rozdělila na ty, co se jim chtějí věnovat a milují je, a pak na ty, které to baví třeba jenom měsíc. Mají krásného ptáka, kterého můžou ukázat návštěvě, ale papoušek u nich neskutečně trpí. Čím dál víc to bývají arové a žakové,“ dodala.

ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

Mezi nejčastější chyby, kterých se novopečení chovatelé velkých druhů papoušků coby mazlíčků dopouštějí, patří podle Hašlové nedostatečná socializace. „Pořídí si papouška, který potřebuje pravidelný kontakt, ale dají ho do klece se spoustou hraček a zrcátek a tím to končí. Takový pták pak strašně trpí, zvlášť když to je velký druh s větší inteligencí. Druhým nejčastějším problémem je výživa. Lidé často papouškům dávají cokoli od stolu. Na jednu stranu je úsměvné, když k vám přiběhne andulka a žere vám z talíře svíčkovou, ale určitě to pro ni není úplně ideální,“ varuje veterinářka. Některé lidské dobroty navíc bývají pro papoušky přímo jedovaté.

Dítě si vyškemrá žaka a ten potom trpí

Za velký problém považuje Markéta Hašlová také nedostatečnou erudovanost prodejců zvířat ve zverimexech. „Stává se taky, že přijde někdo, kdo si koupil papouška ze zverimexu, a považuje za svaté to, co mu řekl prodavač v obchodě. Spousta lidí ve zverimexech je na svém místě, baví je to a mají zkušenosti, ale když někdy sama procházím takovým obchodem a zaslechnu, co někteří prodavači dokáží radit zákazníkům, přijde mi to smutné,“ konstatuje veterinářka. Lidem, kteří si chtějí pořídit papouška a líbí se jim žakové nebo arové, radí začít s nějakým menším druhem a na něm zjistit, co všechno obnáší péče o ptáka.

„Dříve nebyl žako v domácnostech tak častý, ale dnes mi přijde, že když chlapeček ve zverimexu ukáže na ptáčka, rodiče mu hned koupí žaka. Upozaďují se takové druhy, které se chovaly dříve, třeba korely. Dříve je měl každý druhý chovatel, dnes už zůstávají jen těm skalním, podobně jako neofémy,“ uzavírá Markéta Hašlová.

Úvodní foto: Petcaresheets.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..