UVNITŘ VIDEO – Tři druhy ohrožených černých kakaduů chtějí pomocí speciálních satelitních mikrovysílaček kombinovaných s GPS navigacemi monitorovat vědci v jihozápadní Austrálii. Navážou tak na předchozí sčítání volně žijících kakaduů černých tenkozobých, kakaduů černých dlouhozobých a kakaduů havraních, která prokázala znatelný úbytek jejich populací ve volné přírodě (v některých lokalitách až o 40 procent). Mikrovysílačky umístěné na ocasních perech by měly umožnit sledovat ptáky v rozlehlých oblastech jihozápadní Austrálie, kde papoušci překonávají stovky kilometrů, takže jiný způsob jejich sledování není možný.
K TÉMATU: Sčítání ukázalo významný úbytek kakaduů černých v jihozápadní Austrálii
Zařízení o hmotnosti 17 gramů nebude tvořit ani tři procenta váhy monitorovaných ptáků a na těle papoušků by mělo vydržet 12 až 18 měsíců. Při nejbližším přepeřování jej kakadu ztratí společně s vypadlými ocasními pery. „Pomohlo by nám to vyřešit otázky ze života těchto ptáků, na ktreré dodnes neznáme odpovědi,“ řekla týdeníku The Australian vedoucí projektu Kristin Warren z Murdochovy univerzity v Perthu. Rozsáhlý výzkum má být spuštěn v příštím roce a biotelemetry, jak vědci monitorovací přístroje nazývají, by po dobu pěti let každý rok připevnili 40 ptákům.
Projekt je plánovaný na osm let
„Umožní nám to lépe pochopit přesuny hejn kakaduů a identifikovat kritické body s nedostatkem potravy a hnízdních příležitostí,“ vysvětluje Warren. Výzkum, do kterého se zapojí konsorcium čtyřiceti institucí vedených univerzitou v Newcastlu, vyjde na 40 milionů dolarů (třičtvrtě miliardy korun) a provázet jej budou vedlejší projekty na ochranu zmíněných tří druhů černých kakaduů s celkovým ročním rozpočtem 2,5 milionu dolarů (47 milionů korun) po dobu pěti let. Hlavní projekt je naplánovaný na osm let a má pomoci federální vládě rozhodnout, zda poté podpoří další dlouhodobější plán na zachování černých kakaduů v australské přírodě.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci připevnili kakaduům černým na těla vysílačky, sledují je přes satelit
Už loni vědci z Murdochovy univerzity připevnili satelitní vysílačky na těla dvou kakaduů černých dlouhozobých, které odchovali rodiče v uměle vyvěšené budce v Perthu. Satelitní monitoring proběhl také u jedenácti jedinců kakaduů havraních, kteří poslední tři roky hnízdí v uměle vyvěšovaných budkách kampusu Murdochovy univerzity v Perthu. Jihozápadní Austrálie je domovinou celkem tří druhů černých kakaduů, vázaných na eukalyptové lesy. Těch však rapidně ubývá kvůli těžbě dřeva. Vhodné hnízdní dutiny papouškům také často obsazují divoké včely.
Úvodní foto: www.nrm.wa.gov.au