Unikátní projekt sledování kakaduů černých dlouhozobých (Calyptorhynchus funereus baudinii), endemického jihoaustralského poddruhu jednoho ze čtyř existujících druhů černých kakaduů, připravila jihoaustralská Murdochova univerzita v Perthu a tamní zoologická zahrada. Dvěma ptákům odchovaným v umělých budkách připevnili na tělo malé satelitní vysílačky, díky nimž mohou čtyřiadvacet hodin denně sledovat jejich pohyb. Papoušky poté vypustili na jejich původní lokalitě Perth Hills.
ČTĚTE TAKÉ: Sčítání ukázalo významný úbytek kakaduů černých v jihozápadní Austrálii
„Existují pouze omezené informace o každodenních návycích těchto ptáků, takže jsme neuvěřitelně nadšeni a začínáme shromažďovat údaje pro novou studii,“ řekla deníku Brisbane Times bioložka Kris Warren z Murdochovy univerzity. „Z prvních dat vyplývá, že ptáci létají v blízkosti oblasti, kde byli vypuštěni a drží se spolu, což je dobrá zpráva. Pohybují se jen několik kilometrů okolo místa vypuštění. Odhadujeme, že oba papoušci uletěli za první dva dny zhruba 15 kilometrů a pohybovali se na známých hřadovištích.“
K TÉMATU: Kakadu havraní už podruhé vyhnízdil v umělé budce univerzitního kampusu v Perthu
Čím více informací se vědci o kakaduech černých dlouhozobých dozvědí, tím lepší jim mohou poskytnout ochranu a pomoci posílit jejich divokou populaci. Projekt navazuje na úspěšný satelitní monitoring jedenácti jedinců příbuzného kakadua havraního, který poslední dva roky hnízdí v uměle vyvěšovaných budkách kampusu Murdochovy univerzity v Perthu. Jihozápadní Austrálie je domovinou celkem tří druhů černých kakaduů, vázaných na eukalyptové lesy. Těch však rapidně ubývá kvůli těžbě dřeva. Vhodné hnízdní dutiny papouškům také často obsazují divoké včely.
Foto: boca.org.au