Barevné mutace papoušků: jsou to krasavci, nebo bastardi?

KOMENTÁŘ – Líbí se vám barevné mutace papoušků, nebo jste příznivci přírodního zbarvení ptáků? Zdá se, že mezi chovateli jsou dvě sorty lidí, které buď mutace milují, nebo je nenávidí. Osobně se spíš řadím k těm, kterým chov barevně zmutovaných papoušků nic neříká. Nedá se říct, že by mi barevné mutace (zvlášť u menších a častějších druhů) vyloženě vadily, ale asi bych se do jejich šlechtění nepustil. U velkých papoušků je odmítám.


Na Facebooku můžete narazit na celou řadu unikátních fotografií barevně zmutovaných exotických ptáků. Hodně jich má upoutat pozornost budoucích kupců, protože některé zahraniční farmy začaly kromě klasicky zbarvených velkých papoušků nabízet i jejich barevné mutace. Třeba známá filipínská farma Antonia de Diose, z níž si mnoho českých chovatelů dovezlo přírodně zbarvené ary hyacintové nebo ary zelené, tímhle způsobem poutá nezvykle světlé ary ararauny a arakangy.

Jinde jsou k vidění červenožluté mutace amazoňanů kubánských nebo světle modří eklektusi různobarví. O barevných mutacích kakaduů růžových nemluvě, těch se i u nás chová celá řada. Zaslechl jsem názor, že barevné mutace jsou vlastně správné, protože udržují pozornost chovatelů k druhům, které by jinak ztratily na významu a z chovů by postupně vymizely. Chápu to u agapornisů nebo alexandrů, a třeba u andulek mnoho laiků ani neví, jaká barva je vlastně jejich původní, ale u méně častých a velkých ptáků mi pokusy s barevnými mutacemi přijdou už za hranou.

Barevně odlišný jedinec je vlastně bastard. Ve volné přírodě se takoví jedinci vyskytují jen výjimečně, vlastně jde o genetickou chybu. Odlišná barva je jasným hendikepem, pták je příliš viditelný, ztrácí přirozené mimikry. Může se tak stát jednodušším terčem dravců, složitěji si vybírá partnera, pokud vůbec nějakého najde. Zkrátka barevné mutace rozhodně nejsou ničím přirozeným, co by bez šlechtitelského úsilí člověka vznikalo a opakovalo se tak často, jako se to děje v chovech v zajetí.

A proč vlastně chovatelé tolik stojí o vytváření nových a nových barevných mutací papoušků? Je to jen jejich sobecká touha vyšlechtit nějakou mutaci jako první, nebo docílit takových barevných odchovů, které jsou vzácné a dají se lépe zpeněžit? V některých případech mi to tak přijde. To když slyším na odborných setkáních chovatelů vyprávění od uznávaného šlechtitele, jak se zamiloval do určité mutace, ale po nějaké době ho přestala bavit, všech ptáků se zbavil a zase se nadchnul do nějaké jiné barvy.

Představuji si, jak se asi takoví ptáci musí cítit, když si zvyknou na určité prostředí a pak ho musí změnit jenom kvůli vrtochu svého majitele, který se zahleděl do jiné barevné mutace. Jako by nešlo o živé tvory, ale čistě jen o obchodní artikl nebo sbírku známek. Prostě tuhle odnož chovatelství nechápu a asi ji nikdy úplně nepochopím. Budu ale rád, když mě někdo přesvědčí, že se mýlím a je to všechno jinak.

Foto: Bird International Incorporated, Filipíny


Jste příznivci barevných mutací papoušků?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

13 komentářů

 1. Lenka napsal:

  Papoušek má zůstat takový, jaký je v přírodě. Nesouhlasím s jejich křížením – pro někoho je to zajímavé pro mě divné,nepřirozené!!!

  • Palicak napsal:

   Papoušek má zůstat takový, jaký je v přírodě. Nesouhlasím s jejich křížením – pro někoho je to zajímavé pro mě divné,nepřirozené!!! A MNE NEPRIDE PRIRODZENE CHOVAT PAPUCHA V ZAJATI,KEDZE JE TO STALE DIVOKE STVORENIE A UZ VOBEC TU RIESIT CI JE KRAJSI „CISTY“ ALEBO MUTANT..;)

 2. Jolana Býčková napsal:

  Přijde mi to nepřirozené. Papoušci mají zůstat tak jak jsou a né je křížit…..

 3. Filip Fojtík napsal:

  Vždycky jsem byl pro přírodní zbarvení. Papoušci jsou ve své přírodní barvě o hodně pěknější, i když je pro mě pár zajímavých mutací, jako například oranž královák, nebo mutační kakaďáci růžoví, či eklekti. Rozhodně jsem ale pro chování čistě přírodních papoušků. Podívejte se na burzy, jestli uvidíte opravdu pěkného papouška zpěvavého v přírodní barvě… Téměř nemáte šanci a to za chvilku bude platit také o penantech, alexandrech malých atp.
  Fylip

 4. milan napsal:

  Není to tak dávno,co jsem četl příspěvky na toto tema někde na diskusním foru. A jednou z odpovědí bylo,že je to celkem přirozený vývoj chovatelství,protože jinak bychom neměli různá plemena psů,koček,morčat,králíků,koní,ovcí atd. a ani různé barevné rázy jednotlivých plemen.

 5. Martin napsal:

  Pane kolego, i když mlátíte prázdnou slámu, připojím pár slov. Každý má právo na svůj názor, ale zde jste poněkud mimo. Hlavně vědomostně. Začneme od slova bastard, kterým jste mutace očastoval. Jistě víte, že bastardem označujeme bastard křížence, míšence, nečistokrevné jedince nebo třeba nemanželské dítě. Rozhodně se to nehodí na mutaci. Mutace vzniká náhodou (někdy uměle podpořenou) genetickou změnou, která je dále dědičně zachovaná.
  Jak velkým hendikepem je v přírodě jiná barva je věc diskuse, rozhodně to obecně není pravidlem. Mutace u divokých ptáků v přírodě zmizí ne proto, že by se pták stal hned terčem útoku predátora (můžeme diskutovat třeba schopnost barevného vidění u zvířat atd.), ale protože nenajde partnera a barva, nejčastěji recesivně dědičná, zmizí v první či druhé generaci. Pravděpodobnost, že se setkají dva ptáci se stejnou mutací je v otevřených populacích blízká nule (jiná věc jsou uzavřené populace nekomunikující s okolím, např. bílí vrabci u Jindřišské věže).
  Na vybírání partnera změna barvy rozhodně nehraje (významnou) roli. V parnerských vztazích hrají hlavní roli pohyby a postoje, s jejichž pomocí se páry tvoří a vztahy upevňují. Jinak by se nikdy nemohl množit pták ve zbarvení typu albino, a přitom je stejně schopný, jako pták přírodní.
  Co vidíte na šlechtění mutací sobeckého mi fakt není jasné. Pokud se dokážete smířit s myšlenkou chovu mutací, pak jejich chov je zcela stejný jako chov ptáků přírodních. Jeden zásadní motiv, resp. rozdíl, jste ale nakousl. Chov mutací posouvá vlastní zálibu dále. Mnoho běžných druhů by zřejmě vymizelo. Důvody jsou zde i ekonomické. Chov je nákladná záležitost, krmení drahé a je třeba ho z nějakých zdrojů překrýt. Když máte jednoho žaka (ale to nejste chovatel, nýbrž majitel či milovník), je vám to jedno. Když máte 50 párů, je sakra znát, když prodáte přírodní mládě za stovku a nebo mutaci za tři sta. V druhém případě můžete nakoupit kvalitní zahraniční krmivo a ještě vám po sezóně zbude na nákup nových nepříbuzných ptáků.
  Přesuny ptáků jak popisujete nehodnotím, takové chovatele neznám a pokud jste jednoho poznal, prosím nezobecňujte!

 6. Jan Potůček napsal:

  Díky za vyčerpávající reakci. Hlavním smyslem tohoto komentáře bylo vyvolat diskusi, což se povedlo. Jde o názorový článek, nikoli tvrzení, že to tak skutečně je. Rozlišujme žánry.

 7. Stefan napsal:

  mne sa zda ze sa tu zdviha vlna kritiky na stranu chovatelov mutacii.mnohi so vineni z toho ze prirodne vtaky pomaly miznu a ze tie prirodne su predsa len krajsie. no nalejme si cisteho vina. tato vlna je tak trosku aj o tom ze ked tych prirodnych vtakov bolo vsade vela, tak aj mnoho z tych dnes zatato prehlasujucich chovatelov prirodnych foriem , chovalo vtaky mutacne. ako sa prislo na to ze ich pomaly nebude , tak sa nalada zmenila a mutacie predtym oslavovane sa staly zo strany ,mnohych zatracovane.asi to bude aj tym ze su vzacnejsie ako mutacne pri tych castejsie chovanych mensich druhoch.klasicky pripad je agapornis. u vacsich druhov to stale neplati a napr taky lutino amazonan ma pre vela chovatelov stale vacsiu cenu ako prirodny.dalej by som chcel podotknut ze ak je tu teda tolko vela zastancov prirodnych vtakov a tie mutacie su teda take nepekne, preco prirodne miznu?to ich ta „vacsina protimutacna“ nechova v prirodnej forme? alebo je to tak ze vino kazem a vodu pijem?
  musel som sa ozvat nedalo mi ked som videl tolke mnozstvo prispevkov a par zavadzajucich faktov , ako uz pan nado mnou vysvetlil to o tych bastardoch co povazujem za naprostu dezinformaciu.priklad:modry agapornis skraboskovy bol dovezeny z odchytu a pochadzal z krdla prirodne zafarbenych vtakov. bol to dospely jedinec a ano nebol zjedeny predatorom.kedze tato farba je recesivna asi by tato mutacia bola dalej prenasana len vtakmi stepakmi, kedze je velka nepravdepodobnost ze by sa dva taketo stretli a maly mlade.nic vsak nie je nemozne.to co by som ja nazval bastard je krizenec 2 druhov, napr. skraboskovy a fisheri a tych som videl teda cele tony.ja mam vacsinu mojho chovu vtakov prirodnych ale tie mutacie co mam si velmi cenim.jednak su vzacne a jednak su to vtaky plnohodnotne vtakom prirodnym.

  • Ľubomír napsal:

   Presne a trefne napísané! Plne Súhlasím. Mali by sme dbať aj o prirodzenú formu, ale zároveň sa zaujímať aby vznikali ďaľšie nové mutácie farieb…

 8. tomas-ara napsal:

  Zdravím všechny příznivce opeřených papoušku.Tato debata se nějak rozběhla.Přestaňte se napadat jesti jste odpúrci či příznivci mutací. Ať si každý chová co se mu líbí. Přesto máme jedno společné lásku k papouškum a to je to co nás na chovu těší.Sestavit páru a neco odchovat. Vždy to není jednoduché.A ,že někdo chová papoušky a po určité dobe je prodá a nakoupí jené tak jsme mi chovatelé začínali všichni. Pěkne od andulek přes korely atd.než jsme vlastně zjistili jaký druh chceme chovat do budoucna. S nárustem věku je člověk chytřější a ví co chce vlastně chovat ve svém zařízení.Obměnování chovu u australských papoušků je ještě v pohodě ale u věčích druhů je to pro papoušky dost stresující. S tím souhlasím na plné čáře a co se týče mutací velkých papoušků tak se přikláním k přírodním mutacím. Do nového roku všem chovatelúm či milovníků papoušků přeji mnoho krásných chvil strávených se svími svěřenci.

 9. janik1530 napsal:

  já miluju všechny papoušky, líbí se mi i mutace a kdyby se někdo chtěl -zbavit- nějakého barevného mutanta, mě je to fuk, zahrnu ho láskou, protože on za nic nemůže, a pro mě je krásný a plnohodnotný každý.jsem jen amatér,nemám žádný medailový chov, jen miluju papoušky.a mám i zkušenost, jak lidi píšou poptávky: a máte takovou a makovou andulku, tu by jsme moc chtěli-a když dostanou podle svého vysněného přání, jsou spokojeni a hýčkají ji.a to bych přála vsem papouškům,život u přítele,co si ho bude považovat.at vypadá jakkoliv.z chovatelských hledisek,co popisuje p.Potůček- to ale chápu,nicméně u nás amatérů, co chováme papoušky pro amatéry, je to volnější.

 10. Týna napsal:

  V přirozenosti je krása. Hlavně, aby to nedopadlo jako u jiných zvířat, které si člověk ochočil. Třeba jako u přešlechtěných psů či koček, kteřé zbytečně umírají předčasně…

 11. Ľubomír napsal:

  Ja som za kríženie.. prečo nie.
  Bavíme sa tu o chove v zajatí. Nejde o chov voľne žijúcich exemlárov. Predstavte si,že chováte andulky… Tiež si dáte dokopy iné farby,za účelom rôznofarebného potomstva.. Prečo nie ary? Veď kríženec napr. Harlekýn- je krásny vták. Prečo nie skúsiť docieliť,vznik ďalších farebných a nezvyčajných mutácii. Veď je rok 2020 !!! Ani internet,či mobilné telefóny ,alebo autá tu neboli odjakživa. Prečo by sme sa nemali snažiť dosiahnuť niečo iné,niečo krásne… napríklad celá žltá ara a podobne… Možno je to nezmysel podľa niekoho…alebo to je len blízka budúcnosť,ktorej sa aj tak nevyhneme. A nejde každému len o finančný prospech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..