Jeden z nejčastěji chovaných druhů kakaduů, který je hojně rozšířen jak v domovské Austrálii, tak v chovech po celém světě (Česko nevyjímaje). Čelo, temeno a uzdičku má bílé, od oka přes břicho dolů je růžový, křídla a záda jsou šedivé. Zobák je rohové barvy, chocholka je oproti jiným druhům kakaduů viditelně menší. Samička se od samce liší růžově červenou oční duhovkou (samec ji má tmavě hnědou). Dorůstá délky 35 cm a hmotnosti do 400 g.
V přírodě se vyskytuje v celém vnitrozemí Austrálie, uměle byl vysazen i v Tasmánii. Volně žijící populace je místy až přemnožená. Existují dva poddruhy: kakadu růžový východní (Eolophus roseicapillus roseicapillus) a kakadu růžový západní (Eolophus roseicapillus assimilis). Druhý jmenovaný má bledší zbarvení a okolo oka má šedou lysinu.
Chov v zajetí
Pokud nebudeme počítat korelu, je nejčastěji chovaným kakaduem v České republice. Jeho chov není náročný, mnoho chovatelů jej v tuzemsku úspěšně odchovává. Je také častým domácím mazlíčkem. Jako většina australských druhů papoušků je odolný vůči mrazu, v mírnějších zimách může být celoročně ve venkovní voliéře.
Přesto, že je momentálně tolik rozšířen mezi českými chovateli, jeho první úspěšný odchov u nás zaznamenala ZOO ve Dvoře Králové nad Labem až v roce 1987. Kakadu růžový má nejvíc barevných mutací ze všech v zajetí chovaných kakaduů. Existují bílé, modré, ale i šedé a strakaté exempláře.
Dostupnost a cena
Nejlépe dostupný druh kakadua na českém trhu. Pravidelně jej odchovává celá řada tuzemských chovatelů. Cena mladých ptáků se v roce 2011 pohybovala okolo 15 tisíc korun, starší pohlavně dospělí jedinci a barevné mutace bývají dražší. Velmi dobře se ochočuje, je to častý domácí mazlíček.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Brno
ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)