Kakadu havraní už podruhé vyhnízdil v umělé budce univerzitního kampusu v Perthu

Už druhé mládě odchovali kakaduové havraní západoaustralští v umělé hnízdní budce vyvěšené v kampusu Murdochovy univerzity v západoaustralském Perthu. Studenti v rámci metropolitního projektu financovaného městským odborem životního prostředí rozmístili na území kampusu jedenáct umělých budek, které simulují vykotlaný hnízdní kmen. První úspěšně odchované mládě zaznamenali loni, dva roky od zahájení projektu, informovala univerzita na svém webu. Letos následovalo další.

Kakadu havraní nepatří mezi vyloženě ohrožený druh, mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že v celé Austrálii žije na 100 tisíc těchto ptáků. Západoaustralský poddruh havraního kakadua ale v posledních padesáti letech čelí dramatickému úbytku hnízdních lokalit a v metropolitní oblasti Perth už takřka nehnízdil. Přímo v univerzitním kampusu se přitom zdržovaly desítky až stovky těchto ptáků, což přimělo pedagogy společně se studenty jednat.

„Jde o endemický poddruh, který se vyskytuje v jihozápadním cípu Austrálie a v posledních letech je ohrožen kvůli značným ztrátám přirozeného prostředí, nedostatku vhodných hnízdních dutin a zdrojů potravy. Doufáme, že naše snaha vytvořit jim dobré podmínky v univerzitním kampusu povede k dalším úspěchům a kakaduové havraní se tu usadí nastálo,“ prohlásila manažerka projektu z Murdochovy univerzity Caroline Minton. Druhé odchované mládě studenti pojmenovali Kaarak, okroužkovali ho a odebrali vzorky DNA pro určení jeho pohlaví.

Vyvěšování umělé hnízdní budky pro kakaduy havraní v kampusu Murdochovy univerzity v australském Perthu (Foto: Murdoch University)

Úspěšnému hnízdění kakaduů havraních předcházela řada let příprav. Škola nechala v kampusu vysadit řadu vhodných hnízdních stromů, banksiasů a eukalyptů, provedla terénní úpravy a umožnila tak návrat řady dalších druhů živočichů. Vedle umělých budek pro kakaduy nechala vyvěsit i boxy pro netopýry. „Nyní jsme v kampusu umístili dalších osm budek pro papoušky a šest boxů pro netopýry, takže doufáme, že ještě víc pomůžeme ochraně původních druhů,“ věří Minton.

Univerzita odhaduje, že během roku se na jejích pozemcích pohybuje v průměru 200 kakaduů havraních. V zimě jejich počet klesá asi na tři desítky, během léta jich bývá 350 až 500. Ochranářský projekt se nesoustředí pouze na rozšiřování hnízdních příležitostí, rozborem vzorků peří a trusu univerzita zjišťuje, jakou rostlinnou a živočišnou potravu kakaduové v kampusu a jeho okolí preferují a nakolik se museli přizpůsobit novým životním podmínkám.

Úvodní foto: Murdoch University

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!