Kakadu havraní (Calyptorhynchus banksii)

Jeden z největších druhů kakaduů, po kakadu palmovém asi největší. Patří mezi tzv. černé kakaduy. Jak název připomíná, vzdáleně se podobá havranovi. Je celkově černý až šedočerný, ocasní pera s červenými lemy. Samice jsou po celém těle kropenaté, šedočernou barvu doprovází drobné žlutavé skvrny. Dorůstá délky 60 cm a hmotnosti do 900 g. Ve volné přírodě se vyskytuje zejména na severu Austrálie, méně často v západní části tohoto kontinentu a v jihovýchodním vnitrozemí.

Existují hned čtyři poddruhy tohoto papouška. Kakadu havraní středoaustralský (Calyptorhynchus banksii samueli) a kakadu havraní západní (Calyptorhynchus banksii naso) jsou poněkud menší, dorůstají délky maximálně 55 cm, zatímco kakadu havraní severní (Calyptorhynchus banksii banksii) a kakadu havraní východní (Calyptorhynchus banksii macrorhynchus) bývají až pět centimetrů delší. V přírodě je poměrně hojný, proto se na něj nevztahuje mezinárodní úmluva CITES o zákazu odchytu do dovozu ptáků z jejich domoviny.

Chov v zajetí

Patří k náročnějším druhům papoušků, ostatně stejně jako všichni černí kakaduové. V soukromých chovech vždy byl a je vzácný. Vyžaduje prostorné voliéry a bytelné budky, jinak je ale odolný a vydrží i nižší teploty. V České republice jej chová několik soukromých chovatelů, jde však jen o ojedinělé páry a odchovy od nich jsou výjimečné. Vlastní je například Jan Nedělník na Kroměřížsku, Josef Černý na Královéhradecku či Bohumil Šimerda na Plzeňsku, který jednoho ptáka vystavoval na Exotě Olomouc v roce 2011.

Dostupnost a cena

Velmi málo dostupný druh papouška, jehož si většina chovatelů nemůže vzhledem k vysoké ceně dovolit. Cena páru se českém trhu odhaduje až na 800 tisíc korun. Ptáci se dají sehnat téměř výhradě jen z dovozu. V zahraničí bývají chováni i jako domácí mazlíčci (zejména v jejich domovině).

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


2 Comments

  • Dobrý den,
    Nemáte náhodou kontakt na p. Šimerdu. Včera jsme na procházce viděli kakadua havraního, tak jenom jestli mu neutekl. Ať se klidně ozve
    pt.kabat@seznam.cz

  • Zapomněl jsem dodat lokalitu- plzeň sever.
    PK

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..