Další společné létání papoušků v Česku: pár araraun a žako u Šumperka

UVNITŘ VIDEO – Zájemců o volné létání papoušků bez kšír v Česku přibývá, a ti nejaktivnější už podnikají společné vypouštění různě velkých druhů. U Šumperka takto minulý týden polétávaly ary ararauny Zdeňka Krňávka, asi nejznámějšího propagátora Free Flightu u nás, a žako velký Jaroslava Baiera z Hlučína, který si první sólo volný let prožil teprve minulý měsíc. Papoušci, kteří se předtím nikdy neviděli, si na první pohled rozuměli a společný let jim nedělal vůbec žádný problém.

Ararauny jsou větší průzkumníci

„Společné létání s žakem Richardem probíhalo obdobně jako s aratingou Chicem. Měli jsme v plánu jít na louku, kam chodíme obvykle, ale jakmile jsme tam přijeli, zjistili jsme, že tam zemědělci vláčí pole a raději jsme jeli jinam. Nešlo ani tak o traktory, jako spíš o prach, který byl až neskutečný,“ popsal serveru Ararauna.cz Zdeněk Krňávek. První společné létání jeho araraun s jiným papouškem, zmiňovaným aratingou slunečním Chicem, zorganizoval letos v červnu, jen několik týdnů po vlastní premiéře s volným létáním araraun.

Náhradní louku chovatelé našli asi 900 metrů vzdušnou čarou dál od původního stanoviště. Měla podobné parametry a i rozhled do okolí byl takřka totožný. Vypuštění papoušků nic nebránilo. „Žako Richard se za mými araraunami držel, co mohl, ale když letěly dál, než je zvyklý, otočil se a vrátil zpět. Ary se jako obvykle neopomněly kamsi proletět a vrátily se asi za sedm minut,“ líčí Zdeněk Krňávek. Jeho párek araraun je samostatnými výlety po okolí už pověstný. Při každém vypouštění zmizí chovateli na několik dlouhých minut z očí, aniž by tušil, kam papoušci letěli a z jaké strany přilétnou zpět. Vždycky se ale vrátí.

„Jsme o hodně chytřejší než na jaře, kdy jsme s létáním začínali. Ararauny si teď létají, jak se jim chce. Většinou oblétnou jen dva větší okruhy, kdy nevíme, kam přesně letí, ale lidé z okolí nám to hlásí. Průměrná doba návratu z takového okruhu je šest až osm minut. Nejdéle byly pryč deset minut, a to se od nás vzdálily vzdušnou čarou na dva kilometry. Vlastně se dostaly až na druhou stranu Šumperka, což jsme se také dozvěděli až zpětně od lidí, co je viděli,“ popisuje Zdeněk Krňávek. „Od té doby víme, že nebloudí, ale létají si, jak je to zrovna baví. Výborně létají ve větru, a to i dost silném.“

Žako je v letu podobný holubovi, přitahuje dravce

Žako má podle Krňávka zcela odlišný styl létání než ararauny, více trhaný s rychlejším máváním křídel. Vzdáleně se podobá letu holuba, což přivedlo majitele zmíněného žaka Richarda k myšlence pořídit si ještě araraunu a podnikat s oběma papoušky společné lety. Obává se totiž, aby žaka nenapadnul dravec. Jeden takový nálet totiž papoušek už zažil. Oba chovatelé už papouškům vůbec nenasazují kšíry, i když zpočátku při výcviku před prvním volným letem je používali pravidelně. Žako je při převozu v přenosce, arové volně v autě.

ČTĚTE TAKÉ: Řady volně vypouštěných papoušků v Česku rozšířil žako Richard z Hlučína

„Kšíry araraunám nenasazujeme, protože od nás neodletí, dosud jim neřekneme. Není problém je nosit zcela volně na rameni. Když náhodou sletí mezi paneláky, což se nám jednou stalo u známého v Šumperku, nikam neuletí a hledají, kde jsem,“ říká Zdeněk Krňávek, který radil s výcvikem Free Flightu několika dalším chovatelům. V některých případech ale bez zdárného výsledku. Majitelé papoušků se buď báli, že jim ochočený pták  uletí, nebo neměli čas na intenzivní výcvik.

„Osobně jsem pomáhal kamarádce Vlaďce trénovat přes Skype aru zelenokřídlou, ale na volno ji pustila jen dvakrát. Potřetí, když letěla dál, než majitelka chtěla, dostala chovatelka strach a od té doby papouška volně nepouští. Ara je ale po výcviku a neměl by tedy uletět,“ věří Krňávek. Další chovatelka rovněž cvičila aru zelenokřídlou, v polovině výcviku to ale vzdala, protože prý nenašla vhodný prostor pro trénink. A do třetice opět arové zelenokřídlí, tentokrát pár: chovatelka, na kterou jsou papoušci zvyklí, nemá na výcvik čas, a tak ho nechává na příteli. Na toho ale ptáci nejsou tolik fixovaní, což je velmi riskantní.

Free Flight je jen pro vážné zájemce, upozorňuje chovatel

„Po těchto zkušenostech jsem dospěl k závěru, že pokud ode mne bude někdo chtít poradit s volným letem papoušků a tréninkem, v žádném případě se tomu nebudu bránit – ba právě naopak, ale dotyčný člověk za mnou bude muset přijet, podívat se, do čeho jde a teprve potom mu poradím,“ říká Zdeněk Krňávek. Trénink podle něj musí být krátký a intenzivní, jinak nemá smysl. Chovatel nyní připravuje společně s kolegy další hromadný Free Flight, tentokrát hned tří druhů papoušků najednou. V sobotu 6. října se ve Faunaparku v Horní Lipové v Jeseníkách představí jeho ararauny, aratinga sluneční Přemka Johna z Brna a žako Richard Jaroslava Baiera z Hlučína.

Zájemce o výcvik volného letu papoušků Zdeněk Krňávek odkazuje nejprve na svůj web www.operenimazlicci.estranky.cz, kde nabízí stručnou příručku se základními radami a vlastními zkušenostmi. Ti, které čtení neodradí, ho mohou osobně kontaktovat a domluvit se na osobní návštěvě. Kontakt najdou také na zmíněném webu.

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. září 2012

Dálší článek

Kakadu havraní už podruhé vyhnízdil v umělé budce univerzitního kampusu v Perthu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější