Řady volně vypouštěných papoušků v Česku rozšířil žako Richard z Hlučína

UVNITŘ VIDEO – Počet chovatelů papoušků, kteří v Česku praktikují Free Flight, tedy volné lety papoušků bez kšír a jiného zabezpečení, se rozrostl o dalšího nadšence. Jaroslav Baier z Hlučína po necelých dvou měsících intenzivního výcviku vyzkoušel volné létání se samečkem žaka velkého Richardem. Inspiroval se přitom úspěchy Zdeňka Krňávka ze Šumperka, který letos v květnu začal volně pouštět pár arů araraun a k Free Flightu strhnul i další tuzemské chovatele (píše o něm i aktuální číslo časopisu Papoušci).

Sedm týdnů výcviku a potom první volný let

„V minulosti jsem měl samičku žaka, ale tu jsem necvičil, neboť jsem ani o takových technikách nevěděl. Byť mi byla oddaná, jednoho jarního dne uletěla a už jsem ji nenašel (doufám, že je u někoho doma a přináší mu mnoho radosti),“ popsal Jaroslav Baier serveru Ararauna.cz. „Jelikož jsem mluvil na práznou klec apod. a papoušek mi moc chyběl, po nějakém čase jsem si pořídil mladého samečka Richarda, objednal mu kšíry a začal jej na ně zvykat a postupně chodit na vycházky.“

V té době se náhodou dozvěděl o reportáži televize Nova, která popisovala létání ararauna Zdeňka Krňávka nad Šumperkem. „Moc jsem tomu nevěřil, ale když jsem si danou relaci vyhledal, tak jsem nemyslel na nic jiného, než jak takové zážitky umožnit i mému Richardovi. Zdeňkovi jsem napsal, ten mi poslal návod, jak postupoval při výcviku a nabídl, že se mohu přijet podívat. Navštívil jsem jej a byl to silný zážitek,“ líčí Jaroslav Baier. V prvé řadě se mu líbilo, jak jsou arové při výletech bez kšír spokojení.

„29. června jsem od Zdeňka obdržel písemný popis, jak papouška cvičit a 21. srpna jsem Richardovi poprvé sundal kšandy,“ pokračuje hlučínský chovatel. „Když se ohlédnu za obdobím výcviku, tak to v podstatě ani tak dlouho netrvalo, ale byly dny, kdy jsem s tím chtěl přestat. Dnes je to týden, co létá volně a nikdo mě nepřesvědčí o tom, že jsem neudělal pro svého kamaráda to nejlepší, co jsem mohl,“ nemůže si vynachválit své rozhodnutí, ke kterému byla třeba notná dávka odvahy.

Free Flight se v Česku začíná rozmáhat

Žako Richard si létání velmi užívá, což je vidět i z videí, které Jaroslav Baier pořídil. „Když nade mnou přelétá, volá na mě, píská a je šťastný,“ neskrývá chovatel své nadšení. Společně se Zdeňkem Krňávkem nyní připravují společné lety s jeho araraunami. „Bydlíme od sebe dvě hodiny jízdy autem, takže myslím, že jakmile bude dobré počasí, aby nebyla nutná aklimatizace, znovu Zdeňka navštívím. Možní přijede i on nebo sám něco vymyslí…“ dodává Jaroslav Baier.

Společné létání různých druhů papoušků už má Zdeněk Krňávek vyzkoušené. Krátce poté, co poprvé na volno vypustil svoje ararauny, vyzkoušel Free Flight také Přemek John z Brna se svým aratingou slunečním. Brzy na to se oba chovatelé se svými papoušky setkali v Šumperku a vypustili je ke společnému letu. Zdeněk Krňávek nyní dokrmuje mláďata araraun, jejichž budoucím majitelům nabízí výcvik pro Free Flight, Přemek John se připravuje na výcvik volného letu s dokrmovaným mládětem papouška konžského.

Další články o českém Free Flightu na Ararauna.cz

Úvodní foto: Jaroslav Baier

 

 

1 komentář

  1. Lenka napsal:

    Mám z toho velikánskou radost, že si to Jaroušek s žakouškem užívají!!!! Ať si říká, kdo chce – co chce, je to úžasný pocit, když vidíte svého papouška, jak si to užívá a jak se mu to líbí. Naše arušky se každý den těší až půjdeme ven 😀 Klobouk dolů, před odvahou Jarouška – vím, jak mu muselo být, když o jednoho kamaráda (necvičeného) už přišel! KLUCI BOMBA 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..