První smíšené létání papoušků na volno v Česku: ararauny a aratinga sluneční

Průkopníci volného létání papoušků v Česku, Zdeněk Krňávek ze Šumperka a Přemek John z Brna, pokořili další laťku tuzemského Free Flightu: vůbec poprvé vyzkoušeli na volno vypustit smíšenou skupinu různých druhů papoušků, kteří se předtím nikdy neviděli. Zdeněk Krňávek ochočený pár mladých arů araraun a Přemek John aratingu slunečního. Oba začali s Free Flightem teprve letos na jaře a chtějí svoje zkušenosti předat dalším zájemcům. Server Ararauna.cz už o volném létání jejich papoušků informoval v samostatných článcích (zde a zde).

Poprvé v Šumperku, potom v Lipové Lázni

„Poprvé jsme takhle společně létali na louce v Šumperku, na kterou Zdeněk chodí nejčastěji létat s araraunami. Vzhledem k tomu, že s naším aratingou Chicem jsem už u nás v Brně vystřídal celkem čtyři lokality, nezaznamenal jsem u něj žádnou odlišnost v chování,“ líčí Přemek John. Hned druhý den oba chovatelé vyrazili se svými papoušky do Lipové Lázně na Křtění zvířátek v tamním Faunaparku. „Zdeňka tam pozval majitel parku Petr Augustýn, aby předvedl své ary při volném létání, tak tam létal i Chico. Tentokrát hodně do výšky, což přikládám silnějšímu větru s svažitému terénu,“ říká Přemek John.

Museli si na sebe papoušci, kteří jsou velikostně dost rozdílní, nějak zvykat? Podle Zdeňka Krňávka v podstatě ne: „Venku na sebe v podstatě nijak nereagují, nezajímají se o sebe a pokud se k sobě dostanou blíž, než je jim milé, samozřejmě dají najevo, že se navzájem nemusí.“ Přemka Johna vzájemný vztah obou druhů papoušků zajímal o to víc, že si plánuje k aratingovi pořídit araraunu. „Musím říct, že z výsledku jsem byl nadšen, protože Chico i přesto, že v životě nebyl blízko tak velkých papoušků, neměl přehnaný strach a jevil o ary zájem. Řekl bych, že se oba druhy navzájem respektovaly,“ říká.

Aratinga sluneční při volném letu s arou araraunou na cvičné louce u Šumperka (Foto: Bára Janečková)

Ararauny létaly dál, aratinga si „hlídal“ pána

K určitým náznakům šarvátek podle Přemka Johna došlo je ve chvíli, kdy ararauna přistála na Chicově kleci, nebo když si aratinga sednul Zdeňkovi Krňávkovi na stejnou ruku, kde seděla i ararauna. „Aratinga měla tendenci létat s araraunami, ale jakmile se jí začaly vzdalovat, nestačila jim a vracela se,“ dodává Zdeněk Krňávek. „Je otázka, jak by se chovala, kdyby takových společných letů absolvovala více, ale osobně si nemyslím, že by s ary létala do takových vzdáleností, jak jsou samy zvyklé.“

Přemka Johna potěšilo, že jeho aratinga jevil zájem o létání v hejnu s jinými papoušky, i to, že pokud se od něj vzdálili na určitou vzdálenost (zhruba 150 metrů), Chico se k němu sám vrátil. „Je zajímavé, že když ho pouštím samotného a okolo poletují vlaštovky, nebo holubi, nejeví o ně žádný zájem, ale s arami se snažil držet, takže do budoucna nemám obavy, že by nelétal společně s arou, se kterou se navíc bude znát z domu,“ říká. Při společném letu se aratinga odvážil dál než při samostatných vycházkách. „Připadalo mi, že si to víc užívá,“ líčí John.

Ochočené ary ararauny Endy a Bára Zdeňka Krňávka při volném letu u Šumperka (Foto: Bára Janečková)

Chico dostane většího kamaráda, pak bude létat dál

Papoušci při společném vypouštění občas přistáli i na někom jiném než na svém majiteli, ale nikdy se tím nijak nestresovali. „Ano občas se stávalo, že Endy (jeden z arů) přistál na mě a když Chico viděl, že už je obsazeno, letěl ke Zdenkovi a takto se to několikrát opakovalo a měnilo (včetně přistáních na našich partnerkách),“ popisuje Přemek John. Zajímavá podle něj byla situace, kdy aratinga letěl pouze s jednou araraunou. Občas se mu podařilo dostat před ní a donutit ji k otočce, aby letěli zpátky a udělali menší kruh, než jsou ary zvyklé. „Chico se mi totiž neustále snaží držet nablízku,“ vysvětluje.

Přemek John ale předpokládá, že až bude mít aratinga stálého partnera na létání, bude i on podnikat delší výlety – zvlášť když tím druhým papouškem bude opět větší ararauna. „Pokud letěly ary obě spolu, Chico byl vždycky třetí vzadu a nezdálo se, že by větší papoušci věnovali nějakou větší pozornost,“ dodává Přemek John. Zdeněk Krňávek si nějaké výraznější změny v chování jeho araraun oproti situacím, kdy je vypouštěl samotné, nevšimnul. Potvrzuje však, že ararauny bez ohledu na místo proletu létají vždy dále. „Aratinga se drží poblíž, ale myslím si, že to je dané především tím, že obvykle létá sama. Kdyby byla ve dvojici, stoprocentně bude létat dál,“ potvrzuje domněnku Přemka Johna.

Aratinga sluneční a dvě ary ararauny při volném letu, v pozadí Šumperk (Foto: Bára Janečková)

Oba chovatelé se nyní snaží zjistit, zda se podobnému koníčku v České republice nevěnuje i někdo další. Vyzývají také jiné chovatele, kteří uvažují o podobném zpestření života svého ochočeného papouška, aby Free Flight vyzkoušel. Zdeněk Krňávek pro takové zájemce dokonce sepsal stručnou příručku, kterou zasílá na vyžádání všem zájemcům a na svém webu www.operenimazlicci.estranky.cz dává dohromady databázi chovatelů praktikujících volný let. Plánuje také osobně pomáhat s cvičením dalších velkých papoušků – vedle vlastních araraun ručně dokrmuje mláďata arů zelenokřídlých, která nabídne zájemcům i s výcvikem Free Flightu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..