Seychely vyhubí nepůvodní populaci alexandrů malých. Přispěla jim na to EU

UVNITŘ VIDEO – První stát světa přistoupí k nekompromisnímu hubení nepůvodního druhu papouška. Seychelské ostrovy chtějí postupně vymýtit populaci alexandrů malých, která vznikla z několika ptáků uniklých ze zajetí. Obávají se totiž, že by tento druh mohl postupně vytlačit původního papouška vazu malého (viz video). Zatím se sice hnízdní teritoria obou druhů ptáků neprotínají (oba se vyskytují na dvou různých ostrovech vzdálených od sebe 40 km), to by se však mohlo brzy změnit. Rozloha ostrovů není moc velká a původní papoušci by tak mohli přijít o část vhodných hnízdišť.

Ochrana původního papouška vazy malého

Vazům malým však také hrozí nákaza nemocemi, vůči kterým jsou alexandři rezistentní a mohou být jejich přenašeči, zatímco pro původní seychelské druhy ptáků jsou smrtelné, neboť si proti nim nemohli vyvinout protilátky. Podle agentury AP nyní na Seychelách žije asi 230 alexandrů malých, přičemž první ptáci se zde objevili už v roce 1970. Pravděpodobně šlo o náhodně uprchlé nebo záměrně vypuštěné jedince. Papouškům se zde ale daří natolik, že by se jejich populace podle seychelské nadace na jejich vymýcení mohla do deseti let rozrůst až na tři tisíce jedinců.

Seychelské ostrovy rozhodně nejsou jedinou zemí, kde se alexandrům malým tolik daří a nepatří přitom mezi domácí druhy. Přirozeně se tento papoušek vyskytuje v 35 zemích světa, zejména v Africe a jižní Asii, včetně Indie a Srí Lanky. V dalších 39 státech světa se rozšířil jako nepůvodní, invazní druh. Problémy s ním mají například ve Spojených státech, ale také v zemích západní Evropy, kde běžně hnízdní v městských parcích, například v Amsterodamu, Londýně nebo Bruselu. Ve Španělsku byl alexandr malý dokonce zákonem prohlášen za invazní druh, jehož rozmnožování v zajetí je od loňského roku zakázáno.

Čeká alexandry malé to samé v Evropě?

Stejný osud by mohl alexandra malého postihnout i v celé Evropské unii, která momentálně připravuje novou směrnici o invazních druzích zvířat a rostlin. Právě EU totiž financuje i projekt na vymýcení alexandrů malých na Seychelách. Dokonce už jmenovala koordinátora – specialistu na vymýcení nepůvodních ptáků Seychelských ostrovů, Brita Petera Haversona. Sama ostrovní země vede od roku 2000 informační kampaň proti podporování a posilování populace alexandrů malých, protože jejich počet ve volné přírodě vzrostl z několika málo desítek kusů v 80. a 90. letech na dvě stovky na přelomu tisíciletí.

Kromě nebezpečí pro původní ptáky a zmíněného vazu malého, seychelského národního „černého papouška“, způsobují alexandři malí nemalé škody na ovoci a zemědělských plodinách. A ačkoli je populace původního vazy malého vzdálena od nejbližšího místa výskytu alexandra malého vzdušnou čarou 40 kilometrů a dělí je moře, biologové varují před rizikem, že by se alexandři mohli na vzdálený ostrov jednoduše dostat na některém z trajektů, které zde denně několikrát křižují. Vazové jsou přitom kvůli unikátnímu ekosystému, který vznikal daleko od různých globálních hrozeb, mnohem náchylnější k jakýmkoli neznámým nemocem.

EU přispěla na projekt 20 miliony korun

Ačkoli jsou alexandři malí považováni za škůdce v mnoha dalších zemích světa, zatím nikde nevznikl konkrétní plán na jejich totální vyhubení, jako je tomu nyní na Seychelách. Ještě než celý projekt začne a najatí lovci budou papoušky chytat do sklapovacích sítí a střílet puškami s tlumiči, administrativa na to snaží místní lidi připravit důkladnou informační kampaní, aby se vyhnula hlasité kritice kvůli zabíjení ptáků. Přesto se už teď ozývají hlasy proti tak radikálnímu řešení. Lidé si na přítomnost malých zelených papoušků zvykli a berou je už pomalu za původní druh, byť tomu tak nikdy nebylo.

Povolení na odchyt a usmrcení alexandrů malých od místního ministerstva životního prostředí získala seychelská nadace na vymýcení od nepůvodních druhů už před měsícem, takže projektu už nestojí nic v cestě. EU na něj přispěla 960 tisíci dolary (v přepočtu asi 20 milionů korun). S odchytem a odstřelem by se mělo začít letos v listopadu nebo prosinci.

Úvodní foto: ibc.lynxeds.com

[poll id=“41″]

Předchozí článek

První smíšené létání papoušků na volno v Česku: ararauny a aratinga sluneční

Dálší článek

Viděl jsem papouška nočního, tvrdí ornitolog. Vědci ho považovali za vyhynulého

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější