Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

TEXT ZÁKONA UVNITŘ Zatímco většina států Evropské unie teprve diskutuje o tom, jakým způsobem zakázat chov a obchod s invazivními druhy zvířat a rostlin, Španělsko už takový zákaz zavedlo. Od loňského prosince se vztahuje i na deset druhů papoušků. Kromě očekávaného mníška šedého a alexandra malého, kteří se volně rozmnožují na mnoha místech západní Evropy, se na seznamu objevily i tři druhy amazoňanů a aratingů.

Chovatelé mají nyní rok na to, aby úřadům nahlásili, zda vlastní papoušky, kteří jsou na seznamu zakázaných druhů. Na seznamu se objevily tyto druhy papoušků:

Alexandr malý
Amazoňan kubánský
Amazoňan modrobradý
Amazoňan žlutohlavý
Aratinga dlouhoocasý
Aratinga červenolící
Aratinga škraboškový
Mníšek šedý
Nandej černohlavý
Papoušek senegalský

Za invazivní druhy zákon přímo považuje mníška šedého a alexandra malého, u dalších zmíněných papoušků jde o potenciálně invazivní druhy, u nichž je vysoká míra rizika, že by se po úniku nebo vypuštění do volné přírody dokázali rozmnožit a vypudit původní živočišné druhy. Zákaz chovu a zejména rozmnožování těchto ptáků v zajetí je celostátní.

Španělský zákon o zákazu chovu a dovozu invazivních druhů – prosinec 2011

„Majitelé těchto ptáků by měli do jednoho roku od účinnosti zákona nahlásit úřadům, že je chovají. Orgány státní správy pak rozhodnou, zda je zabaví, nebo je ponechají původnímu majiteli na dožití. Je zakázána jejich reprodukce, přesun nebo prodej,“ přiblížil španělský chovatel Antonio Garrido. Zákon platí od loňského prosince a na jeho dodržování dohlíží ministerstvo životního prostředí. Veřejné zoologické zahrady mohou získat výjimku ze zákazu chovu, stejně jako majitelé jednotlivých ochočených papoušků. Musí ale zvířatům zabránit v úniku do volné přírody.

K TÉMATU: EU chce zcela zakázat chov invazivních druhů zvířat. Dotkne se to i papoušků?

Zákon také připouští v případě potřeby označit zakázané druhy zvířat speciálním značením (mikročipy), aby bylo možné identifikovat původ jedinců, kteří uniknou do volné přírody a poté sankcionovat jejich majitele. V praxi pak bude záležet na vůli úřadů, zda chovatelům, kteří před vznikem a platností nového zákona vlastnili a odchovávali nyní zakázané druhy papoušků, ptáky ponechají, nebo je zabaví. Každopádně výrazně omezí nebo zcela zakáží jejich další rozmnožování.

I když někteří chovatelé získají výjimku a budou moci zakázané druhy papoušků nadále chovat, případně i odchovávat, mají ale smůlu v tom, že odchovaná mláďata nebudou moci nikomu prodat. Zákaz prodeje a jakéhokoli přesunu vybraných druhů papoušků je absolutní, včetně prodeje do zahraničí. Obdobný zákaz nyní připravuje Evropská komise pro všechny členské země Evropské unie, včetně České republiky. Do dnešního dne komise přijímá k připravované směrnici dotazy a připomínky. Zasílat je lze prostřednictvím tohoto formuláře.

[poll id=“10″]

Předchozí článek

Ľubica Nečasová: Nejsme pašeráci, zabavení kakaduové palmoví jsou z Česka

Dálší článek

Amazoňan kubánský: ohrožený, nebo ohrožující druh?

4 Comments

  • page 24 poicephalus senegalus… to je muj milacek KIKI nedala bych ho za nic na svete a tyhle zakony sou uplna blbost!!!! opravdu nechapu….

    • Nezbývá,než s Vámi souhlasit…

      • Uvidíme, co vyleze z té evropské směrnice. Zatím to není tak horké, ale na podzim by mělo být jasněji. To by už měl vzniknout nějaký ten seznam druhů.

      • Vážení chovatelé, jeden velmi nebezpečný invazní druh opravdu znám, tento tvor páchá obrovské škody po celé evropě, jadná se o europoslance z Bruselu, doporučuji začít likvidaci právě u něho! Dlouholetý chovatel papoušků Antonín J.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější