Větší a barevnější druh amazoňana. Celkově je zelený, na krku má peří na konci slabě černě lemované. Uzdička a úzký čelní proužek jsou tmavě červené, proužek nad okem a přes záhlaví modrý, líce žlutavě zelené, brada modrá. Zobák má šedý, oko oranžové a běhák bledě zelenošedý. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 450 g.
Ve volné přírodě obývá severozápadní Guayanu, východní Ekvádor, severovýchodní Peru a severozápadní Brazílii. Existují dva od sebe izolované poddruhy: amazoňan modrobradý amazonský (Amazona festiva festiva) a amazoňan modrobradý orinocký (Amazona festiva bodini). Divoká populace je celkem početná, její stav je těžké odhadnout, ale na seznamu CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů, se tento druh zatím nedostal.
Chov v zajetí
Zřídka chovaný amazoňan, ale rozhodně je častější než jiné vzácnější druhy tohoto rodu. Mezi českými chovateli se rozšířil až v devadesátých letech minulého století. Na chov je náročný stejně jako ostatní amazoňané – samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Chovatelé by měli dbát na to, aby páry skládali vždy z ptáků stejného poddruhu, aby u odchovu zachovali čistotu subspecie.
V České republice jej poprvé odchoval v roce 1998 Pavel Šimon. Nyní je odchováván každoročně několika chovateli.
Dostupnost a cena
Sporadicky se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech. Ačkoli není příliš častý, není drahý. V roce 2011 se cena mláděte, alespoň u poddruhu bodini, pohybovala okolo 10 tisíc korun. Samice a pohlavně dospělí ptáci bývají dražší. Vzhledem k tomu, že nepodléhá mezinárodní úmluvě CITES o ochraně volně žijících živočichů, dováží se k nám i z odchytu.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Praha
ZOO Brno
Papouščí zoo Bošovice