Amazoňan kubánský: ohrožený, nebo ohrožující druh?

Represe proti chovatelům potenciálně invazivních druhů zvířat přináší poměrně absurdní situace. Španělsko zákonem zakázalo chov deseti vybraných druhů papoušků, mezi něž zařadilo i amazoňana kubánského (Amazona leucocephala). Stejný druh je ale zároveň zapsán do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. V té se objevují výhradně zvířata ohrožená vyhubením kvůli komerčnímu obchodování. Amazoňan kubánský je tak na jedné straně považován za kriticky ohrožený druh a na druhé za potenciálního škůdce.

CITES říká něco jiného než nový zákon

Zatím není jasné, jak si Španělsko s tímto rozporem poradí. Každopádně tamní chovatelé amazoňanů kubánských mají tu smůlu, že budou lehce dohledatelní, protože už před prosincovým schválením zákona o zákazu držení invazivních druhů zvířat a rostlin museli každého ptáka kvůli zařazení do první přílohy CITES povinně registrovat. Nový zákon pohlíží na tento druh papouška jako na „potenciálně invazivní“, zavádí však proti jeho chovu stejnou represi jako proti prokazatelně invazivním druhům, mezi něž řadí mníška šedého a alexandra malého.

Amazoňan kubánský je tedy španělskými úřady považován za ohrožující druh, který by mohl v případě úniku do volné přírody vytlačit původní živočichy. Paradoxní je, že na ohrožující druhy pamatuje již zmíněná úmluva CITES, respektive nařízení Evropské unie, které vyžaduje povinnou registraci nejen u zvířat, která jsou ohrožena, ale také u těch, která mohou být potenciálně ohrožující. Do této kategorie spadá například jeden poddruh želv nádherných, jejichž vypouštění do volné přírody je přísně zakázané a právě proto musí být všechny chované exempláře registrované.

Dvě různé normy si naprosto odporují

„U želvy nádherné a jejího poddruhu Trachemys skripta elegans je zakázán dovoz do zemí EU. V příloze B nařízení EU je zařazen pouze tento jeden poddruh želvy nádherné, který má na hlavě červený proužek. Není tam proto, že by byl ohrožený, ale že je ohrožující. Když ho nějaký chovatel vypustí do volné přírody v Evropě, vytlačuje místní druhy živočichů, navíc jde i o invazní druh, který by se mohl přemnožit,“ popsala v nedávném rozhovoru pro server Ararauna.cz vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.

Proč tedy Španělsko neusilovalo o přeřazení amazoňana kubánského z jedné přílohy CITES do druhé, byť jen pro svoje území? Těžko říct. Jisté je, že tamním chovatelům odpadnou problémy s papírováním při prodeji těchto papoušků. Nový zákon totiž zakazuje s amazoňany kubánskými jakkoli nakládat, nesmí se v zajetí rozmnožovat, převážet a prodávat, a to ani do zahraničí. V souvislosti s otázkami okolo případného zabavování ptáků, jejichž chov Španělsko od loňského prosince zakazuje, bude zajímavé sledovat, jak si místní úřady poradí s tím, že podle CITES by se jim neměl „zkřivit vlásek na hlavě“.

Což je v přímém rozporu s úvahami o „humánní likvidaci“ invazivních druhů zvířat a rostlin, jejichž držení nyní Španělsko zakazuje a chtělo by je zabavovat.

Foto: Wikipedia

[poll id=“12″]

Předchozí článek

Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Dálší článek

Ara škraboškový se má vrátit do volné přírody. Už příští rok

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější