Ara škraboškový se má vrátit do volné přírody. Už příští rok

UVNITŘ VIDEO Nejznámější v přírodě vyhynulý papoušek – ara škraboškový – který inspiroval americké studio Blue Sky k natočení celovečerního animovaného filmu Rio (v českých kinech se objevil právě před rokem), by se měl v dohledné době dočkat návratu do původního biotopu v Brazílii. Léta připravovaný reintrodukční program má od příštího roku vstoupit do závěrečné fáze. Právě na léta 2013 až 2030 naplánovala brazilská vláda pokus o vypuštění několika vhodných jedinců do volné přírody.

Záchranný program odstartoval katarský šejk

Projekt koordinuje Brazilský institut pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA) a spolupracují na něm nejznámější světová chovatelská zařízení, která vlastní největší počet dosud žijících arů škraboškových. Zejména pak katarská nadace Al Wabra Wildlife Preservation (AWWP), v jejíchž chovech je polovina zachovalé světové populace tohoto papouška, čítající celkem asi 120 exemplářů. Al Wabra v únoru 2009 odkoupila farmu Concordia v brazilské Bahii, kde byl v roce 2000 naposledy spatřen poslední volně žijící ara škraboškový.

Právě na farmě Concordia mělo dojít už před lety k vypuštění několika uměle odchovaných exemplářů, které se měly přidat k jedinému volně přeživšímu samci ve volné přírodě a převzít od něj návyky ptáků z volné přírody. Tehdejší projekt koordinovala a financovala nadace Loro Parque Foundation, ale v době, kdy měli být papoušci vypuštěni, poslední volně žijící pták zmizel. Účastníci projektu se poté rozhodli pokus neuskutečnit, protože papoušci by neměli ve volné přírodě žádný vzor, od kterého by se mohli učit, jak přežít. Projekt skončil v roce 2002, dva roky po oficiálním uznání ary škraboškového za druh vyhynulý v přírodě.

Mláďata ary škraboškového v berlínském chovném zařízení ACTP (Foto: ACTP)

Místo vypuštění? Patrně brazilská Bahia

Nový projekt má za cíl vybrat v letech 2013 až 2030 vhodné místo pro potenciální roční vypuštění ptáků odchovaných v zajetí, přičemž nejprve by měli být tito papoušci převezeni do speciálního chovného zařízení v brazilském Praia do Forte, vlastněném institutem IBAMA. Místem vypuštění by mohl být právě pozemek v okolí farmy Concordia, vlastněný katarskou Al Wabrou, který sousedí s farmou Gangorra, už dříve zakoupenou brazilskou vládou pro tento účel. Podle BirdLife International současní majitelé uvažují o tom, že z obou pozemků vystěhují všechna domácí zvířata, která se negativně podepsala na úbytku původního biotopu arů škraboškových.

Oba pozemky mají dohromady 2 400 hektarů, což by nemuselo vypuštěným papouškům stačit. Projekt proto počítá s větším ochranným pásmem s přísným dohledem proti potenciálním pytlákům. Právě ti se totiž na sklonku minulého století nejvíc podepsali na drastickém úbytku volně žijících ptáků. Poslední ara škraboškový ve volné přírodě proto dlouhá léta žil v páru se samicí ary marakány, protože nemohl najít protějšek svého druhu. Smíšený pár se dokonce několikrát pokoušel hnízdit, podle pozorování ochránců přírody ale neúspěšně.

Jeden z posledních snímků ary škraboškového v přírodě. Poslední samec zmizel v roce 2000, od té doby je tento druh papouška v přírodě považován za vyhynulý. (Foto: nhpa.co.uk/Thomas Arndt)

V zajetí žije 120 arů škraboškových

Nejvíce arů škraboškových v zajetí dlouhodobě chová zmíněná katarská nadace Al Wabra, která jich ke konci roku 2011 držela 56 (z toho jich 27 sama odchovala). Osm arů škraboškových vlastní Loro Parque Tenerife, který pro ně v roce 2007 zřídil speciální chovné zařízení bez přístupu veřejnosti (Loro Parque tyto papoušky také každoročně odchovává). Čtyři ptáci byli v ZOO Sao Paulo v Brazílii, tři v Lymington Foundation v Sao Paulu v Brazílii a 13 v chovné stanici ACTP v Berlíně, kde byla v roce 2011 odchována dvě mláďata.

Kromě toho je uváděno dalších 20 exemplářů v soukromých chovech v Brazílii, 18 jedinců u chovatelů ve Švýcarsku (tři získal berlínský institut ACTP), čtyři v ptačím parku Walsrode v Německu, čtyři u soukromého chovatele na Filipínách, čtyři u soukromého chovatele v Kataru a jeden v ZOO Neapol v Itálii. Podle neověřených zpráv vlastní aru škraboškového i nejmenovaní chovatelé ve Spojených státech, Japonsku, Portugalsku a bývalých zemích Jugoslávie. Ti všichni ale nejsou zapojeni do projektu na záchranu ary škraboškového, ani do celosvětové chovné knihy tohoto druhu.

Chovné stanice arů škraboškových a jejich stavy
Instituce Země Počet exemplářů
Al Wabra Wildlife Preservation (AWWP) Katar 56
Association for the Conservation of Threatened Parrots (ACTP) Německo 13
Loro Parque Foundation (LPF) Kanárské ostrovy 8
Lymington Foundation (LF) Brazílie 3
ZOO Sao Paulo Brazílie 4
Celkem 84

 Reportáž katarské zpravodajské televize Al-Džazíra z tamního chovného zařízení Al Wabra

Animovaný film Rio, který vychází ze skutečného osudu ary škraboškového, zobrazil tohoto papouška neuvěřitelně věrně. Hlavní hrdina příběhu odpovídá zbarvením skutečnému arovi škraboškovému, samotný děj je ale poněkud upravený. Zatímco film ukazuje jediného v zajetí žijícího samce coby domácího mazlíčka, kterého se podaří spojit s jedinou volně žijící samicí v Brazílii, ve skutečnosti ve volné přírodě zbyl jako poslední jedinec samec a v zajetí počet ptáků celosvětově nikdy neklesl pod několik desítek.

Viděli jste na vlastní oči aru škraboškového?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..