Vadí sousedům křik papoušků ve vaší voliéře? Mohou vám je zakázat

Stěžují si sousedi na hlučnost vašich papoušků? Pokud je chováte v zahradní voliéře, odkud jsou slyšet na sousední pozemek, měli byste se snažit domluvit na nějakém kompromisním řešení. Je-li totiž křik ptáků opravdu intenzivní a sousedi nemají pro vaši zálibu pochopení, mohli by na vás podat i občansko-právní žalobu. Podle občanského zákoníku totiž nesmíte sousedy obtěžovat nadměrným hlukem. Zákoník ale zároveň neurčuje, co už lze považovat za hluk „nad míru přiměřený poměrům“.

Nadměrný hluk je zakázaný. Jenže co je „nadměrný“?

Jinými slovy, záleží čistě na sousedovi, zda křik papoušků považuje za natolik obtěžující, že bude požadovat zákaz jejich vypouštění do venkovních voliér. Podle advokáta Lukáše Slaniny lze v takových případech použít § 127 občanského zákoníku, který říká: „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.“

Považuje-li tedy soused papoušky za příliš hlučné a nedomůže se od vás nápravy domluvou, v extrémním případě může podat žalobu. „Tou se může domáhat, ať majitel ptáky někam uklidí nebo zklidní,“ vysvětlil Slanina serveru Ararauna.cz. A jak by se v takovém případě dokládalo, že papoušci křičí „nepřiměřeně“? „Muselo by se to řešit z pohledu průměrného člověka. Pokud by takový hluk vadil i průměrnému občanovi, byl by už nadměrný,“ dodal advokát. Jenže takové porovnání je čistě subjektivní a lehce napadnutelné ze strany chovatele – vždyť jakým způsobem se určí, kdo je nebo není „průměrný člověk“?

Stěžuje si soused? Stěžujte si také – na něj

Problémy se sousedy, kterým vadí křik papoušků ve venkovních voliérách, je ale jednou z nejčastějších potíží českých chovatelů. Svědčí o tom i bohatá diskusní fóra na několika chovatelských webech. Jeden takto „vyšetřovaný“ chovatel na severu iFauna.cz dokonce popisuje, jak sousedské problémy vygradovaly stížností, již přišla osobně prověřit pětičlenná komise obecního úřadu. „Dokonce měřili i hlučnost, zda nepřekračuje povolenou hladinu. Doporučuji najít proti takovým sousedům protiargument a dokázat jim, že v něčem porušili zákon a trvat na tom, aby věci dali do souladu se zákonem,“ píše.

Zmíněný chovatel upozornil na to, že sousedi, kteří si stěžovali na hlučnost jeho papoušků, porušili stavební zákon, protože na svém rodinném domě situovali tři okna přímo do jeho zahrady, aniž by si od něj vyžádali písemné povolení. „Jednoduše jsem postavil svůj problém proti jejich problému. Do zápisu jsem komisi dal svoje vyjádření, že pokud sousedé budou trvat na odstranění části mých voliér, já žádám, aby v první řadě zazdili svoje okna orientovaná do mojí zahrady a potom já zlikviduji sporné voliéry. Tím, že jsem tvrdošíjně trval na svojí stížnosti proti nim, nastal klid a od té doby nemám žádný problém.“

Chovatel ale připouští, že takový „fígl“ by mu nebyl nic platný, kdyby komise měřením prokázala, že hlučnost papoušků převyšuje nejvyšší povolené limity pro hluk. „I tak bych ale udělal jen nějaké drobné úpravy na snížení hlučnosti a nadále bych trval na svém,“ píše. Do takové fáze ale sousedské vztahy vůbec nemusí dojít, když se chovatel snaží dopředu se sousedy domluvit. Stačí upravit čas vypouštění ptáků do venkovních výletů, aby sousedy nebudili. Pomoci mohou také keře v okolí voliér, které hluk tlumí. Samozřejmě ne vždy a u všech druhů, třeba arům v jejich křiku ve venkovní voliéře nezabrání nic a slyšet jsou i na dva kilometry daleko.

Ara ararauna patří mezi nejhlučnější papoušky. Při chovu ve venkovní voliéře se jeho křik rozléhá až na dva kilometry daleko.

Buďte vstřícní, nezavdávejte příčiny ke konfliktům

Na druhou stranu, papoušci většinou křičí sami od sebe pouze brzy ráno a večer před setměním, během dne většinou jen v případě, že se v jejich blízkosti objeví někdo neznámý. Vyplatí se tedy venkovní voliéry situovat tak, aby ptáci neměli výhled na sousedovu zahradu a spustili křik pokaždé, když se na ní někdo objeví. Ranní křik lze jednoduše regulovat tak, že papoušky vypustíte až dopoledne, třeba okolo deváté. To si však nemohou dovolit chovatelé, kteří brzy ráno odjíždí do práce a doma nezůstává nikdo, kdo by papoušky mohl pustit v pozdější hodinu. Minimálně o víkendu se ale vyplatí ptáky pouštět později, aby si sousedi, o kterých víte, že jim křik papoušků vadí, mohli v klidu přispat.

Ideální je také udržovat spíše dobré sousedské vztahy a v rámci nich třeba sousedy čas od času pozvat, aby se přišli na papoušky podívat. Někteří chovatelé řeší problémy se stížnostmi na nadměrný hluk jejich chovanců i darováním mláděte sousedům, kteří si stěžují. Samozřejmě ne nějakého velkého a drahého papouška, ale takový dar může sousedy do budoucna odradit od úředních stížností nebo dokonce žalob. Tam, kde nejsou sousedské vztahy dlouhodobě dobré, ale asi nic nepomůže a chovatel musí počítat s průtahy. Neměl by ale sousedům zbytečně zavdávat příčiny k oprávněným stížnostem.

[poll id=“14″]

Předchozí článek

Ara škraboškový se má vrátit do volné přírody. Už příští rok

Dálší článek

Ředitel pražské ZOO vyzývá české europoslance, aby odmítli represe proti chovatelům

2 Comments

  • Každý by měl brát ohled na sousedy a neobtěžovat je více než je nutné např. pro posečení trávy. Je mi 70 let. Po 10 letech dobrého soužití si soused postavil na zahradě dosti velkou voliéru. Slíbil, že tam bude chovat nehlučné druhy, což ale nedodržel. Požádal jsem jej, aby provedl odhlučnění nějakou stěnou. Nabídl jsem mu 10 000 Kč příspěvek a sehnal odborníka na hluk, aby navrhl účinné opatření. Soused odmítl. Za ušetřených 10 000 Kč tedy nyní nakoupím různé ultrazvukové a jiné plašiče. Podle cen jich bude více než 10 ks. Upevním je směrem k sousedovi, různě je načasuji a budu je vylepšovat, dokupovat, střídat. Možná si nahraji řev jeho ptáků a přes reproduktory mu jej budu přehrávat. Zvláště když bude po noční. Něco „hezkého“ se dá vždy vymyslet. Je možné občas něco nedobrého do voliéry hodit, posílat udání na hygienu, FÚ, přestupkovou komisi. Po dobrém to nešlo. Když může řev svých ptáků „posílat“ k nám, budu mu posílat totéž také něco já. Možná se to ptákům nebude líbit, nebudou prosperovat a jeho byznys jej přestane bavit.
    Je to škoda, ale budeme asi zbytek života si vymýšlet naschvály a otravovat si život. Přitom stačilo odhlučnit stěnou, sklem … Proto prosím, když chcete chovat ptáky, udělejte to tak, aby to sousedům nevadilo. Jde to. Choavtelé se ale rádi chovají bezohledně a kdo nesdílí jejich chovatelské nadšení je „nepřející či závistivý soused“. Bezohlednost je ale slovo, nad kterým by se měli zamyslet.

  • Náš soused také chová papoušky a musíme bezohledně poslouchat jejich křik. Vadí nám hlavně ráno (např. v 6hodin, včetně víkendu). Nemáme vůbec nic proti chovu tohoto ani žádného jiného ptactva. Jsme již starší lidé a to co nás nejvíce mrzí, je právě ona bezohlednost, že soused nikdy nepřišel, aby se optal zda nám nevadí nějaký hluk, natož aby projevil omluvu. Není přeci možné, aby si slušný člověk neuvědomil, že může druhé tímto hlukem obtěžovat. Z naší strany ho ničím neobtěžujeme, ani stížnostmi na jeho papoušky, kteří nás dost často ruší. A nejhorší asi je, že pokud bychom si mu postěžovali, sousedské vztahy by tímto byly narušeny. A kdo budou ti špatní? Bohužel smutné.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější