Ředitel pražské ZOO vyzývá české europoslance, aby odmítli represe proti chovatelům

Snaha Evropské komise zakázat chov vybraných invazivních druhů zvířat ve všech zemích Evropské unie se nelíbí řediteli pražské zoologické zahrady Miroslavu Bobkovi. Připravované nařízení totiž podle něj výrazně omezuje i činnost zoologických zahrad a jejich záchranné programy a nedotýká se pouze invazivních druhů. Bobek se proto obrátil dopisem na všechny české europoslance, aby se pokusili připravovaným represím proti chovatelům zabránit. Text dopisu má server Ararauna.cz k dispozici.

Zákaz prosazuje organizace Born Free Foundation

Evropský zákaz chovu invazivních druhů zvířat a pěstování nepůvodních druhů rostlin, které by mohly ve volné přírodě vytlačit ty původní, podle Bobka prosazuje organizace Born Free Foundation (BFF), která velmi úspěšně lobuje mezi europoslanci. „BFF proklamuje, že jejím cílem je ochrana volně žijících živočichů. V tomto smyslu by mohla být spojencem moderních zoologických zahrad a jejich asociací, které ochranu biodiversity považují za významnou součást svého poslání. Bohužel se BFF vymezuje proti zoologickým zahradám velmi negativně a usiluje o jejich likvidaci,“ varuje Bobek.

BFF podle Bobka ignoruje skutečnost, že v druhové ochraně již zoologické zahrady dosáhly mnohé zásadní úspěchy, jako je záchrana zubrů, bizonů, či koní Převalského, jsou v současné době nositelem tisíců významných projektů na záchranu ohrožených živočichů a že v nich existují v lidské péči populace druhů, jejichž osud ve volné přírodě je nejistý. „BFF je – navzdory svým proklamacím – nepočetná organizace s nepříliš významnou veřejnou podporou evropské veřejnosti. Naopak evropské zoo navštěvují ročně milióny návštěvníků (jenom Zoo Praha měla v roce 2011 návštěvnost 1,37 milionu osob) a těší se velké veřejné podpoře,“ namítá Bobek.

Španělsko už chov některých papoušků zakázalo

BBF podle Bobka provádí vlastní „inspekce“ zoologických zahrad a zveřejňuje zavádějící zprávy, které neodrážejí skutečný stav evropských zoo ani příslušné legislativy, jsou plné chyb, nepřesností, nesprávných interpretací a vznikají bez jakékoliv komunikace se zoologickými zahradami. „BFF přitom prohlašuje, že o tyto hodnotící zprávy byla požádána Evropskou komisí, což se nezakládá na pravdě,“ konstatuje ředitel pražské zoo. České europoslance pak upozorňuje na nejbližší příležitosti, při nichž se zástupci BFF budou pokoušet získat pro svoje plány dostatečnou podporu v Evropském parlamentu.

Jaký zákaz nakonec Brusel ohledně invazivních druhů zvířat a rostlin zavede, zatím není jasné. Do minulého čtvrtka probíhala veřejná konzultace záměru, v němž figurovaly i pojmy typu „humánní likvidace“ zabavených zvířat. O jaké druhy by mělo jít, však pracovní verze evropské normy neobsahuje. Obdobně laděný zákon, který loni v prosinci přijalo Španělsko, však zakazuje chov deseti druhů papoušků, přičemž dva z nich – mníška šedého a alexandra malého – přímo označuje za invazivní, tedy schopné přežít ve volné přírodě natolik, že by se mohly přemnožit a vytlačit původní druhy ptáků.

Mníšek šedý u hnízda (Foto: Wikipedia.com)

Není se čeho bát, uklidňuje české ministerstvo životního prostředí

Za Českou republiku se připravovanou normou zabývá Jan Šíma z Ministerstva životního prostředí. Ani on však zatím nemá o chystaném dokumentu žádné bližší informace. „Evropská komise má předložit návrh legislativního dokumentu ke konci tohoto roku (lze předpokládat, že bude předložen členským státům k diskuzi již v průběhu podzimu). V současnosti nejsou kromě základních tezí známy žádné další podrobnosti,“ uvedl Šíma na dotaz serveru Ararauna.cz. Uklidňuje však, že by se norma neměla nijak zásadně dotknout tuzemských chovatelů papoušků.

„Z dosavadních diskusí v rámci pracovních jednání členských států nevyplývá, že by přístup měl být tak direktivní a omezující, jak naznačujete v článku na webu Ararauna – lze očekávat, že omezení (včetně držení a obchodu) se na celoevropské úrovni dotknou pouze velmi omezené skupiny nejproblematičtějších invazních druhů (z rostlin např. křídlatek či bolševníku, z živočichů kromě želvy nádherné řešené již v rámci „CITESového“ nařízení např. zřejmě nepůvodních druhů raků nebo veverky šedé) a pro ostatní případy budou (právě s ohledem na značné rozdíly mezi členskými státy z hlediska klimatických aj. podmínek) stanovena určitá pravidla, která by mj. měla pravděpodobně umožnit diferenciovaný přístup k jednotlivým druhům dle míry rizika…,“ popisuje Šíma.

Titulní foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ararauna.cz připravuje na příští týden rozhovory s ředitelem pražské zoologické zahrady Miroslavem Bobkem a zástupcem Ministerstva životního prostředí Janem Šímou

Myslíte si, že ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek uspěje u českých europoslanců s výzvou proti chystané směrnici na zákaz chovu invazivních druhů zvířat?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..