Klub přátel exotického ptactva: odmítáme zákaz chovu papoušků!

Připravovaná směrnice Evropské unie o potírání invazivních druhů rostlin a zvířat, která by mohla vést i k zákazu chovu vybraných druhů papoušků, nenechává chladnou jedinou profesní organizaci chovatelů papoušků v zemi, Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Jeho vedení dnes vydalo oficiální prohlášení, v němž návrh Evropské unie odmítá a vyzývá české chovatele, včetně nečlenů KPEP, aby prostřednictvím této organizace vyjádřili protest.

„Problém s invazivními druhy nezpochybňujeme“

„Problém invazních druhů tady je a rozhodně nechceme tvrdit opak. Určitě může nastat situace, kdy druh uniklý z evropských chovů může způsobit škody na populaci druhu evropského. Nicméně tím naše souhlasné stanovisko končí. Rozhodně jsme proti způsobu, jakým EU navrhuje daný problém řešit,“ konstatuje předseda KPEP Ladislav Žoha a jednatel klubu Zdeněk Vandělík. „Zcela zásadní je fakt, že EU přistupuje k řešení problému jednotně pro celou Evropu. To je absolutní nesmysl, nelze klimaticky srovnávat jižní státy s těmi severními stejně jako přímořské s těmi vnitrozemskými,“ dodávají.

K TÉMATU: Papoušci nadivoko v Česku? Kolonie mníšků žila v Posázaví

Španělsko, které unijní směrnici předběhlo a od loňského prosince vlastním zákonem zakázalo chov vybraných druhů zvířat, na tento seznam zařadilo hned deset druhů papoušků. Mezi nimi i velmi často chované v České republice: mníška šedého, alexandra malého, nandeje černohlavého, papouška senegalského či amazoňana kubánského. Celoevropská směrnice se teprve rodí, do minulého týdne k ní Brusel přijímal připomínky. Většina českých chovatelů se ale o této možnosti vůbec nedozvěděla, a tak se do diskuse nemohla zapojit.

Dotazy a připomínky k chystané směrnici navíc neobsahovaly seznam druhů, jejichž chov by měl být v rámci celé EU zakázán nebo výrazně omezen. Podle Jana Šímy z ministerstva životního prostředí, který má problematiku nové směrnice za Českou republiku na starost, má seznam vzniknout až na úplný závěr příprav směrnice letos na podzim. „Na základě posledních informací (z pracovního jednání členských států s EK v lednu t.r.) lze dovozovat, že seznam nebude příliš široký,“ řekl Šíma serveru Ararauna.cz.

Unie slyší na návrhy militantních ochranářů

Vedení KPEP nicméně varuje, že pokud by měl být seznam zakázaných druhů shodný pro všechny státy EU, výrazně by postihnul české chovatele, protože mnoho druhů papoušků, které by nedokázaly přežít ve volné přírodě v tuzemsku, se mohou klidně rozmnožovat v jižních zemích. „Tento problém by si měly řešit státy EU samostatně, jakékoliv centrální nařízení z Bruselu bude jen směska polopravd či lží, které ve svém důsledku odnesou zcela nevinní chovatelé a jejich exotičtí chovanci,“ uvádí předseda a jednatel KPEP.

Šéf klubu Ladislav Žoha navíc upozorňuje, že problematiku invazivních druhů zvířat částečně řeší již platná mezinárodní úmluva CITES, která rovněž zahrnuje některé druhy papoušků. Není ale tolik restriktivní jako připravovaná směrnice EU. „Návrh EU chápeme jako touhu po dalších byrokratických opatřeních, díky kterým se zase o kousek více znepříjemní život běžných obyvatel Evropy,“ říká. Podle Žohy je daleko závažnější fakt, že za přípravou sporné směrnice stojí malé skupinky militantních ochránců přírody, kteří odmítají jakýkoli chov zvířat v zajetí a dokáží své zájmy prolobovat na půdě Evropského parlamentu.

„Za tímto a dalšími návrhy, které jistě ještě přijdou, stojí v podobě lobbistů malé skupiny militantních rádoby ochranářů, jejichž jediným cílem je docílit úplný zákaz chovů exotických zvířat včetně zrušení zoologických zahrad a podobných institucí. Tyto nátlakové organizace, které mnohdy zastupují i jen pár desítek členů, se snaží všemi prostředky docílit své utkvělé vize, že jediná správná ochrana přírody je ta, která zamezuje jakémukoliv držení exotických zvířat a rostlin v lidské péči,“ varuje Žoha.

Připomínkové řízení proběhlo bez vědomí českých chovatelů

Na stejný problém upozornil i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek, podle něhož je v tomto směru mimořádně úspěšná britská organizace Born Free Foundation, jež chce výrazně omezit činnost zoologických zahrad v EU, případně je přímo zakázat. Bobek se proto obrátil oficiálním dopisem na všechny české europoslance s žádostí, aby se osobně vložili do příprav sporné směrnice a zabránili likvidačním návrhům, které by dopadly jak na zoo, tak na soukromé chovatele.

Klub přátel exotického ptactva překvapilo, že připomínkové řízení k chystané směrnici EU proběhlo bez toho, aniž by se o něm čeští chovatelé vůbec dozvěděli. „Už jen skutečnost, že připomínkový formulář k návrhu směrnice o invazních druzích byl uveřejněn tak nějak potají, jen aby se nezvedla včas velká vlna opozice, hovoří jasně o praktikách, jaké panují prostřednictvím lobbistů v sídle EU,“ píší Ladislav Žoha a Zdeněk Vandělík v prohlášení KPEP. Server Ararauna.cz, který informaci o chystané směrnici přinesl jako první, se o ní dozvěděl v podstatě náhodou a zprostředkovaně od veterinářky Ľubice Nečasové.

„Rádi bychom, aby široká chovatelská veřejnost měla povědomí o tom, že KPEP jako jediná samostatná chovatelská organizace chovatelů exotických ptáků nestojí stranou této problematiky, ale aktivně se snaží a i nadále bude snažit hájit zájmy několika set svých členů. Pokud zde bude poptávka i z řad neorganizovaných chovatelů či členů jiných organizací, jsme připraveni převzít iniciativu i tímto směrem a nedovolit několika fanatikům zlikvidovat chovatelství exotických zvířat prostřednictvím bruselských byrokratů,“ ujišťují šéfové klubu.

Europoslanec Poc (ČSSD): Situace není zdaleka tak vážná

„Říkáme jasné NE této i podobně laděným směrnicím, apelujeme na představitele naší vlády a parlamentu i na české europoslance, aby vyslyšeli argumenty i chovatelské veřejnosti a zabránili tak postupné likvidaci jednoho krásného oboru lidského umění. Tím bezesporu chovatelství exotických zvířat je,“ dodávají Ladislav Žoha a Zdeněk Vandělík. Úterní dopis ředitele pražské zoo Miroslava Bobka českým zástupcům v Evropském parlamentu mezitím již dopadnul na úrodnou půdu, iniciativy se chopil europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Podle jeho slov však situace není zdaleka tak vážná, jak by se mohlo zdát.

„Tato směrnice podle mého názoru a mých informací nezavdává žádný důvod k obavám chovatelské veřejnosti nebo ZOO. (…) Český občan opět musel zákonitě nabýt dojmu, že „zlý Brusel“ mu chce zakázat chov jeho želvy nebo papouška, případně mu oblíbené zvíře vzít a utratit. To se samozřejmě nezakládá na pravdě,“ napsal Poc řediteli pražské zoo. Ani on však nejmenoval druhy, kterých by se omezení nebo zákaz chovu v rámci EU měl týkat. Poc se má v nejbližší době sejít s ředitelem pražské zoo Bobkem a vyjasnit si, s jakým záměrem unie směrnici připravuje a koho by se měl návrh dotknout. Z tohoto jednání přinese server Ararauna.cz aktuální informace.

[poll id=“16″]

Předchozí článek

Ředitel pražské ZOO vyzývá české europoslance, aby odmítli represe proti chovatelům

Dálší článek

Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější