Středně velký papoušek, dříve označovaný jako nandej černohlavý, býval jediným zástupcem samostatného rodu Nandayus. Celkově je zelený, na hrdle a prsou namodralý. Tváře a horní část hlavy jsou černé, dolní část těla žlutozelená, peří nad končetinami je červené. Konce letek modré, jinak křídla zelená, ocas zelený. Zobák má černý, oko tmavě hnědé, okolo něj bílé nahé okruží. Běhák je růžové barvy. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 150 g.
Ve volné přírodě obývá jihovýchodní Bolívii, jihozápadní Brazílii, Paraguay a severní Argentinu. Jde o velmi častého papouška, divoká populace čítá desítky tisíc jedinců. Není ohrožený, proto ani není zařazen do seznamu papoušků v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Velmi často chovaný druh papouška, který není drahý, ale dokáže být velmi hlučný. Stejně jako příbuzní aratingové vyžaduje bytelnou klec nebo voliéru, přičemž chovatel musí počítat s tím, že vše dřevěné dokáže rychle zničit. Často je chovaný i jako domácí mazlíček. Poněkud nepříjemný může být jeho křik ve chvíli, kdy se v jeho dohledu objeví člověk, kterého nezná. V tom si nijak nezadá s hlídacími psy.
Nandejové mají potřebu neustále něco okusovat, měli by tedy mít pravidelný přísun čerstvých větví. Lze je chovat ve společné voliéře s dalšími papoušky, nejlépe jihoamerickými druhy, ale takové chovatelské zařízení by mělo být velmi prostorné.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný až velmi častý druh papouška. V roce 2012 se cena za jedince pohybovala okolo jednoho tisíce korun. Pravidelně a ve velkém množství bývá nabízen v chovatelské inzerci na českách webech, ale také na ptačích burzách.
Výskyt v českých a moravských ZOO