Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška

Máte doma ochočeného papouška a pouštíte ho denně proletět po bytě? Pak jste určitě přišli na spoustu rizikových míst, kterým by se měl váš opeřenec raději vyhnout. Existují ale i rizika, kterých se papoušek vyvarovat nemůže, i když bude zavřený v kleci. Pro spoustu lidí, jimž papoušek dělá v domácnosti společnost podobně jako pes, jsou některé z hrozeb, jež na jejich mazlíčka číhají, zcela neznámé. Není tedy na škodu připomenout si ty největší.


1. Teflonové nádobí

Výpary z teflonového nádobí jsou pro ptáky velmi toxické. Už po dvou až třech minutách vaření na teflonové pánvi se začínají z povrchu nádobí odpařovat plyny, které způsobují nevratné poškození plic a vedou k udušení zvířete. Papoušek přitom nemusí být přímo v místnosti, kde se teflonové nádobí používá, ale třeba i ve vedlejším pokoji, kde jsou otevřené dveře. Otrava teflonem vede ke krvácení do plic a vede k jejich edému, jehož následkem je právě udušení.

Pokud je papoušek přímo v místnosti, kde se vaří na teflonovém nádobí, může uhynout do několika minut. Je-li ve vedlejší místnosti, kam může odpařený plyn volně pronikat, k úmrtí dochází do několika hodin, maximálně pak do druhého dne. Majitelé takového papouška si většinou ani neuvědomují, v čem udělali chybu a zjevně nemocnému zvířeti už nemohou nijak pomoci. Známé jsou i případy, kdy takto uhynul větší počet ptáků najednou.

Teflon je vůbec největším zabijákem papoušků (Foto: Astrolife.cz)

2. Avokádo

Jedna z mála plodin, běžně dostupná na pultech supermarketů, kterou byste v žádném případě vašemu papouškovi neměli nabízet. Avokádo totiž obsahuje látku persin, která je pro ptáky, ale i další zvířata silně toxická. Její pozření vede k silné otravě, překrvení plic, jater a sleziny, případně k odumírání tkáně slinivky břišní. Toxická je pro papoušky jak dužina, tak slupka a pecka avokáda, ale i listy a větve avokádových stromů. Ptáci zpravidla hynou do několika hodin, maximálně do druhého dne od pozření avokáda (více v článku Je avokádo pro papoušky opravdu jedovaté?).

Pakliže se u papouška nevyvolá okamžité zvrácení nenatrávené potravy, zpravidla mu již není pomoci. Avokádo má sice přes stovku různých odrůd, z nichž některé jsou toxické jen mírně nebo vůbec, na pultech obchodů ale takovou odrůdu od té, která je toxická, nerozeznáte. Avokádo ale není jedovaté jen pro ptáky. Toxické je v různé intenzitě i pro psy, kočky, myši, koně, krávy či kozy (a dokonce i pro ryby). Také v případě těchto zvířat záleží na tom, jaký poddruh avokáda pozřela.

Avokádo je pro ptáky toxické, i když ne každá jeho odrůda. Zkoušet hledat tu netoxickou by se ale nemuselo vyplatit.

3. Pokojové květiny

Stejně jako se některé druhy pokojových rostlin schovávají před dětmi, protože jsou jedovaté a jakékoli „ochutnávání“ by mohlo mít tragické následky, jsou některé druhy rostlin nebezpečné i pro ptáky. Právě papoušci jsou přitom známí tím, že rádi prozkoumávají nové věci zobákem a cokoli, co vypadá jako potrava, vyzkouší. Rizikové jsou v tomto smyslu především diefenbachie, kala, rebarbora, krokus, monstera, rododendron, tis, oleandr, či konvalinka. Výčet nebezpečných druhů je mnohem větší, takže se vyplatí před vypouštěním papouška po bytě zjistit, ke kterým rostlinám by se mohl dostat a zda pro něj nejsou potenciálně nebezpečné.

Pokud už papoušek do nějaké jedovaté rostliny klovne a část pozře, nemusí být hned nejhůř. Obvykle mu totiž nechutná, je hořká a může si o ní poleptat jazyk. Proto takovou „nehodu“ lehce poznáte: papoušek začne kýchat, třepat hlavou, třeba i sípat a křičet. V takových případech se vyplatí ptáka ihned odvézt k nejbližšímu veterináři. Nesmíte však zapomenout vzít i list z rostliny, kterou papoušek ochutnal. Autor tohoto článku má osobní zkušenost s arou araraunou, který takto „ochutnal“ diefenbachii. Včasný zákrok veterináře mu zachránil život, i když se z léčby injekcí vzpamatovával dva dny.

Difenbachie patří mezi často pěstované pokojové rostliny, pro papoušky je ale jedovatá (Foto: Wikipedia.com)

4. Knoflíky, háčky a malé kovové předměty

I když se na internetu objevuje celá řada rádoby vtipných videí, na kterých si ochočení papoušci hrají s hřebíky nebo knoflíky, rozhodně se jim takové „hračky“ nevyplácí předkládat. Papoušci rádi takové malé předměty zkoumají zobákem, zkouší jejich pevnost a rádi je rozklovávají. Při té příležitosti je mohou spolknout a takový nestrávený předmět pak může papouškovi ucpat střeva. Na nedávném VIP setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech veterinář Ladislav Malý upozornil na případ kakadua, který při pravidelných „výletech“ na garnýž okna vyzobával kovové sponky na závěsy.

Majitel papouška dovezl k veterináři ve chvíli, kdy mu bylo evidentně hodně zle. Rentgenem se podařilo zjistit příčinu, o které neměl majitel ani tušení a teprve zpětně zjistil, o jaké předměty v papouškově žaludku jde. Kakadu bohužel uhynul. Stejný problém může být i s knoflíky, které dokážou zvláště větší papoušci, jako jsou arové, jednoduše rozklovnout přímo na košili majitele a v mžiku ostrý kousek pozřít. Velmi nebezpečné jsou různé kovové hračky ze zverimexů, jejichž části lze jednoduše odtrhnout (typicky kovová srdíčka zvonečků). Pokud by je papoušek spolknul, mohl by uhynout (více v článku Nebezpečné hračky pro papoušky: můžou poranit, nebo i zabít!).

5. Nechráněná okna, hrnce, nože

Před vypuštěním papouška volně po bytě je třeba eliminovat jakékoli nebezpečí v podobě ostrých předmětů, volně čnících do prostoru (nemluvě o místech, kde by papoušek mohl přistát a poranit se). Velmi důležité je zakrýt okno závěsem nebo alespoň žaluziemi. Nekryté okno přitahuje papoušky jako magnet, neuvědomují si ale, že výplň je skleněná a mohou do ní v plné rychlosti narazit. Žaluzie sice takový náraz ztlumí, po několika přistáních papouška na okno jsou ale na odpis. Vyplatí se tedy před vypuštěním papouška zatáhnout závěsy.

Papoušek by rozhodně neměl být volně puštěný v kuchyni, pokud se v ní vaří. Nejen kvůli riziku výparů z teflonového nádobí, ale kvůli riziku přistání do otevřeného hrnce nebo pánve, kde by se mohl popálit. Papoušci jsou velmi zvědaví tvorové a po prvotní bázni rádi cokoli nového prozkoumávají. V kuchyni by se to nemuselo vyplatit. Ale i mimo kuchyň číhají nebezpečí, třeba v podobě škvír mezi nábytkem a stěnou, které by neměly být tak velké, aby do nich mohl papoušek zapadnout. Přímo jedovaté jsou pro papoušky různé čisticí prostředky, ale kouř z cigaret.

A na závěr snad jen konstatování ohledně stravy: ne všechno, co vám chutná a papoušek o to rovněž jeví zájem, je pro něj vhodné a zdravé. Je sice pěkné, že s vámi papoušek jí z talíře, každé mastné jídlo mu ale ubližuje a zkracuje jeho život. Je to stejné, jako kdybyste mu do krmné misky dávali po troškách diefenbachii.

[poll id=“17″]


Předchozí článek

Klub přátel exotického ptactva: odmítáme zákaz chovu papoušků!

Dálší článek

„Vlašské ořechy? Nemáme.“ Stalo se z nich nedostatkové zboží

6 Comments

  • děkuji za velmi přínosný článek

  • Vadí papouškům i kouř z třeba spálené kukuřice?

  • Naše andulka se moc ráda koupe a už jsme ji lovili z vany, kde se koupaly děti, nebo ze sklenice vody, kam zahučela po hlavě. Děsí mě také představa, že vlétne dychtivě do hrnce plného vroucí polévky. Známí přišli o anduku tak, že ji do dveří, na kterých sedávala.

  • Prosím. Vadi papouškům vonná svíčka? Děkuji za radu.

    • Dobrý den, v jiném článku jsem se dočetla, že papouškům vadí, jak vonné svíčky, tak všechny různé vonné olejíčky z aroma lamp. Jsou pro ně škodlivé. Ne tak, že by po zapálení svíčky měli uhynout, ale dýchat by to zbytečně neměli.

  • Ví někdo z vás jistli může papoušíček šedokřídlý skořici a kolik

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější