Nebezpečné hračky pro papoušky: můžou poranit, nebo i zabít!

Populární hračky pro papoušky, nabízené v obchodech s exotickým ptactvem a krmivem pro domácí mazlíčky, mohou být zdraví nebezpečné, nebo dokonce ptákovi přivodit i smrt. V ohrožení jsou zejména větší druhy papoušků, které dokáží silným zobákem cokoli rozkousat a rádi pak jazykem zkoumají úlomky takto „zpracovaných“ předmětů. Podle mluvčího Státní veterinární správy České republiky Josefa Dubna hrozí nebezpečí i u zdánlivě nevinných hraček.

Pozor na kovové zvonečky!

„Je třeba pomyslet na to, že velké druhy se silným zobákem dovedou „zpracovat“ prakticky cokoli. Okousat povlak houpacích kruhů a poranit se o nesletované konce drátů, popřípadě si je navléci pod kroužek, podlehnout panice a zranit se,“ varuje Duben. Sami prodejci potřeb pro chovatele upozorňují například na kovové zvonečky, které jsou často prodávaným zbožím a jejich „srdce“ dokáže papoušek lehce utrhnout a zadusit se jím. Proto doporučují tato „srdce“ před instalací hračky do klece ukroutit a vyhodit.

Mluvčí veterinární správy varuje i před podomácku vyrobenými hračkami, kterými se ptáci mohou zevně poranit, nebo je spolknout. „Určitě není vhodné nechávat zvířatům na pospas různé gumičky. Jsou pružné a tím lákají jak kočky, tak ptáky. Zpravidla je rozkoušou a opět to může znamenat elementární problémy. Pozře-li papoušek rozcupovaný bavlněný provázek, může mu to dokonce ucpat střeva a může i uhynout,“ varuje Josef Duben. To samé platí i pro rozkousané plastové lahve, kelímky a nádoby, třeba na zrní a ořechy.

Nejlepší jsou přírodní větvičky na okus

Nebezpečné hračky by se vůbec neměly objevovat v prodeji, a Česká obchodní inspekce je dokonce může nechat stáhnout z trhu. Chovatelé, kteří se setkají s potenciálně nebezpečnou hračkou, která je volně k dostání na pultech kamenných obchodů nebo v internetových eshopech, se mohou obránit buď na inspekci, nebo na Ústřední komisi pro ochranu zvířat. Ideální hračky pro velké papoušky by měly být zejména ze dřeva, které ptáci rádi ničí. Největším druhům exotických ptáků by chovatelé měli pravidelně předkládat i přírodní větve ovocných stromů nebo bezu na okus.

Z větví na okus se dají také vyrábět bidla do klecí a voliér, měla by se ale pravidelně vyměňovat za nová, neokousaná. Holá, mechanicky opracovaná dřevěná bidla, která bývají součástí výbavy většiny prodávaných klecí, většinou nejsou pro papoušky vhodná. Ptákům se na nich podsmekávají nohy a zpravidla je ani nemají jak okusovat, zobák jim po hladkém povrchu „sjíždí“. Deprivovaný papoušek si pak může vylít zlost na svém majiteli. Přitom stačí při pravidelných procházkách tu a tam donést opravdové bidlo a chovatel navíc ušetří peníze za předražené a nebezpečné hračky ze zverimexu.

Kupujete vašemu papouškovi hračky ve zverimexu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů

 1. Zdeněk napsal:

  Zdravím,jestli mohu přispět k tomuto tématu,tak bych podotknul,že se nejedná jen o např.“srdíčko ze zvonku“,ale i o samotný řetízek,na kterém se dokáže papoušek i oběsit.Nemluvě o volně vysících provazech a lanech v kleci či voliéře.

 2. Abama napsal:

  Tak „srdíčko ze zvonku“ teď řešíme i my… Naše ara zvoneček na hraní miluje, dokáže se s ním zabavit na hodně dlouho. Ale teď nám „srdíčko“ zmizelo a není k nalezení. Takže nás o víkendu čeká velká pátrací akce. A pokud bude neúspěšná, pak cesta na veterinu. 🙁

 3. Jan Potůček napsal:

  O víkendu může být pozdě, být na Vašem místě, raději bych pořádně pohledal hned, nebo preventivně zajel na veterinu ještě dnes. Taky jsem si zažil podobné trauma, ale nakonec jsme „srdíčko“ našli a od té doby je raději ukroutím a vyhodím předtím, než dám hračku do klece. Náš ara si s ním taky rád hraje.

 4. KIKI napsal:

  Muj senegal si propichl krk skrz na skrz… veslo mu to zespoda pod zobakem a vyslo mu to zobakem zevnitr. zustal viset za tuhle dirku na kleci vrestel a letal jak splaseny byla to hruza mu to sundat. Papousek krvacel mnel to napuchle a cervene a nechtel mluvit ani poradne jist. jeli sme na veterinu kde mu to dezinfikovali dali nam antibiotika a rekli mi ze jsme mneli stesti protoze mohl klidne umrit.. chvilku jsme papali jenom kasicky a byli porad spolu kdyby neco. ted uz je v pohode ale na to co m dam na hrani nebo do klece kladu obzvlaste velke naroky a davam si pozor. opravdu jenom vetve a dalsi vetve, nejake to lano (hrube a karatke) na houpani, a radim to vsem co maj papouska protoze stat se to muze kazdemu a ja jsem zazila peklo. umite si to predstavit nemohla sem ani spat a chudak ani KIKI protoze jsem ho chodila kazdych 15minut kontrolovat jestli zije, proste hruza. mneli sme stesti ale ne kazdy ho musi mit… Jeste ted kdyz si na to vzpomenu beha mi mraz po zadech.

 5. Veronika napsal:

  Máme doma kakariki. Jsou hodně aktivní, a proto se chci zeptat.. Jaké hračky jsou tedy pro papoušky vhodné? Nebo nejlépe nepořizovat žádné?
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..