Platíte daně z prodaných papoušků? Měli byste

Pokud máte papoušky na chov a prodáváte svoje odchovy, neměli byste zapomínat, že od určité částky musíte příjmy z těchto prodejů danit. Mnoho chovatelů ani neví, že pokud chtějí obchodovat se zvířaty, měli by mít na tuto činnost vystavený živnostenský list. Finanční úřady se teď podle České televize začnou zabývat případy, kdy chovatelé (nejen papoušků) příjmy z prodeje zvířat vůbec nedaní a nejsou vedeni ani jako živnostníci.

Budou finanční úřady kontrolovat ptačí burzy?

Živnostenský list na prodej zvířat by měl mít každý chovatel, který ročně prodá zvířata za 20 tisíc a více korun. Oprávnění spadá mezi takzvané volné živnosti a je vedeno jako „chov a výcvik zvířat“. Pokud máte živnostenský list na jinou činnost, rozšíření o chov zvířat není nijak zpoplatněno. Stačí zajít na živnostenský úřad a na místě si vyžádat rozšíření předmětu podnikatelské činnosti. Má to i určitou výhodu: můžete si tak do nákladů na svoje živnostenské podnikání započítávat krmivo, stavby voliér či nákup ptáků.

Nevýhodou pak je povinné vedení účetnictví. Finanční úřady podle ČT odhadují, že na prodeji zvířat bez živnostenského oprávnění stát přichází ročně o miliony korun. Nejvíc peněz stát tratí na chovatelích psů, ale chystané kontroly se mají dotknout všech chovatelů, tedy i těch, co se zabývají chovem exotického ptactva. Vyloučit nelze ani namátkové kontroly finančních úřadů na populárních ptačích burzách, kde je značná část ptáků prodávána bez toho, aniž by prodávající vypisoval příjmové doklady.

Stát hledá úspory, posvítí si tedy i na chovatele

„Chovatelství je jednou z oblastí, kterou se intenzivně zabýváme, protože tam dochází k daňovým únikům. Finanční úřady konaly na základě svého vlastního uvážení a oslovovaly zájmové skupiny tohoto se týkající,“ řekla České televizi mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Hranice 20 tisíc korun příjmů z prodeje zvířat pro zdanění se přitom týká jen chovatelů, kteří nemají chov zvířat jako svůj hlavní předmět podnikání. Podnikatelé musí danit veškeré svoje příjmy. „Pokud někdo chce informace o svých daňových povinnostech, tak je ideální obrátit se na svojí místně příslušný finanční úřad,“ radí Musilová.

Finanční úřady, které se zpočátku soustředí na chovatele psů, se už obrátily na hlavní kynologickou unii s požadavkem na sdělení přesného počtu chovatelů psů v České republice. Unie ale namítá, že žádná taková statistika neexistuje a tisíce chovatelů nejsou registrovány u žádné kynologické organizace. Podobné je to i u chovatelů papoušků. Nelze ale vyloučit, že se daňoví kontroloři zaměří i na weby s chovatelskou inzercí a provedou namátkové kontroly u chovatelů, kteří jejich prostřednictvím prodávají dražší druhy zvířat. U papoušků totiž stačí prodat jedno mládě ary ararauny a chovatel dosáhne hranice příjmů, které už musí zdanit.

[poll id=“4″]

Předchozí článek

Nebezpečné hračky pro papoušky: můžou poranit, nebo i zabít!

Dálší článek

Trichy orlí mají v Česku již tři chovatelé v 11 párech

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější