Trichy orlí mají v Česku již tři chovatelé v 11 párech

Vzácné indonéské papoušky trichy orlí (Psittrichas fulgidus), kteří připomínají spíše dravce, vlastní v České republice již tři chovatelé. Na výročním VIP setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech to řekl Čestmír Drozdek, první tuzemský chovatel, který tento druh dovezl a podařilo se mu jej odchovat. „Sám mám celkem sedm párů trichů, další dva chovatelé mají po dvou párech,“ prozradil. Zároveň vyvrátil několik mýtů, které chov trichů orlích provází.

Chov trichů provází řada mýtů

„O chovu trichů se píše, že potřebují vysokou teplotu okolo 35 stupňů a také velkou vlhkost, ale není to pravda. Moji ptáci začali prospívat ve chvíli, kdy byli ve voliéře s teplotou okolo 10 stupňů a když klesla až na tři stupně, klidně se koupali,“ popsal chovatel. Neplatí podle něj ani teze o náročné stravě trichů orlích. „Semena a ořechy neberou žádné, jejich strava se skládá ze samého ovoce. Musí být ale v pořádku, jakmile třeba jablko není sladké, ani se ho nedotknou,“ přiblížil Drozdek. Krmivo musí být navíc každý den zpracováno jinak.

Trichové Drozdka překvapili i tím, že si sami začali budovat hnízdní kotliny. Využili k tomu silné pařezy postavené na dno voliéry. „Tricha se nahoře zavěsil pařáty a zobákem začal dloubat vletový otvor,“ uvedl chovatel. Jakmile se papoušek prokloval doprostřed kmenu, zmizel celý v dutině a nohama začal vyhrabávat ven štěpky. „Když byla dutina větší, začali štěpky vynášet ven přímo ve svém peří. Zajímavé je, že nevyklepávali hned pod hnízdní dutinu, ale v peří s nimi poddletěli třeba čtyři metry na druhou stranu voliéry a teprve na pletivu se otřepali,“ dodal Drozdek.

Čestmír Drozdek odchoval již 15 mláďat

Právě neobvyklá příprava hnízdních dutin zaujala i zoologického ředitele Loro Parque Tenerife Mathiase Reinschmidta, který Čestmíra Drozdka navštívil loni v létě. „Z původně plánované hodiny se návštěva protáhla na sedm hodin,“ pochlubil se Drozdek, který je zároveň jediným ze tří chovatelů trichů orlích, který je ochoten se o svém chovu veřejně bavit. Další dva chovatelé raději zůstávají v anonymitě, nechtějí totiž riskovat pokus o krádež těchto papoušků. Ta se bohužel nevyhnula právě Drozdkovi, jemuž tři trichy orlí a dalších deset papoušků odcizili v roce 2009 dosud neznámí pachatelé.

„Případ se nikdy nevyšetřil, teď už je má asi nějaký arabský šejk,“ svěřil se Drozdek serveru Ararauna.cz. Chovatel je přesvědčen, že šlo o  krádež na objednávku ze zahraničí. V té době totiž trichy orlí nikdo jiný v České republice nechoval. I z celoevropského hlediska jde o velkou chovatelskou raritu. K vzácnosti trichů orlích přispívá i fakt, že Indonésie přísně zakazuje vývoz těchto ptáků z jejich domoviny. Drozdek je tedy musel shánět od soukromých chovatelů po celé Evropě. Původně zakoupil čtyři páry, čímž podle svých slov „málem zbankrotoval“. Cena jednoho trichy je totiž obdobná jako u ary hyacintového.

Nyní Drozdek chová sedm párů trichů orlích, od nichž odchoval již 15 mláďat. Přede dvěma lety jednoho papouška tohoto druhu zapůjčil na mezinárodní výstavu Exotika do Lysé nad Labem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..