Je avokádo pro papoušky opravdu jedovaté?

Avokádo je pro ptáky toxické, i když ne každá jeho odrůda. Zkoušet hledat tu netoxickou by se ale nemuselo vyplatit.

Teflon a avokádo jsou v literatuře pro chovatele papoušků zmiňovány jako vůbec největší jedy. Lidem nevadí, pro papoušky jsou silně toxické. Je to tak ale doopravdy? Nejde jen o donekonečna opisovaný nesmysl? Právě takový záludný dotaz vznesl na sobotním VIP setkání chovatelů v Kozovazech u Prahy Martin Smrček z pražské zoologické zahrady. Reagoval tak na přednášku veterináře Ladislava Mladého o řešení akutních zdravotních problémů exotických ptáků.

Avokádo má totiž přes stovku různých odrůd, které se liší složením i mírou toxicity, kterou způsobuje látka persin. Některé odrůdy dokonce nejsou pro ptáky vůbec toxické. V českých podmínkách, kde se jednotlivé odrůdy avokád nerozlišují a v obchodní síti se objevují pod prostým názvem avokádo, by ale bylo rozlišování toxických a netoxických plodů velmi složité. Rozhodně však neplatí, že co avokádo, to nutně jed. „Je možné, že podání malého množství avokáda jednou za čas nemusí ptákům uškodit, já to ale na svých papoušcích rozhodně zkoušet nebudu,“ konstatoval Mladý.

Negativní zkušenosti chovatelů, především pak ochočených papoušků, mu dávají za pravdu. Avokádo s vyšší složkou persinu vede v každém případě k silné otravě, překrvení plic, jater a sleziny, případně k odumírání tkáně slinivky břišní. Toxická je pro papoušky jak dužina, tak slupka a pecka avokáda, ale i listy a větve avokádových stromů. Ptáci zpravidla hynou do několika hodin, maximálně do druhého dne od pozření avokáda. Pakliže se u nich nevyvolá okamžité zvrácení nenatrávené potravy, zpravidla jim již není pomoci.

Avokádo ale není jedovaté jen pro ptáky. Toxické je v různé intenzitě i pro psy, kočky, myši, koně, krávy či kozy (a dokonce i pro ryby). Také v případě těchto zvířat záleží na tom, jaký poddruh avokáda pozřela. Někdy může vyvolat „jen“ zdravotní problémy, nebo dokonce vůbec nic, jindy dochází k nejhoršímu. „I přes údaje o rozdílné toxicitě, resp. netoxicitě se nedoporučuje zkrmovat zvířatům žádnou varietu avokáda,“ varuje veterinářka Veronika Grymová.

[poll id=“6″]

Předchozí článek

Chovatelé bijí na poplach: spojme se proti „zlovůli“ úředníků!

Dálší článek

Jakého papouška pro dítě? Andulku, korelu, nebo něco většího?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější