Proč je koupání pro papoušky tak důležité?

UVNITŘ VIDEO – Koupete nebo sprchujete svoje papoušky? Pokud ne, měli byste s tím co nejdřív začít. Koupel je jednou ze základních potřeb všech ptáků. U těch exotických, papoušky nevyjímaje, je ale přímo nepostradatelná. Většina druhů papoušků pochází z tropů, kde není nouze o časté a intenzivní deště. Ty jsou důležité pro regeneraci peří a celkovou očistu těla, která může papouškům chovaným v zajetí chybět. I když jsou drženi už po několik generací v klecích a voliérách, potřeba zvlažování peří u nich nevymizela.


Koupelí proti vypelichanému peří

Proč je vlastně pro papoušky koupel nebo rosení tak důležité? Vlhkost velmi dobře prospívá jejich peří, mohou se díky ní lépe zbavit pouzder, v nichž jim rostou nová pera, nebo částeček těchto pouzder, která se už uvolnila, ale zachytila se v jejich opeření. Vlhčením se také lépe zbavují šupinek suché kůže, podobně jako se lidé šampónem zbavují lupů. A stejně jako lidé se papoušci koupáním zbavují i mechanického znečištění, ať už jde o zrnka prachu, zbytky potravy nebo pilin z bidla nebo hnízdní budky.

Papoušek, který nemá možnost se alespoň jednou za čas vykoupat, vypadá na první pohled nezdravě. Častěji se drbe, má nekvalitní rozcuchané peří a celkově je nervózní. Zvlášť v době přepeřování, kdy ho svědí nové vyrůstající peří, by neměl být od koupele nijak krácen. Stačí si představit, co by asi dělal člověk, kdyby se nemohl delší dobu osprchovat nebo vykoupat. Papoušek je na tom úplně stejně, v jeho případě ale záleží čistě na majiteli, zda mu tuto „kratochvíli“ umožní.

Od koupátka přes rozprašovač ke sprše

Pro menší druhy papoušků chované jako domácí mazlíčci se vyrábí celá řada koupátek, které stačí zavěsit do klece a ptáci se v nich sami vykoupou. U středně velkých a velkých papoušků majitelům nezbývá, než opeřence vykoupat ve vaně, nebo ho osprchovat – ať už ve skutečné sprše, nebo rozprašovačem na rostliny. V každém případě by nemělo jít o nic násilného. Papoušek se každé novinky zpočátku obává a neměl by mít první zážitek spojený se sprchováním nebo koupáním spojený s něčím negativním, protože jinak by se do budoucna nemusel zbavit strachu z podobných situací.

Vůbec nejjednodušším způsobem, jak papouška osvěžit, je postřik rozprašovačem na květiny. Voda by neměla být úplně studená a majitel by neměl papouškovi mířit na hlavu. Rozhodně by se měl vyvarovat přímého zásahu očí nebo ozobí. Ideální je mířit nad papouška, aby na něj voda přirozeně padala. Jakmile si na takové sprchování zvykne, je možné postupně mířit přímo na něj, nejlépe na břicho, záda, či kořen ocasu. Většina papoušků sprchování velice rychle uvítá a postupně začne rozevírat křídla, aby zachytili vodu i do jejich vnitřních stran a na boky.

Pozor na průvan a teplotní šok

Při rosení, ale i přímé koupeli papouška je třeba mít na mysli, že by neměl utrpět teplotní šok. Voda by měla být pokud možno vlažná, a samotné rosení by se nemělo odehrávat v místnosti, kde je zima, nebo průvan. Právě průvan je pro papoušky ani nejzákeřnější. V parném dni by se papoušci neměli koupat v největším horku, ale ideálně dopoledne nebo navečer, ale rozhodně ne krátce před spaním (to už by měli být naprosto suší). Papoušek, kterému koupel nebo rosení vyhovuje, se nechá klidně celý promáčet, ale potom by rozhodně neměl zůstat na místě, kde by mohl prochladnout.

Ochočené papoušky je možné osušit ručníkem, nebo je do něj dokonce na chvíli zabalit. Někteří chovatelé je dokonce fénují. Papoušek však může oschnout i sám, stačí, když je v místnosti, kde je dostatečné teplo a není v ní průvan. Pokud je po koupání vypuštěn ze své klece, neměl by ho majitel nutit k nějakým větším aktivitám. Promáčený papoušek je prakticky neschopen letu a mohl by si ublížit. Ostatně, právě toho často využívají majitelé velkých papoušků, když jim jejich ochočený mazlíček ulétne – proudem vody ho zmáčí, a tím ho paralyzují na místě.

Voliéry se sprchovým systémem

Rosení nebo koupání by neměli být kráceni ani chovní papoušci, ať už jsou ve vnitřních klecích nebo venkovních voliérách. U venkovních voliér často stačí nechat papoušky prolétnout ve výletu, když prší. V suchém období by ale majitel měl čas od času papoušky pokropit alespoň zahradní hadicí. Mnozí chovatelé však mají vybudovaná důmyslná sprchovací zařízení, díky nimž mohou papouškům pustit rozprašovač vody, kdy se jim zachce. Příliš časté koupání ale může ptákům škodit, takže i zde platí – všeho s mírou.

U mláďat není koupání a rosení do určitého věku vůbec vhodné, protože jsou náchylnější k prochladnutí. U velkých druhů papoušků, jako jsou žakové, kakaduové či arové, se doporučuje začít s koupáním až po půl roce života. U menších druhů už po dvou či třech měsících (záleží na tom kterém papouškovu). Jakmile papouška navyknete na koupání, měli byste mu ho nabízet pravidelně. Ideálně dvakrát až třikrát týdně, v parných dnech i denně. Rozhodně to stojí za to, na první pohled poznáte, jak taková péče svědčí jeho peří.

Pokud chováte ochočeného papouška a na nějakých těch cákancích vám nesejde, můžete mu pořídit mělkou vaničku a při vypouštění z klece mu umožnit, aby se vykoupal sám. Mnoho lidí koupe papoušky i v kuchyňském dřezu. Menším druhům papoušků stačí pustit jemný proud vody, a už se začínají čepeřit a chystat na koupání. Jiní se zase s radostí brouzdají mělce napuštěnou vanou. Někteří papoušci se ale takových způsobů koupání bojí a jejich majitelé by je neměli do ničeho nutit. Ptáci by se neměli zbytečně stresovat, vždyť koupel by pro ně měla být něčím příjemným, na co se budou vždycky těšit.

Úvodní foto: reallycuteanimals.co.uk

Koupete nebo rosíte pravidelně svoje papoušky?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...


2 komentářů

  1. Zdeněk napsal:

    Já myslím,že je taky nezanedbáváme…:))))
    https://www.youtube.com/watch?v=FcNoPDYB0-s

  2. Jan Potůček napsal:

    Zdeňku, parádní video. Nedal jsem ho do toho článku jenom proto, abych nepsal jenom o vašich araraunách 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..