Další volně pouštěný papoušek v Česku: aratinga sluneční v Brně

UVNITŘ VIDEO – Volné létání papoušků bez kšír a jisticích lanek začíná být v Česku populární. Po Zdeňkovi Krňávkovi ze Šumperka, který po dvou měsících výcviku pravidelně vypouští mladý pár arů araraun, se do stejného „sportu“ pustil i Přemek John z Brna. Inspiroval se videy bratrů Womachových ze Spojených států. Jeho aratinga sluneční jménem Chico podstoupil první let ve volném prostoru bez jištění tento týden. Předtím trénoval doma a později v uzavřené prostorné hale, aby si zvyknul na větší volnost a naučil se na zavolání vracet k majiteli.

Inspirace ze Spojených států přes YouTube

„Chico je necelý rok starý, mám ho od začátku září minulého roku. Někdy v říjnu jsem si koupil kšíry a začal na nich Chica brát ven. Myslím, že je to hodně důležité, protože ze začátku se lekal spousty věcí a touto cestou si mohl zvyknout, že mu nic nehrozí. Už v té době jsem ale plánoval, že bych chtěl docílit toho, aby se Chico mohl proletět sám, bez jakýchkoliv omezení (kromě povinnosti návratu),“ řekl Přemek John serveru Ararauna.cz. Přes videa zmíněných bratrů Womachových se dostal k jejich internetovým stránkám Birdtricks.com a na nich našel informace o jednom z průkopníků freeflightu Chrisu Birovi. Od toho se učili i bratři Womachové.

„Na Birových stránkách www.libertywings.com je spousta rad, jak postupovat, pokud se někdo chce tomuto koníčku věnovat,“ pochvaluje ji John. Intenzivnější výcvik s aratingou Chicem zahájil na přelomu loňského a letošního roku. Společně s přítelkyní jej nejprve učili doma přilétnout na přivolání. Když se téměř vždy vrátil, začali papouška vozit do haly o půdorysu 30 na 10 metrů. „V té jsme absolvovali šest tréninků a dosáhli alespoň nějakého zlepšení kondice. Ze začátku byl totiž Chico rychle unavený,“ vysvětluje Přemek John. Jakmile se v diskusním fóru na iFauně dočetl o úspěchu Zdeňka Krňávka s volným pouštěním araraun v Šumperku, rozhodl se s Chicem pro první volný let.

Aratinga sluneční jménem Chico krátce před startem. Vpravo vzadu přítelkyně Přemka Johna, která si papouška přivolá a dá mu za odměnu pamlsek. (Foto: Přemek John)

Volným létáním proti škubání

„Abych byl upřímný, Chico se nám začal trochu škubat, takže jsem chtěl, aby létáním získal nový stimul a vyvaroval se psychických problémů. Chodím do práce a chtěl jsem, aby papoušek měl více zábavy,“ vysvětluje John svoje prvotní pohnutky. Nyní uvažuje o tom, že si pořídí druhého papouška, aby mohli létat ve dvojici, stejně jako šumperské ararauny. „Ve dvou by si ho určitě více užili, problém ale je, že bydlím v paneláku a v případě, že by se třeba Chico nesnesl s novým papouškem, mohli bychom mít problémy se sousedy kvůli hluku,“ říká. Samotný Chico, který má na balkóně vlastní voliéru, prý ale zatím žádného souseda ke stěžování nepřiměl.

„Pokud bych bydlel někde jinde, určitě už bychom měli dva papoušky. I tak si myslím, že si ještě jednoho pořídím. Létání s více papoušky je bezpečnější – více párů očí dřív zpozoruje nebezpečí, třeba dravce,“ popisuje Přemek John. A čím motivuje svého Chica, aby se k němu ve volném prostoru bezpečně vrátil? „Dávám mu kousky arašídů a hodně důležitá je i slovní motivace,“ říká chovatel. Obdobné zkušenosti má i Zdeněk Krňávek, který si ke svolávání araraun pořídil i speciální píšťalku. Jeho ary jsou totiž už tak otrlé, že dokáží odletět až do vzdálenosti 350 metrů. „V podstatě jsou to už jenom takové tečky na horizontu. Je to pěkný adrenalin, ale já jim věřím, že se vždycky vrátí,“ říká.

Zdeněk Krňávek inspiroval i další chovatelku ochočeného ary zelenokřídlého na Liberecku, která nyní s papouškem cvičí na kšírách. Na svém webu www.operenimazlicci.estranky.cz sestavuje databázi českých chovatelů, kteří praktikují volný let papoušků. Momentálně obsahuje čtyři jména a další patrně brzy přibudou, protože časopis Papoušci už přede dvěma lety informoval o dalším chovateli ochočeného ary ararauny, který praktikuje vypuštění papouška bez kšír v Kladně. Předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha zase zná případy chovatelů, kteří umožňují volný prolet hnízdícím agapornisům. V tomto případě ale nejde o ochočené papoušky.

Láká vás pokus "venčit" papoušky na volno?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentářů

  1. Přemek John napsal:

    Dobrý den, koukám na výsledky hlasování o volném létání a velmi mě potěšilo, že jsou další lidé, kteří mají vážný zájem o létání se svými papoušky. Je to úžasný pocit vidět papouška v letu :D. Tímto bych Vás chtěl vybídnout aby jste se ani v nejmenším nezdráhali obrátit se s jakoukoliv otázkou ohledně létání na mě na tel: 737 702 220, nebo na mail prem9@email.cz a nebo na p. Krňávka https://www.operenimazlicci.estranky.cz/.Rádi se podělíme o naše zkušenosti a zážitky, kterých stále přibývá. Letu Zdar Přemek John

  2. Lenka napsal:

    Chico je borec 🙂 Už se těším až Vás uvidíme !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..