Další čeští europoslanci odmítají zákaz chovu vybraných druhů zvířat, včetně papoušků

Připravovaná evropská směrnice o invazních druzích zvířat, která by měla v rámci celé Evropské unie sjednotit postup proti rozšiřování nepůvodní flory a fauny, má další odpůrce z řad českých europoslanců. Poslankyně Andrea Češková (ODS) odmítá podpořit dokument, který by obsahoval seznam druhů zvířat, jejichž chov by byl v rámci celé Evropské unie zakázán nebo výrazně omezen. Podobně se již vyjádřil sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc, podle něhož ale žádný takový celoevropský seznam zatím nevznikl a je pravděpodobné, že ani nevznikne.

„Rozhodně nehodlám podpořit směrnici, která by obsahovala seznam konkrétních druhů tzv. invazních zvířat, pokud by se mělo jednat o to, že taková zvířata budou vzata z péče soukromých chovatelů a humánně zlikvidována. Jestliže by se toto odhlasovalo, pak jsem přesvědčena, že seznam invazních druhů zvířat bude rozšířen na všechny nepůvodní domácí mazlíčky, nejen papoušky, a to je pro mě, chovatelku dvou německých dog, nepřijatelné,“ odpověděla europoslankyně Češková na dotaz serveru Ararauna.cz.

K TÉMATU: EU chce zcela zakázat chov invazivních druhů zvířat. Dotkne se to i papoušků?

Ve stejném duchu se pro web Ararauna.cz vyjádřil i europoslanec Richard Falbr (ČSSD), který reagoval i na výzvu ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka, aby čeští zástupci v Evropském parlamentu pro chystanou směrnici nehlasovali. „Panu řediteli pražské Zoo jsem napsal, že jako bývalý pracovník Zoo Praha (rok 1989) s navrhovanou směrnicí samozřejmě nesouhlasím,“ uvedl Falbr. Ředitel pražské zoo europoslance upozornil i na aktivity britské organizace Born Free, která se snaží prostřednictvím Evropského parlamentu výrazně omezit či zakázat činnost evropských zoo.

Europoslankyně Andrea Češková odmítá celoevropský seznam druhů zvířat, jejichž chov by byl zakázán nebo výrazně omezen (Foto: ODS)

Ačkoli připravovaná směrnice o invazních druzích zvířat a rostlin a aktivity Born Free spolu přímo nesouvisí, podle Bobka by mohla britská aktivistická organizace prostřednictvím svých návrhů dostat do evropské legislativy „Trojské koně“, které by zoologickým zahradám znepříjemnily život. I na tuto kritiku čeští europoslanci slyší. „Nesouhlasím s aktivitami nadace Born Free, jež se snaží dostat do evropské legislativy takové postupy, které by výrazným způsobem omezily činnost zoologických zahrad, a jejichž činnost by při nesplnění těchto podmínek musela být dokonce i ukončena,“ říká europoslankyně Češková.

ROZHOVOR: Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek: Chce-li někdo zakázat invazivní druhy, ať začne psy a kočkami

„Podporuji zoologické zahrady kvůli jejich přínosu k ochraně živočišných druhů, jejichž přežití ve volné přírodě je ohroženo, a také kvůli jejich přispívání k ekologické výchově široké veřejnosti, zejména dětí,“ dodala Češková. Přípravu evropské směrnice poslankyně bedlivě sleduje, včetně úprav stávajících textů v této oblasti. První verze chystané směrnice by podle jejího kolegy Poce měla vzniknout letos na podzim. Poté ji budou moci jednotlivé členské země připomínkovat. Definitivní verzi by měl Evropský parlament schvalovat nejdříve koncem příštího roku.

Chystaný dokument vyvolal obavy kvůli obdobnému zákonu, který loni v prosinci přijalo Španělsko. To na národní úrovni zakázalo či výrazně omezilo chov mnoha zvířat, včetně deseti druhů papoušků. Za vyloženě invazní druhy prohlásilo mníška šedého a alexandra malého, za potenciálně invazní pak amazoňana kubánského, amazoňana modrobradého, amazoňana žlutohlavého, aratingu dlouhoocasého, aratingu červenolícího, aratingu škraboškového, nandeje černohlavého a papouška senegalského.

1 komentář

  1. Karel napsal:

    Celá E.U.by se měla starat o postarat o občany kteří jsou nemocní,bez domova,sirotky,vdovy,vdovce,invalidy,matky-samoživitelky,důchodce tak aby dustojně žili ne přežívali(aspon v České republice to tak je) a neměla by te starat o kraviny jako o zákazu chovu invazních zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..