Europoslanec Poc (ČSSD) pochybuje o celoevropském zákazu chovu zvířat

Vznikne celoevropský seznam invazních druhů zvířat, jejichž chov bude omezen nebo dokonce zakázán? A objeví se na něm i papoušci, jako se to stalo ve Španělsku? Europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který se přímo zabývá přípravami nové evropské směrnice o invazních druzích, o tom vážně pochybuje. A krotí obavy českých chovatelů z případného zabavování papoušků. „Zatím není vůbec jasné, zda nějaký celoevropský seznam vznikne a pokud ano, zda bude pozitivní (povolené druhy) nebo negativní (zakázané druhy),“ řekl Poc serveru Ararauna.cz.

Směrnice a útok proti zoologickým zahradám spolu nesouvisí

Podle Poce je nešťastné směšovat problematiku invazních druhů zvířat a s ní spojené přípravy nové směrnice se snahou britské organizace Born Free Foundation (BFF), která se snaží eliminovat činnost zoologických zahrad. O jejích aktivitách média informoval ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, podle něhož sice tyto dvě záležitosti spolu přímo nesouvisí, aktivity BFF se ale mohou promítnout i do příprav chystané směrnice o invazních druzích zvířat. „Nemá to vůbec žádnou souvislost,“ upozorňuje však Poc, který je členem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropské parlamentu.

K TÉMATU: EU chce zcela zakázat chov invazivních druhů zvířat. Dotkne se to i papoušků?

„Z toho, co se objevilo v českých médiích, museli chovatelé nabýt dojmu, že jim chce Brusel zase něco zakázat. Ale tak to vůbec není,“ stěžuje si europoslanec, který jako jeden z mála reagoval na výzvu ředitele pražské zoologické zahrady, aby se situací okolo příprav nové evropské legislativy zabýval a odmítnul jakékoli represe vůči evropským zoo. Poc minulý týden navštívil pražskou zoo a situaci osobně probral s ředitelem Bobkem. Server Ararauna.cz se mohl zúčastnit části jednání.

ČTĚTE TAKÉ: Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Poc zcela odmítá i jakoukoli souvislost mezi připravovanou evropskou směrnicí o invazivních druzích zvířat a obdobným zákonem, který platí od loňského roku ve Španělsku. Ten zařazuje mezi zakázané druhy zvířat i deset druhů papoušků, mimo jiné mníška šedého nebo alexandra malého. „Evropská komise se rozhodně nebude inspirovat španělskou národní legislativou, takto to v EU nefunguje,“ ujišťuje europoslanec. Vytvořit celoevropský seznam invazních druhů zvířat by podle něj bylo nesmírně složité kvůli rozdílným klimatickým podmínkám jednotlivých členských zemí i odlišné skladbě původních druhů flory i fauny.

Žádný zákaz chovu se nepřipravuje, ujišťuje europoslanec

Poc by se nicméně nebránil celoevropskému zákazu vysazování bolševníku nebo vypouštění želv nádherných do volné přírody. Směrnice by podle něj měla mířit na chovatele, kteří by potenciálně invazní druhy zvířat vědomě vypouštěli do krajiny. „Už dnes je ale taková činnost poměrně výrazně pokutována, řeší to české zákony,“ upozorňuje. V žádném případě by se pak podle Poce nemělo stát, že by směrnice zakázala chov nějakého druhu zvířat. Maximálně by mohla zpřísnit podmínky v chovech, aby zabránila případným únikům zvířat do přírody.

ROZHOVOR: Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek: Chce-li někdo zakázat invazivní druhy, ať začne psy a kočkami

První verzi směrnice chce Evropská komise dokončit letos na podzim. Už začátkem letošního roku ale vypsala veřejnou konzultaci k tomuto záměru, o níž se ale drtivá většina českých chovatelů dozvěděla jen několik dní před vypršením termínu odevzdávání dotazníků. Ministerstvo životního prostředí přiznalo, že informaci o veřejné konzultaci předalo pouze krajským úřadům a ochranářským organizacím. Hotovou směrnici však ještě budou moci připomínkovat profesní chovatelské organizace, ovšem jen na celoevropské úrovni.

Foto: www.pavelpoc.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro tento víkend

Dálší článek

Vědci zvětšili rezervaci pro vzácného amazónka Fuertesova. Zachrání ho?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější