Přibývá týraných papoušků. Lidé často nevědí, co všechno jejich chov obnáší

UVNITŘ VIDEO – Smutné případy papoušků, jejichž majitelé si zpočátku vůbec neuvědomují, jak náročný je takový domácí mazlíček a postupně se o ně přestanou starat, gradují ve Spojených státech. Například na Floridě kvůli tomu už vznikla nezisková organizace Florida Parrot Rescue (Floridská nadace na záchranu papoušků). Nejotřesnější případ řešila loni v srpnu, kdy ji kontaktovala žena, která už nezvládala chov 35 papoušků, uzavřených v jediné místnosti, informoval web Tampa Bay Online.

Deset let v jedné místnosti, stále zavření v kleci

Papoušci žili deset let v téže místnosti a po většinu doby byli uzavřeni v kleci. Jejich majitelka si s nimi už nevěděla rady. „Ptáci byli podvyživení, měli podváhu a bylo o ně špatně postaráno. Celé dny trávili zavření v malých klecích,“ popisuje viceprezidentka Florida Parrot Rescue Karen Atwoodová. Nadace postupně všechny papoušky odebrala a umístila je do „náhradních“ rodin, většinou z řad dobrovolníků, kteří pro ni pracují, nebo jejich známých, kteří jsou dostatečně prověřeni a dokáží se o ptáky dobře postarat.

Podle Atwoodové podobných případů poslední léta přibývá. „Papoušci prožívají populační explozi, částečně je to způsobené i obrovským nelegálním trhem se všemi druhy. Ale přispívá k tomu i velký rozmach odchovů ptáků v zajetí,“ vysvětluje. Noví majitelé, kteří si papouška pořídí kvůli jejich barevnému peří a roztomilému zjevu, podle ní nedokáží odhadnout, jak je takové zvíře náročné. A že z počáteční roztomilosti mláďat časem vyrostou v dospělé ptáky, kteří se budou neustále hlásit o pozornost.

Papoušci potřebují sociální interakci, jinak se nudí

„Jsou inteligentní, laskaví a snadno se dají vycvičit na různé triky, naučí se mluvit. Ale všichni mají sociální potřebu, vyžadují společnost,“ říká Karen Atwoodová. „Často se tedy stává, že z těch samých důvodů, proč si papouška pořizovali, se ho ti samí lidé později zbavují.“ Nemají nebo už nechtějí věnovat tolik času opeřenci, který kvůli tomu často křičí a postupem času se začne sám poškozovat, většinou škubáním peří. Rázem se z pěkného papouška stane otravní břemeno, které už ani nevypadá hezky.

Čerství majitelé papoušků také netuší, že chovat takové zvíře je mnohdy finančně náročnější než u koček nebo psů. „Potřebují veterinární péči, hračky, speciální krmivo a spoustu sociální interakce. Prostě nemohou celý den jen tak sedět na bidle,“ konstatuje Atwoodová. Množící se případy majitelů, kteří se papoušků zbavují, podle ní souvisí i s finanční krizí. Záchranné centrum na Floridě tak pečuje o desítky arů, kakaduů, amazoňanů, ale i korel nebo domácích hrdliček. Nejde pokaždé o ptáky, jichž by se majitelé sami zbavili, nezřídka se stane, že původní majitel zemře a o papouška se nemá kdo postarat.

Žakové jsou velmi náchylní k sebepoškozování. Nemusí to bý ale nutně důsledek týrání. (Foto: petsclan.com)

Arové se dožijí i sta let. Majitelé s tím nepočítají

Neobvyklé nejsou ani případy, kdy lidé zjistí, že někdo z rodiny má alergii na ptačí peří a musí se papouška vzdát. Takovým ptákům hledá floridská nadace adoptivní rodinu. „Někdy to trvá léta, ale staráme se o ně tak dlouho, jak je třeba, než jim najdeme vhodnou rodinu,“ říká Atwoodová. Dobrovolníci chtějí mít jistotu, že o jejich svěřence bude dobře postaráno a nebude se opakovat stejný koloběh „nezvládání“, který vedl k jejich odložení do útulku. Vždyť velcí papoušci se dožívají i 40 až 60 let. „Znám ženu, která vlastní aru araraunu, kterému je 98 let,“ dodala viceprezidentka Florida Parrot Rescue.

Mnozí papoušci tak své majitele přežijí a podle toho by se měli chovatelé zařídit – měli by mít jistotu, že se o ně postará někdo blízký, který k nim bude mít stejně vřelý vztah. Floridská nadace sice existuje teprve pět let, ale stačila už zachránit tisíc ptáků. Sdružuje na sto dobrovolníků, kteří si celou Floridu rozdělili na pět oblastí, z nichž každá má svého koordinátora. Momentálně mají v pěstounské péči dvě stě ptáků a na další mají podle Atwoodové pořadník. Sama viceprezidentka nadace podporuje tři adoptované papoušky.

Nadace žije výhradně z grantů a soukromých darů. Mecenáši si mohou papoušky i adoptovat za roční poplatek od 15 do 400 dolarů (v závislosti na tom, o jaký druh papouška jde a jak je náročný na krmivo a chov). V České republice žádný podobný útulek pro papoušky neexistuje, ale podle sporadických inzerátů na chovatelských webech je patrné, že se o jeho vytvoření pokouší hned několik chovatelů. Nakolik jde o vážné projekty, nebo jen o snahu získat levně či zdarma papoušky do chovu, se ale dá jen těžko odhadnout.

Úvodní foto: Ara červenouchý (zdroj: lairofdragonsbirdrescue.com)

[poll id=“32″]

Předchozí článek

Další čeští europoslanci odmítají zákaz chovu vybraných druhů zvířat, včetně papoušků

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro tento víkend

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější