Výstavu exotického ptactva v Praze odstartovalo vypouštění afrických kruhooček

UVNITŘ FOTOGALERIE – Na padesát kruhooček východoafrických, drobných pěvců původem z Eritreje, Etiopie, Keni, Súdánu a Tanzanie, vypustil při příležitosti zahájení 73. propagační výstavy exotického ptactva do tropického skleníku Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Kruhoočka tak vytvořila již druhou stálou ptačí expozici v botanických sklenících vedle velkých papoušků, kteří zde našli útočiště již před třemi lety.

Po kruhoočkách chce zahrada získat kolibříky

„Pro chov kruhooček, která se budou volně pohybovat v návštěvnickém prostoru, jsme se rozhodli proto, aby nám pomohla v biologickém boji proti parazitům na rostlinách. S některými patogeny neúspěšně bojujeme mnoho let za použití různých chemických látek. Věříme, že s využitím přirozených nepřátel dosáhneme snížení počtu škůdců na neškodnou úroveň,“ vysvětlil ředitel Botanické zahrady Ladislav Pavlata. Dodal přitom, že se nechal inspirovat od obdobných zařízení, která už kruhoočka k hubení škůdců úspěšně využívají.

„Věřím, že tímto krokem zakládáme určitou tradici, takže každé tři roky otevřeme nějakou novou expozici,“ vtipkoval Pavlata. Vážněji pak dodal, že Botanická zahrada společně s KPEP chtějí do Prahy vrátit veřejnou expozici kolibříků, která údajně v Praze kdysi byla. Nyní ale nejmenší ptáky světa, závislé na nektaru, nikdo v České republice nechová – mimo jiné pro jejich náročnost při aklimatizaci a výběru potravy. Ze stejného důvodu se do jejich chovu zatím nepustil ani žádný tuzemský soukromý chovatel.

Kruhoočko východoafrické těsně po vypuštění do tropického skleníku Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Výstava zaměřená na barevné mutace

Vypouštění kruhooček, která se ve skleníku aklimatizovala ve velké voliéře již dva týdny před akcí, proběhlo minulý čtvrtek při příležitosti vernisáže pravidelné výstavy KPEP, zaměřené především na papoušky. Letošní ročník se specializuje na barevné mutace exotických ptáků. „Cílem je ukázat co nejvíce odlišných zbarvení jednoho a téhož druhu ptáků,“ vysvětlil v katalogu výstavy publicista a člen KPEP Petr Podpěra. K vidění jsou například různé mutace alexandrů malých, korel chocholatých, andulek vlnkovaných, agapornisů, neofém, rosel, papoušků zpěvavých či pyrurů.

Z velkých papoušků návštěvníci na výstavě narazí na mládě ary ararauny (prodejné), aru marakánu, amazoňana vějířového, papouška konžského či eklektuse různobarvého. V rámci stálé expozice Botanické zahrady pak na další tři ary ararauny, amazoňana modročelého, amazoňana pomoučeného, amazoňana oranžovokřídlého, kakadua žlutočečelatého, kakadua Goffinova a kakadua bílého, kterého znají i pravidelní návštěvníci skleníků Botanické zahrady jako „Ferdu“ z voliéry u hlavního vchodu (na titulním snímku).

Barevné mutace, na které se letošní výstava exotického ptactva v pražské Botanické zahradě specializuje, zastupují i tito alexandři malí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Na své si přijdou i příznivci měkkozobých

Z meších papoušků ve výstavní kolekci jistě stojí za zmínku agapornis etiopský, lorikul korunkatý a modrobradý (toho pravidelně úspěšně odchovává pražská zoologická zahrada), papoušíčci šedokřídlí, vrabčí a žlutolící, které vystavuje Forcus klub, aratinga sluneční či amazónek bělobřichý. Měkkozobé ptáky zastupují především dva druhy turak – turako Livingstonův a turako chochovatý Bufonův, vystavovaný ve společné kleci s banánovcem fialovým. Zajímavé jsou i dva druhy leskoptví (tříbarvá a smaragdová) a další „drobotina“.

Stavba letošní výstavy vyšla zrovna na dny, kdy venkovní teploty výrazně přesahovaly tropických 30 stupňů. „Při instalaci jsme ve skleníku naměřili 46 stupňů. Ředitel Botanické zahrady nám chtěl pomoci a nechal otevřít průduchy na stropech skleníku, ale i poté bylo uvnitř 47 stupňů,“ svěřil se serveru Ararauna.cz ředitel výstavy a předseda pořádajícího KPEP Ladislav Žoha. Žádný z vystavovaných ptáků ale nedošel újmy. „Ptáci, kteří vydrží takové podmínky, vydrží už všechno,“ dodal s nadsázkou Žoha.

Pražská výstava bude otevřena tradičně po dobu dvou týdnů, zájemci ji mohou navštívit až do 9. září. Skleníky jsou přístupné denně od 10 do 18 hodin, poslední den výstavy pak do 15 hodin. Část vystavovaných ptáků je na prodej.

Banánovec fialový a turako chochovatý Bufonův na výstavě reprezentují měkkozobé ptáky, jejichž chov se v České republice stále více rozmáhá (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled do prostor skleníku Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově, kde se výstava tradičně koná (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mládě ary ararauny je největším druhem papouška na výstavě (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Menší jihoamerické papoušky na výstavě zastupují například tyto pyrury (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kolekci větších papoušků na výstavě tvoří i amazónci bělobřiší (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Na své si na výstavě přijdou i chovatelé, kteří zrovna neholdují papouškům. Narazí tu například na leskoptve. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jedny z nejmenších papoušků na výstavě zastupuje agapornis etiopský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Z australských papoušků patří mezi nejkrásnější vystavované druhy papoušek nádherný (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Nejmenší papoušci a pěvci dostali prostor v boxových klecích podél stěn skleníku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jeden z nejvzácnějších exponátů výstavy, a také jeden z nejmenších papoušků vůbec – lorikul modrobradý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

K větším druhům papoušků na výstavě patří eklektus různobarvý. Kromě této samice je k vidění i zelený samec. (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Ferda, devatenáctiletý sameček kakadua bílého, je součástí stálé expozice velkých papoušků ve sklenících Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Na výstavě nechybí ani zástupce aratingů, jeden z nejžádanějších druhů tohoto rodu, aratinga sluneční (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

Kruhoočko krátce poté, co opustilo voliéru a vylétlo do volného prostoru tropického skleníku v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v Praze na Albertově (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

1 komentář

  1. Radek napsal:

    Zajimava vystava mutacnich ptaku. Vim ze organizatori vystavy pripravuji tematicky, takze se ani nezlobim, ze letos nebyli k videni vetsi ptaci. Tesim se co pripravi opet pristi rok a doufam, ze nespokojeni chytraci co sotva odchovaji andulku zustanou doma, hloupe nazory si nechaji do hospody a spise prijdou ti nafsenci, co dokazou ocenit snahu opravdovych chovatelu a organizatoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..