Úspěšná sezóna v pražské zoo: hnízdí lorikulové modrobradí i amazoňani jamajští

UVNITŘ FOTOGALERIE Celosvětový unikát v odchovu amazoňanů jamajských potvrzuje i v letošním roce pražská zoologická zahrada. Tito vzácní papoušci zde hnízdí už šestou sezónu po sobě (čtyřikrát už odchovali mladé) a momentálně sedí na čerstvé snůšce, stejně jako obdobně vzácní amazoňani šedohlaví. „V jejich případě nám hnízdí poprvé oba páry. Druhý pár jsme vytvořili ze samičky, kterou máme z odchytu, a samce, kterého jsme odchovali předloni a není tedy ani dvouletý. Mláďata by se měla líhnout každým dnem,“ řekl serveru Ararauna.cz kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl.

Oba druhy amazoňanů se do Zoo Praha dostaly v únoru 2005 ze zabavené zásilky na ruzyňském letišti. „Šlo o tři amazoňany jamajské (2,1) a tři amazoňany šedohlavé (1,2), kteří byli po dvou natlačeni se sestříhanými letkami a ocasy v dózách na potraviny. Všichni ptáci přežili a žijí dodnes,“ líčí Vaidl. Všech šest ptáků už v pražské zoo hnízdí, poslední samice zasedla na první snůšku letos. „První amazoňani jamajští u nás zahnízdili v roce 2007, kdy měli čistá vejce, a o rok později jsme je poprvé odchovali,“ dodal kurátor ptačí kolekce pražské zoo.

FOTOGALERIE: Odchovy amazoňanů jamajských, šedohlavých a lorikulů modrobradých v ZOO Praha

Jde o opravdový světový unikát, ze zoologických zahrad tento druh amazoňana odchovává na celém světě jenom ta pražská. „Před pěti lety se povedlo německé Zoo Wuppertal odchovat amazoňany šedohlavé, ale šlo o jediný odchov, který zatím nezopakovali. Ve vídeňské zoo jsou noví amazoňané jamajští ze zkonfiskovaných vajec, takže se situace trochu změní,“ říká Vaidl, který je pověřen v rámci Asociace evropských zoo a akvárií EAZA monitoringem chovu amazoňanů jamajských v Evropě a má tedy přesný přehled o tom, kolik ptáků kdo chová. „Vím, že jedna samička šla do Zoo Berlín, kde jsou teď dva páry. U nás jsou také dva páry a v Loro Parque Tenerife čtyři páry. Ve Vídni zbylo ještě celkem šest párů. Kromě toho se naše odchovy dostaly kromě výše zmíněných zoo i nově do Zoo Ostrava a Papouščí Zoo Bošovice,“ vypočítává.

Mládě amazoňana šedohlavého z loňské hnízdní sezóny v pražské Zoo (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

Pražská zoo se ale specializuje především na chov loriů. Letos již oznámila první doložený odchov loriů žlutoskvrnných v Česku (více v článku První doložený odchov loriho žlutoskvrnného v Česku). K jednomu mláděti od jednoho páru se nedávno přidalo další od druhého páru. „Dvě mláďata máme v boudě u loriů černohlavých a o víkendu se u nás vylíhli i lorikulové modrobradí,“ pokračuje Vaidl. Tento druh papouška neodchovává žádná jiná zoo v Evropě a u soukromých chovatelů se vyskytuje velice zřídka. Každým dnem očekávají líhnutí loriů vlnkovaných, které v loňském roce odchovali poprvé v České republice v počtu čtyř mláďat. U loriů olivových letos zaznamenala pražská zoo neoplodněnou snůšku, na vejcích sedí i loriové mnohobarví.

Za zaznamenání hodný úspěch považuje Antonín Vaidl úspěšné hnízdění loriů černohlavých: „V evropských zoologických zahradách byla loni odchována jen dvě mláďata. U soukromníků jsou také, ale ne v nějak hojném počtu.“ Hnízdit se chystá také pár kakaduů palmových, který se do pražské zoo dostal před třemi a půl lety jako zabavený (momentálně už je ve vlastnictví zoologické zahrady). „Kakaduové jsou poměrně hodně aktivní, staví si hnízdo. V dutině už mají 70 centimetrů nastříhaných větviček, takže to vypadá nadějně,“ říká Vaidl.

Vylétlá mláďata lorikula modrobradého (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

Větší ze zmíněných druhů papoušků ale pražská zoologická zahrada veřejně nevystavuje, chová je v nepřístupném zázemí. V dohledné době by se to ale mělo změnit. „Plánujeme, že v podstatě všechny chované papoušky přesuneme do veřejných expozic. Letos stihneme zatím jen studii, možná i sepsání projektu, ale v horizontu dvou tří let by měla vyrůst zcela nová expozice v místech, kde teď máme voliéru s ary zelenokřídlými a araraunami a potom celou řadu starších voliér s menšími papoušky. Chceme to celé předělat a umístit tam velké papoušky,“ popisuje Vaidl.

„V přední části, kde jsou dnes ary, by měl vyrůst domek skleníkového typu, kde by měly být velké ary, a vedle něj menší domky s celoročními voliérami, do kterých by bylo vidět a ptáci by mohli létat ven. Tam by měli být amazoňani, kakaduové a další velcí papoušci,“ dodává kurátor ptačí expozice. S odchovy vystavovaných arů zelenokřídlých a araraun však zahrada nepočítá, považuje je za příliš rozšířené. „Chceme se spíše věnovat druhům, které nejsou tak běžné a jsou napojené na některé záchranné programy v rámci evropských zoo, nebo mají statusy ohrožených druhů. To nám dává větší smysl,“ vysvětluje Vaidl.

Úvodní foto: mláďata amazoňana jamajského v pražské Zoo (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

Který z letošních odchovů pražské ZOO považujete za nejzajímavější?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..