Amazoňan šedohlavý (Amazona agilis)

Méně známý menší druh amazoňana, není příliš často chován v zajetí. Celkově je zelený, na spodní části těla světlejší až nažloutlý. Peří na hrdle se světle červeným lemováním, na čele má několik červených per. Ocasní pera zelená, krajní u kořene na vnitřním praporu červená, vnější modrá. Zobák má šedý se světlou skvrnou u kořene horní čelisti. Ozobí je tmavě šedé, oko tmavě hnědé a běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 200 g.

Ve volné přírodě žije výhradně na Jamajce ve Velkých Antilách. Je ohrožený, divoká populace se odhaduje na méně než 10 tisíc jedinců. Přesto stále ještě nebyl zařazen na seznam druhů, které podléhají mezinárodní úmluvě CITES o zákazu odchytu a obchodování s volně žijícími zvířaty. K jeho chovu tudíž není nutná registrace.

Chov v zajetí

Vzácně chovaný druh, vlastní ho ale několik českých chovatelů. Ptáci z odchytu se špatně aklimatizují, zkušenosti ze zahraničí mluví o velkých ztrátách. V chovu je náročný podobně jako jiné druhy amazoňanů, samec může být v době toku a během hnízdění velmi agresivní. Z českých chovatelů jej vlastní a pravidelně odchovává například Jan Nedělník z Kroměřížska.

Dostupnost a cena

Velmi vzácný druh, prakticky nedostupný. Spíš než od českého chovatele by jej zájemce získal ze zahraničí. Dovozu nebrání ani mezinárodní úmluva CITES, protože amazoňan šedohlavý dosud nebyl zapsán na seznam druhů, na které se vztahuje.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha – mimo veřejné expozice
ZOO Ostrava


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..