Lori žlutoskvrnný (Trichoglossus chlorolepidotus)

Méně známý a v chovech velmi sporadicky zastoupený druh loriho. Celkově je zelený, temeno a strany hlavy smaragdově zelené se slabým modrým nádechem. Zadní část krku, horní část zad, hrdlo a prsa jsou doplněna žlutými šupinkovitými pruhy, podle nichž dostal svůj název. Zobák je korálové barvy, oko oranžově žluté, lysé okolí očí šedé, nohy šedohnědé. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 90 g.

Divoká populace tohoto papouška obývá severovýchodní pobřeží Austrálie, okolí Cooktownu, severní Queensland a Nový Jižní Wales. V přírodě je celkem častý, ale BirdLife International nedokáže odhadnout počty volně žijících ptáků. Nevyhýbá se ale ani otevřené krajině a městským parkům či zemědělsky obdělávané půdě. Není zařazen do seznamů druhů v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, jeho chov tudíž nepodléhá povinné registraci.

Chov v zajetí

Patří mezi vzácně chované druhy loriů, byť není přímo ohrožen a také nepatří mezi vyloženě drahé ptáky. Patrně ale nebyl nikdy příliš často chován v zajetí a vzhledem k tomu, že Austrálie striktně zakazuje vývoz vlastní fauny (včetně zvířat odchovaných v zajetí), je počet hnízdících párů mezi chovateli v Evropě omezen. To je také důvod, proč je v tuzemsku chován velmi vzácně.

Vůbec prvního odchovu v České republice měl koncem 90. let minulého století docílit Pavel Abrahám, neexistují o tom ale spolehlivé důkazy. První doložený odchov se podařil Mileně Vaňkové v roce 2009, v ZOO pak až v roce 2012 pražské zoologické zahradě, která získala tři páry těchto loriů v roce 2010 ze soukromých chovů ve Francii a Belgii.

Dostupnost a cena

Velmi vzácně chovaný druh papouška, který se neobjevuje v běžné chovatelské inzerci. Je pravděpodobné, že počet chovaných jedinců v České republice za poslední léta stoupnul, ale chovatelé se tím příliš nechlubí. Cena loriho žlutoskvrnného na českém trhu se v roce 2011 odhadovala na šest tisíc korun. Pohlavně dospělí ptáci, zvláště pak harmonizující páry, bývají dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..