První doložený odchov loriho žlutoskvrnného v Česku

Prvního doloženého odchovu loriů žlutoskvrnných (Trichoglossus chlorolepidotus) v zoologických zahradách v České republice dosáhla na začátku letošního roku pražská ZOO. Ptáky získala teprve přede dvěma lety ze soukromých chovů ve Francii a Belgii. „V roce 2010 jsme získali celkem tři páry, jako exempláře do stáří jednoho roku, z privátních francouzských a belgického chovu. Od počátku jsou páry chovány společně v samostatné expozici,“ řekl serveru Ararauna.cz Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků v pražské ZOO.

Ptáci poprvé zahnízdili na přelomu loňského a letošního roku, kdy samice jednoho páru zasedla na vejce, z nichž jedno bylo oplozeno a 28. ledna 2012 se z něj vylíhlo mládě. Zpočátku jej rodiče pečlivě krmili, později ale nastaly komplikace. „Ve stáří čtyř týdnů mu rodiče začali oškubávat rostoucí pera, proto bylo z budky odebráno k umělému odchovu,“ vysvětlil Vaidl. Pro pražskou ZOO jde za posledních 20 let o dvanáctý rozmnožený druh loriů.

„Aktuální kolekce v expozici nektarožravých papoušků zahrnuje šest druhů loriů, dva druhy loríčků a jeden druh lorikula,“ dodal kurátor chovu ptáků ZOO Praha. Zoologická zahrada nyní plánuje lorie žlutoskvrnné umístit do společné průchozí australské voliéry s lori mnohobarvými a dalšími ptáky. Dosud se mělo za to, že prvního odchovu tohoto druhu loriů v České republice dosáhl koncem 90. let minulého století Pavel Abrahám, neexistují o tom ale žádné spolehlivé doklady.

Foto: ZOO Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..