Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica)

Společně s amazoňanem modročelým jde o vůbec nejrozšířenější druh amazoňana. Vzájemně jsou si i dost podobní. Amazoňan oranžovokřídlý je celkově zelený, na zadní části krku a plášti má slabě černě lemovaná pírka. Temeno a přední líce jsou žluté, uzdička a nadoční proužek fialově modré, příuší a zadní líce jasně zelené, hrdlo žlutavě zelené s mírným modrým odstínem. Název mu daly tři loketní letky, které tvoří oranžové zrcátko na křídle. Zobák je rohové barvy, na špici tmavší, oko oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 500 g.

Ve volné přírodě žije na poměrně rozsáhlém území severovýchodní a střední části Jižní Ameriky, konkrétně v Kolumbii, Venezuele, Guayaně, východním Peru, Brazílii, Trinidadu a Tobagu. Divoká populace čítá statisíce až miliony ptáků a nevykazuje známky úbytku. Proto ani není zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existují dva poddruhy: amazoňan oranžovokřídlý jihoamerický (Amazona amazonica amazonica) a amazoňan oranžovokřídlý trinidadský (Amazona amazonica tobagensisi), který žije jej na ostrovech a oranžové zrcátko na křídle mu tvoří čtyři pera místo tří.

Chov v zajetí

Velmi často chovaný druh amazoňana, takřka shodně jako amazoňan modročelý. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, samec může být v době toku a hnízdění velmi agresivní. Často je chován i jako domácí mazlíček. Cenově patří mezi velmi dostupné druhy, navíc nepodléhá povinnosti registrace jako druhy, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES.

Poprvé jej v České republice odchoval v roce 1977 Jan Roháč. Nyní je odchováván každoročně mnoha chovateli a patří mezi nejčastěji nabízený druh v chovatelské inzerci. Častěji se v zajetí vyskytuje kontinentální forma amazonica.

Dostupnost a cena

Jeden z nejdostupnějších druhů amazoňana na českém trhu. Čeští chovatelé ho velmi často odchovávají, takže cena těchto ptáků v posledních letech výrazně klesla. Jde pravděpodobně o nejlevnější druh amazoňana vůbec, v roce 2011 se mladí ptáci prodávali za ceny, které začínaly na čtyř tisících korunách za kus.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha
ZOO Brno
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Zlín