Amazónek bělobřichý (Pionites leucogaster)

Pestře zbarvený druh amazónka, který může vzdáleně připomínat amazónka černotemenného, jen mu chybí černá barva. Na temeni, týle, zadní části krku a příuší je oranžový, uzdičku, hrdlo a strany hlavy jsou žluté, záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní zelené. Prsa a břicho má krémově bílé, boky a holenní peří zelené, spodní krovky ocasní žluté. Ocas shora zelený, zespodu špinavě žlutý. Zobák má bledě rohové barvy, oko červené, běhák světle růžový. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 170 g.

Ve volné přírodě obývá široký pás střední části Amazonie, konkrétně severní Brazílii, severní Bolívii, východní Peru a východní Ekvádor. Divoká populace je velmi početná, proto není zařazen mezi druhy, jejichž chov podléhá registraci podle mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů. Existují tři poddruhy: amazónek bělobřichý východní (Pionites leucogaster leucogaster), amazónek bělobřichý amazonský (Pionites leucogaster xanthurus) a amazónek bělobřichý západní (Pionites leucogaster xanthomeria).

Chov v zajetí

Často chovaný druh amazónka, i jako domácí mazlíček. Jde o hlasitého ptáka, s čímž by měli zájemci o jeho chov (zejména pokud jde o chov v páru) počítat. Ochočený amazónek bělobřichý má rád neustále nové podněty a hračky, je velmi hravý a dokáže dělat zajímavé kousky. Proto je velmi oblíbený a chovatelé často odchovávají mláďata ručně, aby si ještě více navykla na člověka.

Prvního odchovu v České republice docílil v roce 1988 Jiří Beneš. Od té doby jeho počty v tuzemských chovech rapidně stouply, což se projevilo do snižování jeho ceny a větší dostupnosti pro další zájemce o jeho chov.

Dostupnost a cena

Velmi běžně dostupný druh papouška, jehož oblíbenost mezi českými chovateli vedla v posledních letech k dramatickému poklesu jeho ceny. V roce 2011 se mladí ptáci prodávali už od sedmi tisíc korun za kus. Samičky bývají dražší, a to samé platí i o starších harmonizujících párech, které za sebou mají úspěšné odchovy.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava
Papouščí zoo Bošovice