Kriticky ohrožený papoušek kakapo soví má zachránit neméně vzácnou ostrovní růži

Jeden z neojohroženějších papoušků světa, nelétavý noční pták kakapo soví, by mohl pomoci zachránit podobně vzácnou ostrovní růži Dactylanthus na Novém Zélandu. Vědci rozborem tisíc let starého zkamenělého trusu kakapa zjistili, že obsahuje pyly růže, parazitující na kořenech stromů. Rostlina je nesmírně vzácná a hrozí, že z přírody zcela vymizí, stejně jako kakapo, jichž žije už jen posledních 125 jedinců. Biologové se nyní chtějí podle agentury Fairfax NZ News pokusit umělým vysazením kakapů do lokalit, kde růže ještě volně roste, pomoci jejímu rozšíření.

K TÉMATU: Na Novém Zélandu uhynul už šestý kakapo soví za poslední rok. Zbývá jich 125

Papoušci, stejně jako nektarožraví ptáci, by mohli působit jako opylovači vzácné růže. Podle paleontoložky Janet Wilmshurstové z odboru výzkumu a ochrany přírody Adeaidské univerzity květinu ohrožují hraboši a další savci, kteří si vyhrabávají nory, zejména vačice a potkani. Růže parazituje na kořenech stromů, v nichž si tito savci často staví nory a růže nenávratně poškozují. Nejjižnější lokality výskytu růže Dactylanthus na Novém Zélandu se kryjí s původním biotopem kakapa sovího, proto chtějí vědci vyzkoušet, zda by papoušek nemohl pomoci rostlinu rozšířit.

Parazitický druh novozélandské růže Dactylanthus, kterou by mohl zachránit kakapo soví (Foto: nzpcn.org.nz)

Rozbor zkamenělého trusu kakapa, který obsahoval vysoké koncentrace pylu i dřeva zmíněné růže napovídá, že by pokus mohl být úspěšný. Wilmshurstová ale upozorňuje, že tisíc let starý vzorek je ukázkou někdejšího ekosystému, který se mohl léty změnit. Zda pokus s kakapy zafunguje, ukáže až praktický test, kvůli němuž ochránci vypustili osm kriticky ohrožených papoušků na ostrůvek Little Barrier Island, kde se zároveň vyskytuje vzácná růže. Pohyb kakapů monitorují kamery.

Časopis Conservation Biology, který o projektu informoval jako první, vyvolal mezi vědci vášnivou diskusi, zda rozbor zkamenělého trusu zvířat může sloužit jako nástroj pro obnovu populací druhů, u nichž došlo nebo dochází k rapidnímu snižování stavu a reálně jim hrozí vyhubení.

Úvodní foto: Animal Planet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..