Na Novém Zélandu uhynul už šestý kakapo soví za poslední rok. Zbývá jich 125

UVNITŘ VIDEO – Povážlivou ránu dostal záchranný program kakapa sovího na Novém Zélandu. Za poslední rok zde uhynulo již šest papoušků tohoto druhu, přičemž celková populace čítá už jen 125 jedinců. Posledního uhynulého ptáka nalezli ochránci přírody tento měsíc na ostrůvku Whenua Hou (Tresčí ostrov), když se mu chystali po roce vyměnit vysílačku, jejímž prostřednictvím monitorují všechny kakapy soví ve volné přírodě.

Ztráta je o to větší, že samec Barnard, jak uhynulého papouška vědci pojmenovali, byl velmi plodný. Za dobu, co by monitorován, zplodil osm mláďat, z toho pět v loňském roce (celkově bylo loni na Novém Zélandu odchováno jedenáct mláďat kakapů sovích). Vědci jej objevili v roce 1982 a od té doby byl pod neustálou kontrolou. Stal se součástí záchranného programu, který si vytyčil za úkol udržet životaschopnou populaci kakapů sovích, i když jejich stav v roce 1990 klesl až na kritických 49 exemplářů.

Za posledních 22 let se ale dařilo počet kakapů zvyšovat, až na rekordních 131 v loňském roce. Jenže od té doby jde už o šestý úhyn a křivka vývoje populace tohoto nejmohutnějšího a nejtěžšího papouška na světě nabrala opačný směr. Podle správce záchranného programu Vercoe Scotta je to dané stářím papoušků. „Lze očekávat, že v následujících několika letech bude jejich počet neustále stoupat a klesat, protože část ptáků je zřejmě velmi stará. Dobrou zprávou ale je, že víc než polovinu populace kakapo sovích tvoří mladí ptáci schopní odchovu mláďat, což by se mohlo projevit už v letošní hnízdní sezóně,“ řekl Scott webu BirdChannel.com.

Kvůli stárnutí ptáků, kteří byli u samého počátku záchranného programu, lze podle Vercoe Scotta i v příštích letech očekávat další přirozené úhyny jednotlivých kakapů. „I když ptáky fyzicky kontrolujeme jen jednou ročně při výměnách vysílaček, moderní technologie nám je umožňuje monitorovat, aniž bychom je nějak rušili. A i když to nezabrání dalším úhynům, ze signálů, které prostřednictvím vysílaček máme, můžeme vyhodnotit další možná rizika a do budoucna se jich vyvarovat,“ řekl šéf záchranného programu kakapů.

Kakapo soví je na Novém Zélandu nesmírně populární. Vypovídá o tom i nedávná akce, při níž ochranáři letecky přepravili jednoho z chovných samců na ostrov Hamilton, kde finišují práce na vytvoření nové rezervace Mount Maungatautari na úpatí stejnojmenné sopky. Papoušek pojmenovaný Sirocco zde bude za přísných bezpečnostních opatření po dobu šesti týdnů vystaven ve speciálním tmavém boxu (kakapové jsou noční tvorové) a při nočních prohlídkách představován veřejnosti.

Sirocca ostatně znají lidé po celém světě. Zahrál si neplánovanou roli v dokumentu BBC o novozélandské přírodě, když z ničeho nic vyskočil na hlavu reportéra a začal se ní pářit. Několikaminutový šot poté díky internetu doslova obletěl zeměkouli (viz video).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..