Ženě hrozí, že jí úřady po přestěhování do Tennessee zabaví ochočeného mníška

Anonym udal úřadům v americkém státě Tennessee ženu, která se přede dvěma lety přestěhovala z New Yorku ke své rodině a přivezla si sebou i ochočeného papouška mníška šedého. Zatímco ve státě New York lze tento druh legálně chovat, v Tennessee jsou mníšci kvůli jejich snadné aklimatizaci a riziku vytlačení původních druhů ptáků zakázaní. Ačkoli jde o jihoamerického papouška, v řadě států USA žijí volně velké kolonie mníšků a evidentně se jim zde daří. Páchají ale velké škody zemědělcům.

Amy Parkerovou na udání navštívil zástupce úřadu Tennessee Wildlife Resources Mark Ventura a informoval ji, že porušuje zákon. Papouška musí do třiceti dnů buď odevzdat úřadům, nebo odvézt ze země. „Tohle dělají za dolary daňových poplatníků? Mohla bych jít o několik ulic dál a koupit si tam jakékoli léky. Ve městě se děje tolik nezákonných věcí a oni se starají o jednoho ptáka?“ citoval zpravodajský web WSMV.com Parkerovou, jež se ochočeného papouška, s nímž žije už několik let, nehodlá vzdát.

Šokovaná chovatelka zahájila petici proti místnímu zákonu. Pokud by do měsíce nesplnila požadavek úřadů, je velmi pravděpodobné, že by byl její papoušek zabaven a umístěn do některé ze zoologických zahrad. Nejbližší stát Unie, který umožňuje chovat mníšky šedé, je sousední Alabama na jih od Tennessee, ale tam se chovatelka stěhovat nehodlá. Pokud by jí skutečně hrozilo, že o papouška přijde, nakonec by se podle svých z Tennessee odešla, patrně zpět do New Yorku.

Vládní úředník Mark Ventura, který má případ Amy Parkerové na starosti, odmítá jakoukoli kritiku od jejích příznivců. „Sám chovám psy a kočky, normální zvířata. Žiji na farmě, ale dal jsem slib a mým úkolem je ochránit původní přírodu Tennessee,“ obhajuje svůj postup. S mníšky šedými má problémy řada zemí na celém světě, včetně Evropy. Například Španělsko zakázalo jejich chov loni v prosinci, společně s alexandry malými a několika dalšími papoušky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..