Australská vláda vykoupila pozemky pro ochranu papouška žlutoramenného

UVNITŘ VIDEO – Pozemky o rozloze 515 tisíc hektarů za 12,6 milionu australských dolarů (v přepočtu přes 266 milionů korun) na poloostrovu Cape York vykoupila regionální vláda v severoaustralském Queenslandu, aby na nich zajistila ochranu pro ohroženého papouška žlutoramenného. Podle webu AdelaideNow.com.au mají být na tomto území nadále provozovány farmy, které zajistí pravidelné spásání luk a udržování biotopu vhodného pro papouška žlutoramenného, který je přímo ohrožen vyhubením.

Ačkoli je tento druh v zajetí poměrně častý, a to i mezi českými chovateli, ve volné přírodě přežívá už jen necelých dva tisíce jedinců. Proto je papoušek žlutoramenný zařazen do Červené knihy IUCN v kategorii ohrožený. S vykupováním pozemků pro ochranu tohoto papouška začala queenslandská vláda již před třemi lety, kdy převzala farmu Crosbie. Letos v únoru přibyly další dvě – Dixie a Wulpan. Převody pozemků a vyhlášení nového ochranného pásma by měly být dokončeny v polovině příštího roku.

Vládní plán počítá s tím, že jednotlivé lokality budou pronajaty místním farmářům, kteří se zaváží dodržovat podmínky ochrany přírody a budou udržovat pastviny tak, aby nezarůstaly náletovými dřevinami. Kvůli nim se totiž zmenšuje území, na kterém papoušci žlutoramenní vyhledávají potravu a zároveň skýtají skrýš pro predátory. Pokud by farmaření pod dohledem ochranářů nevedlo k očekávaným výsledkům, vláda je podle ministra pro národní parky Steva Dicksona připravena celé území prohlásit za národní park a zakázat v něm veškeré hospodaření.

Skupování pozemků mělo podle ministra vyřešit i dlouhodobé územní spory, protože stát v daném místě vlastnil na 20 menších pozemků, které sousedily se soukromými državami a bylo těžké domluvit se s různými majiteli na společném režimu ochrany přírody. Z celkové částky 12,6 milionu australských dolarů přispěla na vykoupení pozemků přispěla nejvíc – 7,8 milionu – centrální australská vláda. Dalších 4,8 milionu dolarů přidala vláda Queenslandu.

Úvodní foto: Ian Montgomery, Birdway Pty

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 19. srpna 2012

Dálší článek

Ženě hrozí, že jí úřady po přestěhování do Tennessee zabaví ochočeného mníška

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější