„Přizpůsobte jízdu hejnu kakaduů na krajnici,“ varují řidiče u australské Canberry

Nebývale velká hejna kakaduů růžových se v těchto dnech soustředí poblíž silnic u australského hlavního města Canberra. Ptáci vytahují ze země cibulky místního plevele, tulipánovité rostliny Nothoscordum inodorum, známé i mezi českými pěstiteli exotických květin. Podle místních ornitologů tak kakaduové zahánějí hlad způsobený nedostatkem jejich obvyklé potravy, semen různých travin a plevele.

„Ptáci se letos jeví jako nezvykle vyhladovělí. Těžko říct, proč,“ řekl deníku The Canberra Times předseda místní ornitologické organizace Chris Davey. Kakaduů je poblíž silnic tolik, že často usedají i na vozovky, nebo nad nimi přelétají ve velmi nízké výšce. Ornitologové proto prostřednictvím médií vyzvali řidiče, aby v takových místech přizpůsobili svoji jízdu chování ptáků a vyvarovali se tak případné nehodě.

Australské tulipány patří mezi plevelnaté rostliny, takže majitelé pozemků, na nichž se hejna papoušků soustředí, jsou nadmíru spokojeni. Řidiči už méně, protože kakaduů růžových bývá pohromadě nezřídka i několik tisíc a tak velký počet ptáků dokáže při hromadném vzletu způsobit potíže i zkušenému motoristovi. Doslova noční můrou jsou ale hejna kakaduů pro farmáře, kteří pěstují ve velkém podzemnici olejnou (burské oříšky) a súdánskou trávu.

Kakadu růžový se nebojí kvůli potravě zavítat ani do blízkosti lidských obydlí, prakticky ve všech australských městech s ním mají své zkušenosti. Někteří lidé papouškům sami sypou zrní do krmítel, podobně jako jsme v tuzemsku zvyklí v zimě přikrmovat sýkorky nebo kosy. Jiní papoušky považují za obtěžující element podobný holubům v evropských velkoměstech. Kakaduové jsou ale oproti holubům výrazně odvážnější a kvůli potravě se nerozpakují například trhat pytle s obilím u sýpek a nádraží.

Ačkoli je tento papoušek mnoha lidmi pronásledován, jeho populace neustále sílí, protože se dokáže rychle adaptovat na nové prostředí a potravní možnosti. Ornitologové míní, že za zvyšujícím se počtem kakaduů růžových stojí i rozšiřování zemědělských ploch do oblastí, kde předtím byla suchá půda využívaná pouze pro pastviny.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Na Novém Zélandu uhynul už šestý kakapo soví za poslední rok. Zbývá jich 125

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. srpna 2012

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější