Jeden z největších druhů kakaduů, přímý příbuzný kakadua havraního a hnědohlavého. Společně s nimi patří mezi tzv. černé kakaduy, kteří bývají v zajetí vzácní a tomu také odpovídá jejich cena. Celkově je hnědočerný, na spodu tmavší. Peří na krku a spodních partiích má žluté lemování, příuší je žluté (proto se mu také říkává kakadu žlutouchý), ocas je černý a zespodu bílý. Samice mívá příuší jasněji žluté a ocas skvrnitější. Dorůstá délky 65 cm a hmotnosti do 900 g.
Ve volné přírodě žije podél jihovýchodního pobřeží Austrálie, na Tasmánii a poměrně malém území u jihozápadního pobřeží Austrálie. Je poměrně hojný. Vyskytuje se ve třech poddruzích: kakadu černý východní (Zanda funerea funerea), kakadu černý tasmánský (Zanda funerea xanthanota) a kakadu černý kangarooský (Zanda funerea whiteae). Další dva dřívější poddruhy, kakadu černý dlouhozobý (Calyptorhynchus funereus baudinii) a kakadu černý krátkozobý (Calyptorhynchus funereus latirostris), jsou nyní uznávány za samostatné druhy.
Chov v zajetí
Nejčastěji je chován ve své domovině Austrálii. V evropských chovech je poměrně vzácný. Patří k náročnějším druhům papoušků, ostatně stejně jako všichni černí kakaduové. Vyžaduje prostorné voliéry a bytelné budky, náročností chovu si v ničem nezadá s kakaduem palmovým. V České republice je chován velmi ojediněle, informace o případném odchovu chybí.
Dostupnost a cena
Stejně jako ostatní černí kakaduové je poměrně vzácný a těžko získatelný. Šance je spíše u zahraničních chovatelů, cena se ale pohybuje v řádu statisíců korun. V Austrálii je chovaný i jako domácí mazlíček, což jinde ve světě není moc obvyklé – právě kvůli malému počtu ptáků chovaných v zajetí.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.