Irene Pepperbergová vydala novou knihu o svém životě s žakem Alexem

Irene Pepperbergová s AlexemUVNITŘ VIDEO – Byl patrně nejznámějším ochočeným papouškem na světě, který se díky svým schopnostem používat naučená slova a věty ve správných situacích a rozpoznávání a pojmenování předmětů stal vděčným objektem médií. Žako Alex profesorky Irene Pepperbergové z univerzity v americkém Massachusetts se dokázal naučit identifikovat víc než sto různých předmětů, barev a materiálů, počítat do šesti a odvodit spojení mezi psanými číslicemi a počtem předkládaných předmětů. Irene Pepperbergová nyní vydává o svém životě s neobyčejně nadaným žakem přepracovanou verzi knihy Alex & já, již New York Times zařadil mezi deset knižních bestsellerů roku.


K TÉMATU: Marina Vančatová: Podařilo se nám v Praze cvičit žaky podobně jako legendárního Alexe

Papoušek, který se stal symbolem výzkumu inteligence ptáků a chování zvířat pro řadu vědeckých pracovišť na celém světě, nepocházel z nijak výjimečného chovu. Irene Pepperbergová jej v roce 1977 zakoupila v obyčejném zverimexu, když mu byl zhruba jeden rok. První měsíce byl vůči novým majitelům nedůvěřivý a jen těžko si zvykal na nové prostředí. Irene Pepperbergová si ale postupně získala jeho důvěru a začala ho učit rozeznávat předměty. „Jeho úspěchy prokázaly, že papoušci žako jsou mnohem inteligentnější, než se myslelo,“ konstatuje profesorka na webu věnovaném dokumentárnímu filmu Můj život s Alexem, natočeném v loňském roce.

Dočkal se nekrologu v The Economist

Alex nebyl jediným žakem, s nímž profesorka pracovala, ze všech zkoumaných papoušků byl ale nejnadanější. Dokonce pomáhal s řešením úkolů dalším žakům. Irene Pepperbergová v nejnovější knize vzpomíná na vzájemnou konverzaci, která až dojemně připomínala skutečné povídání mezi člověkem a ptákem. „Bylo to dobré. Miluju tě,“ řekl jí prý jednou Alex, když se chystala odejít z laboratoře. „Já tě taky miluju,“ odpověděla mu profesorka, načež se Alex zeptal: „Budeš tu zítra?“ Odpověď byla jasná: „Ano, budu.“ Podle Irene Pepperbergové nešlo o pouhé napodobování slov, ale promyšlené používání slovních spojení, tedy skutečnou konverzaci.

Žako Alex svoje schopnosti mnohokrát předváděl před televizními kamerami a na různých show. Výrazně přispěl k tomu, že se do podobných výzkumů pustili vědci v různých částech světa, včetně Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze (Pepperbergová jejich laboratoř s žaky osobně navštívila). Zemřel náhle ve věku necelých 31 let 6. září 2007 na srdeční arytmii. Dočkal se dokonce celostránkového nekrologu v prestižním časopise The Economist. Irene Pepperbegová ve výzkumu inteligence a chování žaků pokračuje pod hlavičkou organizace Alex Foundation, s žádným jiným papouškem ale už nedosáhla takových výsledků jako s Alexem.

Úvodní foto: npr.org


Předchozí článek

Speciální GPS a satelitní vysílačky mají monitorovat pohyb černých kakaduů v Austrálii

Dálší článek

Pilot aerolinek na trase New York – Kuvajt pašoval v kufru 12 žaků. Odhalili ho celníci

One Comment

  • Byl to úžasný papoušek! Zvířata umí mnohem více věcí, o kterých většina lidí neví. Měli bychom si jich vážit a chránit je. Jen je zvláštní, že se Alex tolik škubal. Možná kvůli těm dalším papouškům…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější