Pilot aerolinek na trase New York – Kuvajt pašoval v kufru 12 žaků. Odhalili ho celníci

Kuwait AirwaisVe vězení patrně skončí druhý pilot komerčního letu z New Yorku do Kuvajt City, v jehož zavazadle kuvajtští celníci objevili 12 pašovaných papoušků žako. „Ptáci byli nalezeni v uazvřeném kufříku umístěném mezi zavazadly cestujících a pilot se později přiznal, že se je snažil do země propašovat,“ napsal list Kuwait Times. Ten samý pilot byl už v minulosti zadržen pro pašování zboží, u kterého nechtěl zaplatit celní poplatky. Tehdy byl propuštěn na podmínku, takže tentokrát už zřejmě skončí za mřížemi. O tom, co se stalo se zabavenými papoušky a v jakém stavu se ptáci nacházeli, se noviny nezmiňují.

K TÉMATU: Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

Deník však vysvětluje, proč vlastně pilot papoušky ze Spojených států do Kuvajtu pašoval. Mladý ručně dokrmený žako v USA totiž vyjde v přepočtu na 150 až 200 kuvajtských dinárů (asi 10 až 13,5 tisíce korun), zatímco v Kuvajtu nezřídka na víc než tisíc dinárů (skoro 70 tisíc korun). Celou zásilku tak muž mohl prodat za víc než 800 tisíc korun, přičemž pořizovací cena dvanácti žaků neměla přesáhnout 160 tisíc korun. Čistý zisk nejméně 640 tisíc korun byůl příliš velkým lákadlem, zvlášť když muž v minulosti s největší pravděpodobností opakovaně různé zboží do Kuvajtu zdárně propašoval.

Nejčastěji pašovaný druh papouška

Žakové patří mezi nejčastěji nelegálně obchodované papoušky na světě. Z jejich domoviny v Africe je načerno vyvážejí v tisících exemplářích ročně, dvě země navíc mají výjimku od mezinárodního výboru CITES k legálnímu vývozu omezeného počtu žaků: Demokratická republika Kongo tak může ročně exportovat až pět tisíc žaků, Kamerun tři tisíce. Mezinárodní organizace World Parrot Trust (WPT), která bojuje za zrušení těchto kvót, opakovaně upozornila na jejich nedodržování. Obě země podle ní vyvážejí mnohem více papoušků a využívají k tomu tranzit přes třetí státy. WPT proto vyzval kupce žaků na celém světě, aby si pořizovali pouze ptáky s uzavřenými kroužky, které se nasazují ještě neopeřeným mláďatům a později je nelze sejmout.

ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté v Namibii protestují proti tranzitu žaků odchycených v Kongu a Kamerunu

Právě pevný kroužek by měl být pro kupujícího jistotou, že si nepořizuje ptáka odchyceného ve volné přírodě. Odchytoví žakové jsou většinou velmi bázliví a v zajetí hodně trpí. Radost nedělají ani chovateli, kvůli velkému stresu se většinou schovávají v budce nebo v krytém zázemí. Ptáci zabavení na mezinárodním letišti v Kuvajt City ale pocházeli ze zajetí, mělo jít o ručně dokrmená mláďata, u kterých pilot nechtěl řešit vývozní a dovozní povolení, veterinární potvrzení a hlavně platit celní poplatek a daň.

Úvodní foto: Online-utility.org

Předchozí článek

Irene Pepperbergová vydala novou knihu o svém životě s žakem Alexem

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. října 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější