Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

UVNITŘ VIDEO – O tři měsíce později, než původně předpokládali, vypustili v pátek ochránci přírody v Ugandě nelegálně odchycené a pašované papoušky žaky velké, kteří byli před třemi lety zabaveni pašerákům v Bulharsku. Do volné přírody se zatím vrátilo jen 17 z celkového počtu 32 žaků, které letos v březnu dovezla mezinárodní organizace Wolrd Parrot Trust ze sofijské zoologické zahrady, informoval deník The Inquisitr. To je asi jen šestina celkové zásilky pašovaných papoušků, která byla v roce 2010 zabavena na letišti v Sofii.


K TÉMATU: Žakové pašovaní z Ugandy do Srbska skončili v rukou celníků. Vrátí se do volné přírody

Letadlem z Libanonu tehdy pašeráci převáželi 108 žaků. Zásilka byla určena cílovému kupci v Srbsku, tam však nikdy nedorazila. Zbídačení ptáci, kteří let a špatné zacházení přežili, strávili následující necelé tři roky v sofijské zoo, které se podařilo 32 ptáků zachránit. Mnozí další ale i přes dobrou veterinární péči uhynuli. World Parrot Trust mezitím vyjednal a zorganizoval návrat zbylých ptáků do Ugandy, kde byli původně odchyceni. Jde o vůbec první případ návratu nelegálně odchycených žaků z Afriky, kteří se vrátili do domoviny poté, co opustili černý kontinent.

Přesné místo, kde bylo prvních 17 žaků vypuštěno zpět do volné přírody, World Parrot Trust ani ugandské úřady nesdělily z obavy, že by papoušky opět odchytili pytláci. Vypouštění ale tyto organizace pojaly jako malou slavnost, při které slavná primatoložka Jane Goodall lankem připevněným k dvířkům venkovní voliéry uvolnila průchod ptákům ven. Bohatou fotodokumentaci celého případu, od pobytu žaků v sofijské zoo přes transport do Ugandy a karanténu v chovném středisku, odkud pak ptáci putovali do volné přírody, nabízí na svém webu skupina Fly Free, která se v rámci World Parrot Trust zabývá záchranou papoušků zabavených nelegálním obchodníkům.

Úvodní foto: Charles Bergman, World Parrot Trust


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..